Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hororový scénář Grexitu a jiné varianty

Hororový scénář Grexitu a jiné varianty

26.03.2015 15:32
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Jízdenka do vlaku Euro měla být jednosměrná, alespoň to byl původní plán. Neexistuje tedy žádný právní precedens ani politický návod pro exit z eurozóny. Přesto otázka Grexitu již nějakou dobu visí ve vzduchu. Jasné usnesení nebo formální oznámení však v brzké době pravděpodobně očekávat nelze. Jisté ovšem je, že po šesti letech nabytých snahami Řecko zoufale v eurozóně udržet již všem dochází trpělivost. A vládě řeckého premiéra Tsiprase mezitím docházejí peníze.

Řekové si asi mysleli, že se vše vyřeší zvolením Syrizy. Jak zmínil ve středu miliardář a vicepresident Berkshire Hathaway Munger, K bohatství se nelze provolit ani prohlasovat. Doslova označil řecké řešení za idiotské a uvedl, že pokud někdo chce prosperovat, musí také pracovat.

Přestože by se z dluhopisových zisků mohlo zdát, že investoři počítají s tím, že Řecko v eurozóně setrvá, podle některých ekonomů může být jen otázkou času, než si Řecko začne tisknout vlastní měnu. Ve hře je stále několik možností počínaje pomoci se splácením dluhů přes polovičatá řešení až po řecký eurorozvod. Stejně nejasné je i to, kdo a jak by oznámil tu zásadní zprávu světu. Bloomberg na základě rozhovorů s ekonomy, investory a tvůrci politik sestavil možné scénáře budoucího dění kolem Řecka.

Scénář 1 – na Grexit nedojde
Řecko získá finanční pomoc a nové úvěry použije na splacení dluhu ECB a IMF, řecká pokladna se znovu naplní a setrvání Řecka v eurozóně bude zajištěno. Řecko dostane volnější podmínky splacení záchranných půjček. To by se ovšem Tsipras musel vzdát a přijmout podmínky věřitelů, což by kolidovalo s jeho volebním programem, ve kterém slibovala jeho Syriza zmírnění podmínek záchranného programu. Pokud Tsipras bude mít na výběr mezi Grexitem a střídmostí výměnou za další půjčky a zvolí peníze, ECB tak bude pokračovat v podpoře řeckého finančního systému. Dny vlády Syrizy pak ovšem budou pravděpodobně sečteny a vznikne nová koalice s podporou proevropské opozice anebo budou nové volby.

Scénář 2 - Hotel California
Koneckonců jak zmínil řecký ministr financí Varoufakis, členství v eurozóně je trochu jako se zpívá v písni Eagles z roku 1976 Hotel California: „You can check out any time you like, but you can never leave,” neboli „můžete se odhlásit kdykoliv chcete, ale nikdy nemůžete odejít.“ Pokud Tsipras nedokáže vyjednat kompromis přijatelný pro věřitele a komunistickou frakci Syrizy, vznikne nutnost zavedení kapitálových kontrol, protože jednoduše nebude dost hotovosti k uspokojení poptávky. To může ve výsledku vyústit v „přemet“ nebo „check-out“.

Řecký přemet
Vzhledem k tomu, že průzkumy ukazují, že dvě třetiny až tři čtvrtiny Řeků chtějí za každou cenu platit eurem, tak kapitálové kontroly, které omezí výběry a transfery Tsiprase donutí ke kompromisu. Tsipras vytvoří novou koalici s proevropskou opozicí. Referendum mu dá dostatečný mandát zvrátit směr. Vznikne jednotná vláda, Řecko si ponechá euro, ale nové recesi se nevyhne.

Check-out (odhlášení)
Řecké banky zavřou a politická situace se začne zhoršovat. Z Německa se stane ekonomický nepřítel číslo jedna a Řekové se začnou bouřit. Všeobecný názor Řeků se změní a vzroste tlak na opuštění eurozóny. Kapitálové kontroly dají řecké vládě dostatečný prostor a čas vytisknout novou měnu nebo směnky pro domácí platby. Aby státy eurozóny zabránily totálnímu kolapsu Řecka, které je součástí strategického regionu, poskytnou mu půjčku v tvrdé měně. Restrukturalizace dluhu umožní splacení úvěru IMF, ale jinak bude Řecko prakticky odstřihnuté od úvěrového trhu. Euro bude v oběhu společně s novou měnou. Pro Řecko by to neznamenalo oficiální odchod z eurozóny, pouze jakýsi finanční očistec a možnost návratu v případě lepší ekonomické kondice.

Scénář 3 - „G“ jako Grexit a „K“ jako katastrofa
Varianta hodně ošklivá až katastrofální. Řecký výstup z eurozóny bude provázet chaos, bankrot, mohutné demonstrace a prohloubení všeobecného trápení. Řecká vláda všechno hodí na Německo. Nulová pomoc bude znamenat neschopnost dodržení jakýchkoliv závazků. Vláda i banky zkolabují a potrvá roky, než vznikne nová struktura. Řecká ekonomika upadne do další deprese, Evropa do recese a tlak na zranitelné členy eurozóny jako je například Itálie zesílí. A tím to neskončí. Zlá krev povede Řecko k odchodu z EU. Přijetí Eura již najednou nebude nezvratitelné, což zamává s globálními trhy. V Řecku se nevyhnutelně otevře cesta k moci extremistům, ať už zprava anebo zleva a kdo může, Řecko opustí. Vše nevyhnutelně povede k debatě o řeckém členství v NATO a nová extremistická vláda se obrátí o pomoc kam jinam než k Rusku a Putinovi se splní sen v podobě středomořské základny.

