Ropa během minulého týdne přestala padat a v posledních dnech se celkově posunuje výš na aktuálních 55,85 USD v případě Brentu a 46,90 USD za barel u americké WTI. Hlavní vliv na růst cen měl jednorázový posun vzhůru, který nastal po jednání Fedu společně s oslabením amerického dolaru.
Výsledek jednání americké centrální banky byl hodně důležitý pro trhy obecně a ropa nezůstala stranou. Holubičí komentář zlepšil pozici rizikových aktiv vzhledem k příznivějšímu výhledu financování investic. Dolar jednorázově výrazně oslabil. Ropa vystřelila vzhůru a část zisků si ponechala i po korekci v následujícím dni. Podporou byl také vývoj kolem Íránu, který nevypadá na rychlé ukončení sankcí.
Na druhou stranu zástupci OPECu znovu ujistili, že zachovají těžbu, a to ropu krátkodobě tlačilo dolů. V tomto smyslu se vyjádřila Saúdská Arábie; z Kuvajtu zaznělo, že OPEC nemá jinou možnost, než těžit dál.
Příliv ropy do zásobníků byl v zámoří opět výrazný a zásoby stouply za týden o téměř 10 tisíc barelů. To je dvojnásobek očekávání. Na druhou stranu ale hodně rychle klesaly zásoby benzínu. Statistika byla pro ropu negativní, nakonec ale nevedla k příliš velké změně ceny, což asi způsobil i fakt, že vyšla pár hodin před důležitými zprávami z Fedu.
Benzín na českém maloobchodním trhu podle posledních dat CCS zdražil o dvacetník na průměrných 31,49 korun za litr. Cena motorové nafty stoupala pomaleji na 31,50 korun za litr. Propad ropy z průběhu března se projevil v cenách pohonných hmot na ARA, což dává šanci také na krátkodobé zlevnění u českých čerpacích stanic. Domníváme se však, že nepůjde o nic výrazného, neboť marže se nyní pohybují na podprůměrných úrovních a spíše asi dojde k jejich nárůstu než ke zlevnění pohonných hmot. Zlevnění by přišlo až s větším zpožděním a pokud ropa neobnoví svůj pád, nakonec asi nepůjde o nic velkého.