Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Absurdní referendum posunulo Řecko ke kapitálovým kontrolám a možná i drachmě

Rozbřesk - Absurdní referendum posunulo Řecko ke kapitálovým kontrolám a možná i drachmě

29.06.2015 9:20
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

ECB došla trpělivost. Ne úplně… tak, že by za sebou jednou pro vždy zabouchla dveřmi. Centrální bankéři se ale tentokrát na místo pravidelné dávky cukru rozhodli oprášit bič. A není po pravdě příliš čemu se divit. Řecká strana si během víkendu dál trvala na svém a v klíčových reformních bodech již nechtěla ustoupit ani o píď. Neuspěla tak logicky se svojí žádostí o natažení současného záchranného programu (za horizont 30.6.) ani s žádostí o poskytnutí překlenovací půjčky. Rozhodnutí o uspořádání referenda na 5. července tak v zásadě bylo rozhodnutím nesplatit na konci měsíce včas peníze Mezinárodnímu měnovému fondu. To byla pro ECB poslední kapka do ohně a rozhodla se Řekům nenavyšovat přístup k záchranným penězům (programu ELA) - to jinými slovy znamenalo, že další výběry z bankomatů by banky neměly čím vykrývat. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Premiér a centrální banka do 7. července nechaly banky a celé řecké finanční trhy natvrdo zavřít. Omezení na výběr peněz jsou velice tvrdá a z bankomatu Řekové nedostanou víc jak 60 eur za den.

Co se může dít dál? Po referendu, ve kterém by Řekové řekli ano členství v euru, může být řecký premiér daleko ochotnější dělat kompromisy a mohlo by dojít k rychlé dohodě. To je ale ten nejoptimističtější scénář. Dokud dohoda nebude, nebudou pravděpodobně uvolněny ani kapitálové kontroly a tvrdá omezení výběru peněz z bankomatů. Čím déle to bude trvat, tím větší je šance, že Athény nakonec k běžnému fungování budou muset zavést paralelní měnu (kterou by například stát začal vyplácet státní zaměstnance). Naděje na pozitivní obrat by výrazně klesla 20. července, kdy mají Athény splatit více jak 3 mld. eur přímo ECB.

V mezičase bude důležité a zajímavé sledovat nákazu na ostatních trzích. Je pravděpodobné, že euro zůstane pod tlakem, zatímco výnosy na jihu eurozóny půjdou vzhůru. Investoři do této chvíle riziko (ne)dohody spíše podceňovali. Otázkou je, jak výrazná reakce bude - prozatím není nijak dramatická. Klíčové bude sledovat to, jak se moc se v následujících hodinách a dnech roztáhnou rizikové marže u španělských či italských vládních dluhopisů.

Region - forex
Páteční seance patřila z hlediska obchodování s regionálními měnami spíše k těm klidnějším. Výraznější pohyb - posílení o 0,3 % - zaznamenal pouze forint.

Tématem nadcházejícího týdne bude jistě opět Řecko. Výsledky víkendových jednání naznačují, že nás čeká volatilní týden a to i z pohledu regionálních měn. V případě koruny výraznější výkyvy neočekáváme. V případě zlotého a zejména pak forintu lze naopak čekat, že se nervozita projeví přece jen výrazněji. Forint bude patrně pod tlakem i proto, že centrální banka hodlá dále snižovat oficiální úrokové sazby. Je proto pravděpodobné, že zlotý se podívá nad hranici EUR/PLN 4,20 a forint se může vydat směrem k EUR/HUF 320.

Dluhopisy
Evropské trhy dluhopisů ještě neotevřely a tak zavedení bankovních prázdnin a uvalení kapitálových kontrol ještě nelze pozorovat na periferii eurozóny. Nicméně nárůst averze k riziku je již patrný na amerických dluhopisech, jejichž výnosy poklesly o 17 bazických bodů na deseti letech. V Evropě bude klíčové sledovat, jak zareaguje německý Bund, kde lze počítat s o něco menším propadem výnosů, než jaký vidíme u amerických dluhopisů. Výnosy německých dluhopisů a eurové swapové sazby budou následovat dolů i české dlouhé korunové sazby. Naopak to, jak se opravdu nákaza bude projevovat na periferii eurozóny, bude vidět na španělských, portugalských a italských vládních dluhopisech, kde lze očekávat prudký růst výnosů a tedy rizikových marží.

Výhledově však situace okolo německého Bundu může být složitější, neboť pokud Řecko v úterý MMF nezaplatí a de facto zbankrotuje, tak budou ohroženy i pohledávky Německa jakožto největšího věřitele, které činí 80 mld. euro neboli okolo 2 % HDP. V momentě, kdy se tedy situace okolo Řecka stabilizuje, tak trh může být opět pod tlakem makro dat, ale také vyšší emise plynoucí ze ztrát v Řecku a výnosy půjdou rychle vzhůru.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data