Podle dotazování německé stanice ZDF publikovaného 13. tohoto měsíce se 52 % Němců vyslovilo, že už Řecko v Eurozóně nechtějí. To je od minulého měsíce, kdy se stejně vyjádřilo 41 % dotázaných poměrně markantní posun. Změna je patrná hlavně proto, že si 80 % dotázaných myslí, že se řecká vláda nechová seriózně vůči svým evropským partnerům.
Německé mínění je důležité, protože země patří k největším přispěvatelům na řecký záchranný program a hlavní navrhovatel rozpočtových úspor a reforem výměnou za tuto pomoc. Třecí plochy mezi Německem a Řeckem se ještě zvětšily, když do své funkce nastoupil Alexis Tsipras, který slíbil konec úspor v Řecku.
Změna sentimentu přišla také proto, že Řecko na pokraji kolapsu se snaží se svými evropskými protějšky doslova „vyhandlovat“ více prostředků pro svojí zemi. Poprask vyvolalo volání řecké strany po vyplacení válečných reparací z dob nacistického Německa válčícího na straně Osy proti spojencům. Napětí ještě na druhé frontě šponuje šéf financí Řecka Varoufakis a jeho německý protějšek Schaeuble, který na řecké požadavky bez váhání používá slova jako „absurdní“ nebo „nerealistické“.
Němcům však vadí chování samotných Řeků, které je pro ně naprosto nemožné. Voliči navíc Merkelové ústupky Řecku s chutí spočítají v dalších volbách. Ta se tak ocitá mezi dvěma kameny mlýnu, které ji mohou rozdrtit. Z jedné strany nechce své voliče přepustit radikálům, kteří burcují věrné voliče Merkelové, když na druhé straně stojí o udržení jednotné měny a Řecka v eurozóně.
V řecké komunitě žijící v Německu je názor překvapivě umírněnější. Označují chování samotných Řeků za pošetilé, když hází vinu za své problémy na Německo a na druhou stranu nechápou, že Němci obviňují pouze Řeky za to, co se jim stalo.
Nic na tom nemění to, že Němci už nechtějí svoje peníze odevzdané formou daní poslat Řekům, když v nich přes 82 % Němců ztratilo svou víru. Nevěří, že dokážou splnit reformy a peníze jim zaslané jsou tak zbytečné.
Zdroj: Bloomberg