Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefonica není pro každého

Telefonica není pro každého

07.04.2015 17:45

Z hlediska mýtů a dávné historie by bylo příhodné, aby největšími hrdiny současných evropských bájí byli Řekové. Poslední vývoj jim to ale podle mne kazí a (nejen) proto hlasuji pro Španěly. Kvůli jejich pokrizové schopnosti vstát z prachu ekonomické krize a také kvůli tomu, že před krizí nešlo o fiskálního záškoláka (problémy tam napáchal hlavně soukromý sektor). Už nějaký čas se proto chystám k pohledu na španělský akciový trh a nějaké jeho reprezentanty. A čas nadešel.

Z grafu je vidno, že u pětileté návratnosti se IBEX nemůže ani zdaleka rovnat jeho německému protějšku DAXu. První z indexů je cca na nule, druhý se blíží 100 %. Ani posledních 12 měsíců nedostane IBEX před DAX . Za prvního zástupce španělských titulů jsem vybral Telefonicu, která by i domácím investorům měla být blízká. Stejně jako celý trh, prohrává i tento telekom s jeho německým protějškem na celé čáře – za pěl let je dole o 25 %. Milovníci naleštěných titulů a trendů se nyní zřejmě přesunou k jiné četbě, jejich kontrariánské a opomíjenou hodnotu hledající protějšky tu snad se mnou zůstanou.

bch1

Zdroj: FT

Tržby společnosti už pět let klesají a to samé platí o ziscích. Návratnost investic se pohybuje na necelých 4 %, návratnost vlastního jmění na 14 %. Provozní tok hotovosti se v roce 2014 vyšplhal na 12,1 miliardy eur, před dvěma lety ale dosahoval 15,2 miliardy eur (viz následující tabulka). I přes tento pokles je firma stále relativně bezpečně schopna pokrýt CapEx, respektive celkové investice (v roce 2014 došlo k větším ostatním investicím i divesticím – viz níže). Po investicích zbylo minulý rok asi 2,1 miliardy eur a na dividendách Telefonica vyplatila 2,3 miliardy eur. Finanční aktivity jí ale celkově odčerpaly 4 miliardy eur (splátky dluhu), takže nakonec musela sáhnout do zásoby hotovosti. Jinak řečeno, na straně toku hotovosti žádná krize, firmy poplatí investice a něco zbývá na dividendy. Není to ale žádný stroj na peníze a už vůbec ne obrázek pro ty, kteří chtějí být opojeni růstem.

bch2

Zdroj: Telefonica


U společností čelících velkým cyklickým a strukturálním tlakům mírně řečeno neuškodí pohled na rozvahu. Úročený dluh se zde pohybuje kolem 60 miliard eur, hotovost dosahuje 6,5 miliardy eur. EBITDA roku 2014 dosahovala asi 15,5 miliardy eur a čistý dluh k EBITDA se tak pohybuje kolem 3,4, což není vyloženě konzervativní číslo. O nějakém dlouhodobém nakopávání dividend z rezerv by tady tedy vyjma nějakých „páčivých“ dobrodružství nemělo být řeči. Za poznámku stojí, že účetní hodnota vlastního jmění je na 21 miliardách eur, což je asi třetina kapitalizace – trh tedy přes všechny problémy odhaduje hodnotu akcií vysoko nad jejich hodnotu účetní. A mimochodem PBV kolem 3 má při nižší betě a nižším výnosu vládních dluhopisů (tj. při celkově nižší požadované návratnosti) i Deutsche Telecom.

Spáchejme nyní alespoň hrubý valuační nástřel: Dejme tomu, že dluh se nebude hýbat a volné CF na vlastní jmění v podstatě odpovídá dividendám. Požadovaná návratnost se může pohybovat kolem 7,3 %, kapitalizace firmy nyní dosahuje 65,8 miliardy eur. Co se musí dít s oněmi 2,3 miliardami eur, aby tuto kapitalizaci ospravedlnily? Musely by dlouhodobě růst o necelá 4 % ročně (v tomto růstu je odražena hodnota všech dalších investic a neprovozních aktiv).

Samo o sobě to nemusí vypadat jako ambiciózní cíl, ale v nedávné historii se nějakého byť malého růstu dohledat nemůžu. Pro hrubý obrázek ještě následující graf - je sice staršího data, dlouhodobý trend by ale měl být stále relevantní. Podle IDATE by i v optimistickém scénáři rostl evropský trh telekomunikačních služeb (i když Telefonica není jen evropskou firmou) do roku 2025 v průměru o necelá 3 % ročně. Pokud vyloučíme tuto „renesanci“ trhu, zbývá buď růst ve výši 0,8 %, či dokonce pokles ve výši 1,5 %.

bch3

Zdroj: IDATE

Střední scénář můžeme díky IDATE rozdělit na čtyři základní segmenty – mobil/data, mobil/hlas, pevné linky/data, pevné linky/hlas. Z obrázku vidíme, že na důležitosti budou podle těchto projekcí postupně nabývat datové služby, hlas přes mobil i pevné linky bude naopak ztrácet na významu:

bch4

Zdroje: IDATE

Cena akcií společnosti je nyní zhruba tam, kde na počátku roku 2012. Provozní tok hotovosti je dnes ale níže, to samé platí o CF po investicích a dividendě. Výsledky se tedy zhoršují, ale optimismus roste. On se nyní celý španělský trh obchoduje na relativně dost vysokých násobcích. Na začátku jsem hovořil o potenciál soustu pro hodnotáře a kontrariány, zde ale musím tuto množinu omezit jen na jejich tvrdší jádro. Není to investice pro každého. Ale tím nechci říci, že obrázek je černobílý – firma na sobě pracuje (podle posledních zpráv např. prodá svou britskou divizi O2 konglomerátu Hutchison Whampoa za 10,25 miliardy liber), letos prý očekává růst tržeb o více jak 7 %. Současný dividendový výnos je také na 4,26 %, což není nízké číslo (DT nabízí necelá 3 %).


Čtěte více:

Evropská výsledková sezóna - firemní kalendář na 1Q15
07.04.2015 14:11
První evropská výsledková sezóna roku 2015 již klepe na dveře. Které s...
Výsledky Alcoa již zítra = výsledková sezóna v USA co nevidět vypukne
07.04.2015 13:06
Zítra po uzavření amerického trhu vyhlásí svoje výsledky Alcoa a ta ja...
Ani pokles zásob ceny ropy příliš nezvedne
07.04.2015 16:02
Po pondělní divoké jízdě, kdy ceny ropy v USA vzrostly o více než 6 %...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data