Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Devalvace juanu tvrdě doléhá na akcie luxusních společností

Devalvace juanu tvrdě doléhá na akcie luxusních společností

12.08.2015 16:50
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Léta, kdy čínský ekonomický růst poháněl tržby luxusních společností s tím, jak Číňané kupovali kabelky Louis Vuitton, prsteny Tiffany a luxusní modely BMW ve velkém, jsou prozatím jak se zdá u konce. Jako by nestačilo zpomalení ekonomického růstu v druhé největší světové ekonomice, zasadila Čína luxusním společnostem další ránu. Překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat tamní měnu spustilo dvoudenní propad jüanu proti dolaru o 3,5 procenta. Obzvláště tvrdě dnes dopadla další devalvace čínské měny mimo jiné na výrobce luxusního zboží, kteří z velké části dlouhodobě spoléhali na Čínu jako motor ekonomického růstu.

Čínská měna, luxus a turisté

Devalvace jüanu sice může podpořit čínskou ekonomiku, zároveň však ukazuje na obavy tamních orgánů o rozsah zpomalení růstu. Jak vyplývá z posledních uveřejněných čtvrtletních výsledků LVMH nebo Tiffany, tržby v Asii vyjma Japonska znamenají pro tyto společnosti více než čtvrtinu celkových tržeb, u obou luxusních podniků byly tyto tržby nižší. Tržby LVMH v Číně, Hongkongu a Macau klesly ve druhém kvartále o zhruba 10 procent. Ačkoliv Číňané omezili útraty za luxusní zboží v Číně a Hongkongu, luxusním firmám to vynahradili útratami na svých cestách v Paříži nebo New Yorku a dalších metropolích. Výdaje na luxus čínských turistů tak byly pro luxusní společnosti za současné situace jakýmsi světýlkem na konci tunelu. Devalvace jüanu však uškodí čínské kupní síle v zahraničí.

Více než 100 milionů Číňanů každoročně cestuje za hranice a kupuje více luxusního zboží než jakákoliv jiná národnost. Na svých cestách utrácejí ve velkém za parfémy, designové oblečení a doplňky, které by je doma stály i dvakrát tolik. Někteří Číňané však nyní prohlašují, že si luxus odpustí až do doby než jüan půjde opět nahoru.

Investoři velmi rychle zhodnotili situaci a začali sázet na to, že značky jako Louis Vuitton (LVMH), Gucci (Kering) nebo L'Oreal budou slabší čínskou měnou dále byté. Právě akcie těchto firem byly mezi těmi, které v Paříži ztrácely nejvíce. V letošním roce Číňané podle společnosti Global Blue, která se zabývá vracením DPH, za luxus utratili rekordní částky. V evropských destinacích k vysokým útratám přispělo i slabší euro. Analytici se shodují, že oproti v podstatě nule před deseti lety dnes představuje čínský podíl na trhu luxusu až 45 procent. Dokonce třetinu evropských útrat za luxus představují také právě Číňané. Potenciální měnový efekt devalvace jüanu bude pro luxusní sektor smíšený. Až 40 procent zboží, které Číňané koupí v Evropě potom přeprodají doma na černém trhu, slabší jüan by tak mohl vytěsnit část tržeb zpět do Číny.

Luxusní akcie padají

V reakci na čínské měnové překvapení padaly i dnes akcie společností do značné míry vystavených čínskému trhu a těch je v luxusním sektoru více než dost. Klesaly tak akcie největšího britského výrobce luxusního zboží Burberry v Londýně a to o téměř 3,5 procenta potom, co úterý ukončily s 4,4procentní ztrátou. Dobře se nevedlo ani francouzskému luxusnímu holdingu LVMH, dnes odepsal téměř 5 procent. Swatch Group, vlastník značky hodinek Omega, ztratil více než 3 procenta, Tiffany v New Yorku odepisuje více než 4 procenta. Kering ztratil v Paříži více než 2,5 procenta, L’Oreal 4,5 procenta.

Zdroj: BBG, RTRS, CNBC


Čtěte více:

Reakce evropských trhů na čínské kotrmelce se prohlubuje, indexy se tento týden asi propadnou
12.08.2015 14:03
Čínská centrální banka překvapila svým tahem a znovu oslabila kurz čín...
Alibaba výsledky prodejní tlak  neodvrátí
12.08.2015 14:17
Čínský e-commerce gigant Alibaba (DIP) dnes představil sadu hospodářsk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC