Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet platební bilance poprvé v přebytku

Běžný účet platební bilance poprvé v přebytku

13.02.2015 10:32
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Vždy v minulosti česká ekonomika čelila tu menší tu větší vnější nerovnováze. Postupem času se díky výraznému posílení exportu dopracovala až téměř k vyrovnanému běžnému účtu platební bilance a loni již dokonce k přebytkovému (12,7 mld. korun, respektive 0,3 % HDP). A to dokonce navzdory dlouhodobě silnému odlivu dividend z ČR, který už v roce 2013 poprvé překonal hranici 300 mld. korun.

Česká ekonomika posiluje svůj model exportně orientovaného hospodářství, které díky rostoucí konkurenceschopnosti dokáže vytvářet stále větší přebytky zahraničního obchodu. Za běžných okolností by tyto výsledky tlačily korunu k silnějším hodnotám, avšak uplatňovaný kurzový režim jí posílit ještě minimálně příští rok nedovolí.

Běžný účet je vlastně jakýmsi lakmusovým papírkem indikujícím případné ekonomické nerovnováhy. V našem případě naznačuje, že dlouhodobá kondice tuzemského hospodářství stojí na velmi solidních základech.

Předpokládáme, že přebytek běžného účtu platební bilance ČR v letošním roce dále vzroste. Zásluhu na tom bude mít tentokrát především levnější ropa, která bude snižovat korunovou hodnotu dovozu do země řádově v desítkách miliard korun. Na straně exportu počítáme s dalším růstem vývozu automobilů na rostoucí evropský trh.

ČR letos ještě více posílí svůj model exportně orientované ekonomiky, který se jí jako malé ekonomice jediný nabízí.


Čtěte více:

Slabší růst HDP v závěru roku nevěstí nic zlého
13.02.2015 9:23
I když první odhad HDP za poslední čtvrtletí loňského roku zaostal za...

Váš názor
  • Podhodnocenost koruny
    13.02.2015 11:34

    Nejpřirozenějším kritériem pro férový kurs je vyrovnanost obchodu samotného, ne celé bilance. Přebytky by ČR asi generovala i při 20 Kč za euro. Platební bilance vypadá hůř, protože se do ní promítá odtok dividend. Když zeslabí koruna, tak to podpoří export, ale nepotlačí to odtok dividend. Naopak, firmy – hlavně jde o české firmy s cizími vlastníky – generují nejspíše ještě větší profit, a proto korun odteče ještě více a tím pádem se platební bilance naopak zhoršuje. Takže oslabování nebo posilování měny působí tak, aby vyrovnávalo obchodní bilanci, ale působí naopak na zbytek platební bilance. Když už ČNB komunistickým způsobem chce určovat správný kurs koruny, měla by ho určovat alespoň podle racionálních kritérií. Počítat relativně velký odtok dividend jako zdůvodnění pro umělé oslabování koruny racionální není, protože s oslabenou korunou se tahle část obchodní bilance ještě zhoršuje.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data