Zdroj: Bloomberg
Čtěte více:

Yanis Varoufakis: Zmírňování evropské politiky rozmrzelosti
26.03.2015 11:00
Jeden německý televizní komentátor nedávno odvysílal upravené video, n...
Portfolio penzijních fondů – jak se vyznat v jednotlivých třídách aktiv? (část 2.)
05.04.2015 13:00
Pohled na statistiky mluví jasně – český národ je v otázce odkládání p...
Jak si správně zvolit penzijní fond – historický souboj akcií a dluhopisů? (část 3.)
06.04.2015 13:00
V předchozích dvou dílech našeho investičního miniseriálu jsme se zamý...

Váš názor
 • já to nechápu
  27.03.2015 6:49

  Situaci v EU a v Řecku chápe každé děcko. Jenom ne analytici, politici a fanatičtí multikulti-euroaktivisté. Osobně nechápu analytiky, kteří zřejmě doufají, že přiletí z Marsu nějaká kolona náklaďáků plně naložených umělou měnou, jako je euro, vysypou jim to do parlamentu a bez poděkování rychle odletí:-))) To je furt samé přehazování nul a jedniček, vymýšlení kokotin jak se co dá a nedá obejít, intriky, maskování, medializování... a mezi tím jde Řecko do stále větší hloubky a nikdo si nepřizná a zjevně ani neudělá to, čemu se říká odřezat ten kámen přivázaný k noze. Prostě idioti. Politická reprezentace Evropy jsou prostě idioti, ať si nakydají jakkoliv velký počet komisí, funkcí, rad... Prostě čím víc, tím je ten kámen těžší.
  Jesse
 • 5x za posledních 200 let.
  26.03.2015 23:52

  Řecko za posledních 200 let zbankrotovalo 5x. Poslední bankrot nastal v roce 1932 a v bankrotovém stavu setrvávalo až do roku 1964. Čemu se všichni pořád tak diví? Bankrot by jim jen prospěl, museli by opět přiložit ruku k dílu a naučit se pracovat.
  SLK
 • Ještě je tady jedna varianta
  26.03.2015 21:14

  Ještě je tady jedna varianta, která si myslím by byla pro Řecko nejschudnější a kterou tady- nevim proč autor nezmiňuje. A to , že Řecko vyhlásí bankrot , tím se zbaví dluhů a ponechá si Euro. Pořád mi nikdo nevysvětli. proč by si Řecko nemohlo po svém bankrotu Euro ponechat, když dosahuje primárního přebytku státního rozpočtu 5%? Proč by muselo Řecko po svém bankrotu odejit z Eurozony? Vždyť není právní nástroj , který by ho k tomu donutil.
  Jan Planička
  • Re: Ještě je tady jedna varianta
   27.03.2015 1:51

   Veritele budou velice zle brat, ze by Recko jenom tak vyhlasilo bankrot. ECB prestane podporovat recky bankovni sektor, ktery bez ECB nemuze prezit. Krach bank by prineslo bod 3. A pro eurozonu by Vase varianta velice podlomila eurozonu, co ale Frankfurt ani Brusel nepripusti. Takze pro dalsi pokracovani eura necha Recko za svoji blbost, neschopnost ve stavu uplneho chudoby a v plamenech. Jinak proto tato Vase varianta nenastala, clenum Syrize tohle Draghi velice jasne vysvetlil a dava to i najevo a to primo i pres "rumors".
   sazkar
 •  
  26.03.2015 17:04

  Není pravdou, že řecký odchod z eurozóny ovlivní Itálii, Španělsko nebo Portugalsko. Přežijí to, protože mají ekonomiky úplně jiné kvality, bez ohledu na různé specifické problémy a nedostatky. Řecko po odchodu z eurozóny pravděpodobně odejde i z Unie a možná i z NATO, ale k tomu je možno říct jenom Kdo chce kam, pomozme mu tam.......
  Vlado
Aktuální komentáře
25.06.2024
22:00S&P 500 při znovu oživení technologií přerušil třídenní pokles  
18:16Martin Kycelt: Dvouciferný pokles na Nvidii, Airbusu a Mercku a dividenda ČEZ
17:13Technologie odpoledne velí k růstu, zatímco euro odevzdává zisky  
17:10Reuters: Rusku za červen vzrostou příjmy z prodeje ropy a plynu o 50 procent
17:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:59Zisky rostou, výdaje na investice jsou nižší a nižší
14:55Podle Bank of America by zlato mohlo v příštích 12-18 měsících vzrůst na 3000 dolarů
14:18The Information: Boj mezi EU a technologickými giganty z USA je v nové fázi
13:50Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí
13:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky jednání řádné valné hromady
13:40Než otevře Wall Street: SolarEdge, Spirit Aero, Gap  
13:39Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: ESG Report za rok 2023
13:13Summers: Nejhorší ekonomický nápad v historii Spojených států
12:24DAX klesá pod vahou Airbusu a Mercku, zatímco Amerika řeší rotaci z polovodičů  
12:11ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 24. 6. 2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data