I když první odhad HDP za poslední čtvrtletí loňského roku zaostal za očekáváním, neznamená to změnu pozitivního trendu české ekonomiky nastoleného před více než rokem.
Nižší výběr spotřebních daní u cigaret sice srazil tempo ekonomiky dolů, avšak růst výroby a exportu zůstává i nadále silný.
Ekonomika sice rostla meziročně jen o 1,3 %, avšak za tímto slabým číslem stojí vysoká srovnávací základna vytvořená silným výběrem spotřebních daní z cigaret v závěru roku 2013. Předzásobení se cigaretami tak opět jednou sehrálo výraznou roli, ale jde o krátkodobý statistický efekt, podle kterého rozhodně neposuzujeme kondici ekonomiky.
Přidaná hodnota v ekonomice se zvýšila dokonce o 2,4 % a to především zásluhou automobilového průmyslu zažívajícího boom. Ukazuje se tak, že ekonomiku táhne stále vzhůru zpracovatelský průmysl, což už napovídala data z průmyslu, exportu a nakonec i zaměstnanosti. Je to právě průmysl, jenž vytváří nová pracovní místa a podílí se tak na snižování nezaměstnanosti a zvyšování životní úrovně obyvatel.
Za celý rok 2014 česká ekonomika podle prvního odhadu přidala dvě procenta a umazala tak propad z předchozích dvou let. Na straně poptávky jí k růstu pomáhaly především investice firem a nejspíše i veřejného sektoru a nepochybně i spotřeba domácností. Nízká inflace doprovázená rostoucí zaměstnaností se totiž výrazně zasloužila o reálné zlepšení finanční situace českých spotřebitelů.
Předpokládáme, že letošní ekonomický růst se bude pohybovat zhruba na loňské úrovni. Na straně nabídky zůstane v režii průmyslu, kterému bude sekundovat stavebnictví, na straně poptávky růst obstará spotřeba a z části i investice. Velkou vzpruhou pro ekonomiku bude levnější ropa, která přináší miliardové úspory pro firmy i domácnosti. Tyto peníze, jež by za normálních okolností mířily do zahraničí jako platby za dříve drahé komodity, nyní mohou zůstat zde a podílet se na růstu spotřeby i investic.
Růst navíc podporují extrémně nízké úrokové sazby a pozitivní trend poptávky v západní Evropě. Zvlášť za pozornost stojí výkon německé ekonomiky, která v závěru přidala sedm desetin mj. díky vyššímu apetitu německých spotřebitelů k utrácení a firem k investicím.