Jedním z nejzajímavějších pohybů na světových trzích v posledních týdnech je bezpochyby mohutné posilování dolaru vůči společné evropské měně. Již minulý rok v létě se začaly objevovat první analýzy, které předpovídaly paritu na eurodolaru do konce roku 2016.
Realita však předčila všechna očekávání, rychlost s jakou dolar posiluje, zejména v posledních dnech, je až zarážející. Za posledního půl roku připsal dolar proti euru přes 19 %, z toho 7,3procentní zisk v posledních třiceti dnech. On minulého pondělí je dolar o 3 % silnější.
Důvodů pro apreciující dolar je celá řada, kromě dobré kondice americké ekonomiky jde především o směřování měnové politiky Fedu. Americká centrální banka, po ukončení programu QE, vyčkává na správné načasování prvního zvýšení úrokových sazeb, které by mohlo (díky silnému trhu práce) přijít už v červnu.
Naopak v eurozóně se minulý týden rozjel nákup (státních) dluhopisů ze strany ECB ve výši 60 mld. EUR/měsíc, měnová autorita EMU navíc bude držet sazby po dobu trávní QE na technické nule (depositní sazba je dokonce 0,2 % v záporu). Mezi USA a EMU se tak začínají rozevírat nůžky v nastavení měnových podmínek, které podporují dolar. Vyvstává proto neodbytná otázka, kde se kurz dolaru zastaví?
Během příštích 6M by měl dolar dosáhnout parity s eurem, tvrdí nová analýza z dílny (GS). Kurz 1:1 byl přitom mezi USD a EUR naposledy v roce 2002, tedy tři roky po zavedení společné evropské měny. GS mění svůj výhled pro eurodolar a předpokládá dosažení kurzů 1,02 EURUSD za , 1,00 EURUSD za 6M a 0,95 za 12M. Na konci roku 2016 by se měl eurodolar pohybovat na hladině 0,85 a rok 2017 byl měl zakončit na úrovni 0,8 EURUSD. Graficky je nová prognóza znázorněna na grafu.

Pro lepší představu, jak dramatickou rally dolar aktuálně prožívá, přikládáme historický graf eurodolaru od zavedení jednotné evropské měny.

Ve středu dostaneme nové informace z Fedu, končí pravidelné zasedání FOMC, a měli bychom se dozvědět další detaily připravovaných kroků. Na tomto zasedání pravděpodobně Fed odstraní ze svého komentáře frázi, že bude při normalizaci měnové politiky „trpělivý“. Tím si otevře dveře k tomu, aby eventuálně mohl začít zvyšovat úrokové sazby již na červnovém zasedání, což by byl další impuls pro posílení dolaru.
Dolar posiluje nejen vůči EUR, ale také ostatním měnám, jako je japonský jen, nebo polský zlotý, maďarský forint, nebo česká koruna.
Zdroj: GS, BBG