Saudská Arábie zrušila zákaz přímých investic cizinců, dneškem počínaje se tak zahraničním investorům otevírá saudskoarabská burza. Lze očekávat, že trh, na kterém se točí okolo 558 miliardy amerických dolarů, bude působit jako magnet na hotovost od Ruska až po Malajsii. Mnoho správců fondů se již chystá přesunout peníze právě na největší akciový trh arabského světa. Ačkoliv neexistuje jednoznačná shoda v tom, kdo bude na dnešním otevření trhu v Saudské Arábii v budoucnu nejvíce tratit, většina peněžních správců se domnívá, že nejtvrdší dopad pocítí producenti energií.
Podle ředitele strategie pro akcie a deriváty na rozvíjejících se trzích v Paříži Martiala Godeta nebude Saudská Arábie vyloženě výhodnou koupí, ale mohla by být zajímavou příležitostí k diverzifikaci oproti rozvíjejícím se trhů v Asii, nejvíce dle jeho slov ztratí trhy spojované s ropou a energiemi jako jsou Brazílie, Mexiko, Rusko, Malajsie nebo Indonésie.
Odrazit se však dnešní otevření a budoucí zařazení burzy v Saudské Arábii do indexu MSCI EM může i na trzích v Kataru nebo Spojených arabských emirátech. Do Rijádu se mohou přesouvat peníze z regionu, tedy například z Kuvajtu, SAE, Kataru nebo Ománu. I tak by však mělo jít o velmi pozitivní událost pro celý Perský záliv, region dozraje do role investiční destinace pro fondy rozvíjejících se trhů a oblast Perského zálivu již nebude moci být jako třída aktiv mezinárodními investory nadále přehlížena. Navzdory otevření zahraniční však zůstanou v platnosti značná omezení. Kdokoliv by chtěl na trh vstoupit přímo, musí splnit mnoho požadavků.
Místní investoři mezitím sází na to, že blue-chips tituly přilákají zahraniční investory, regulátor však ještě musí oznámit udělení licencí. Přiliv prostředků tak bude pravděpodobně spíše pomalý a postupný. V neděli před otevřením zahraničí saudskoarabská burza rostla a to i přesto, že bylo stále nejasné, zda zahraniční zájemci budou moci ode dneška přímo kupovat místní akcie. Hlavní saudský burzovní index tak vystoupal o 1,3 procenta výše a to hlavně díky blue-chips titulům, které s největší pravděpodobností budou pro cizince nejpřitažlivějším cílem, zároveň byly zahrnuty do provizorního referenčního indexu MSCI. Rostly akcie saudského petrochemického giganta Saudi Basic Industries a to navzdory slabším cenám ropy nebo Národní obchodní banky, největšího saudského věřitele. Po dnešním otevření však burza v Saudské Arábii klesala, momentálně ztrácí okolo půl procenta.

Kvalifikovaní zahraniční investoři s licencí od královského Úřadu pro kapitálové trhy ode dneška mohou nakupovat saudské akcie, zatímco před tím byli omezeni pouze nepřímými investičními nástroji, jako jsou swapy. I kdyby však došlo k rychlému udělení i několika licencí zahraničním institucím, opravdový příliv zahraničních prostředků by na sebe mohl nechat čekat i pár měsíců. Saudské akcie jsou totiž v porovnání s mezinárodními standardy oceněné velmi vysoko a obchodní aktivita pravděpodobně poklesne v průběhu svatého měsíce Ramadánu, který začne okolo 18. června, tedy již tento týden. Zároveň se MSCI rozhodlo, že tento měsíc nezahájí proces formálního zařazení saudského trhu do indexu pro rozvíjející se trhy, nejprve chce pozorovat jeho přístupnost.
Eventuální zařazení Saudské Arábie do tohoto indexu by se tak podle některých analytiků mohlo odložit až na polovinu roku 2018. Pasivně řízené fondy, které sledují MSCI do Saudské Arábie nevstoupí, dokud nebude do indexu zahrnuta. Aktivně řízené fondy by mohly jednat rychleji, nicméně budou limitovány přísnými omezeními ze strany regulátora ohledně zahraničního vlastnictví i provozními problémy, jako je vypořádání v tentýž den. Důležitým požadavkem jsou zároveň aktiva v hodnotě minimálně 5 miliard dolarů a nejméně 5 let zkušeností. Zahraniční kvalifikovaní investoři nebudou vlastnit více než 10 procent celého trhu.

V letošním roce akcie v Saudské Arábii rostly o 15 procent, což je více než kterýkoliv jiný index na Blízkém východě.
Zdroj: Reuters, BBG