Americký Fed vidí svět opět o něco růžověji. V krátkém komentáři po svém včerejším zasedání vylepšil především hodnocení trhu práce. K prvnímu růstu úrokových sazeb už patrně potřebuje vidět jen mírné vylepšení situace na pracovním trhu. Centrální bankéři si ovšem nedávají žádný pevný závazek, kdy přesně chtějí otočit kormidlo a po devíti letech poprvé utáhnout měnovou politiku. Proč? Chtějí si pravděpodobně do poslední chvíle nechat otevřený manévrovací prostor a rozhodnout se podle nejčerstvějších čísel z americké ekonomiky – důležité budou vedle výsledku HDP za druhý kvartál (první odhad dnes) také dvě měsíční zprávy z trhu práce, dynamika spotřebitelské poptávky a v neposlední řadě čerstvá inflační čísla. Zářijový růst úrokových sazeb každopádně zůstává ve hře. Co ho může ohrozit?
Spíše než horší čísla z reálné ekonomiky by utažení amerických měnových kohoutů mohla paradoxně oddálit nižší inflace a vyšší externí rizika. Turbulence na čínských finančních trzích, kostrbaté strukturální změny a další zpomalení druhé největší světové ekonomiky nemusí být pro USA nijak příjemné. Přímá finanční a exportní expozice sice není kritická a americký růst by bezprostředně ohrozit neměla. Problémy Číny ale již vedou k dalšímu propadu komoditních trhů a ty mohou již tak nízkou inflaci (0,2 % y/y) tlačit dál dolů. Navíc se k tomu přidává další proti-inflační faktor - tlak na silnější dolar (a do budoucna možná i na slabší juan). Fed by tak mohl ztrácet důvěru, že se inflace v dohledné době vrátí do rozumných vod v okolí 2 %. To by mohl být nakonec pádný argument, proč dát v září před historickým obratem předost znovu radši opatrnému vyčkávání.
Forex
Po dvou divočejších dnech byl včera dolar klidnější a vůči koši měn pouze málo posiloval a i proti euru zpevnil jen o 0,2 %. Významnější posílení se odehrálo až večer po zveřejnění výsledků zasedání Fedu. Ten sice dle očekávání neposkytl žádné jasné vodítko o budoucí měnové politice, avšak zlepšil hodnocení ekonomické situace. Celkově však zasedání mnoho překvapení nepřineslo, čemuž odpovídala i vcelku vlažná tržní reakce (pár EUR/USD se vrátil těsně pod 1,10).
O něco živější naopak bylo obchodování v regionu. Koruna se po delší době výrazněji odpoutala od hranice kurzového závazku ČNB a oslabila asi o 0,3 %. Podobným tempem oslaboval i zlotý, zatímco forint mírně posílil (avšak bez ohledu na lepší čísla z trhu práce).
Dnes se pozornost soustředí opět na USA, protože bude zveřejněn první odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí. Vzhledem k plánované revizi časové řady sice panuje kolem odhadu pro druhé čtvrtletí vyšší nejistota než normálně, nicméně stále platí, že očekáváme lepší výsledky než trh. To by měla být z hlediska dalšího posilování dolaru zajímavá zpráva, zejména v návaznosti na včerejší zasedání Fedu. Případný dobrý výsledek by naopak asi neprospíval výše úročeným regionálním měnám (zlotý, forint).