Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měny rozvíjejících se trhů dostávají kvůli ropě a Číně

Měny rozvíjejících se trhů dostávají kvůli ropě a Číně "na frak"

26.08.2015 13:30
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Nejviditelnější pro investory jsou pohyby na trhu akcií. Ty se jenom třesou jak dopadne vývoj v Číně a také jak se budou vyvíjet ceny ropy na světových trzích.

O Číně se již delší dobu diskutuje jak si povede co se výkonu svého hospodářství týče. Pozoruje negativně laděná čísla z čínského hospodářství, které by měly indikovat zpomalující tempo čínské ekonomiky. Na to a na paniku na čínských akciových trzích zareagovala již poněkolikáte čínská centrální banka, která snížila jednoleté úrokové sazby o 25 bazických bodů. Jednoletá zápůjční úroková sazba se tak dostala na 4,6 % a jednoletá depozitní úroková sazba na 1,75 %. To, zdá se, dočasně zabralo. Alespoň na akciových trzích se normalizuje vývoj a přestáváme sledovat propady o sedm procent následovaný růstem o 5 procent.

S tím je spojen i vývoj na komoditním trhu, kde se ceny leckterých komodit potácí blízko svých dlouhodobých minim. Není tomu jinak ani u ropy. Ta se pohybuje kolem 6letých minim, když se například Brent, aktuálně obchodovaný za 43,11 USD, obchodoval na podobných úrovních naposledy na začátku roku 2009. Situace se nadále může vyhrocovat pokud se potvrdí, že čínský růst nebude takový, jaký se čekal, tedy sedmiprocentní, což je i cílem čínského premiéra.

Čína je vnímána jako jeden z hlavních konzumentů celé řady komodit, ropy nevyjímaje, případné další signály o zpomalování čínské ekonomiky by implikovaly snižování poptávky po ropě a tlak na pokles ceny.

Na následujícím grafu je vidět objem importované ropy za poslední léta do Číny. Na první pohled vidíme, že neustále roste, tento trend by se při zpomalení čínské ekonomiky měl přinejmenším zastavit a celkový objem importované ropy stagnovat kolem 27 až 30 mld.

oil

Ani na druhé straně trhu s ropou zatím nic nenaznačuje tomu, že by se přebytek ropy měl v dohledné době výrazně ztenčovat. Americká produkce díky novým technologiím frakování rostla v posledních 12 měsících na nová historická maxima od sedmdesátých let minulého století a USA se tak vrátily na ropnou mapu světa. Domácí produkce ropy se v USA podle EIA vyšplhala na 9,3 mil. barelů denně v týdnu končícím 14.8. Meziročně tak narostla o 771 tisíc barelů ropy denně.

Ani další významní producenti ropy nechtějí snižovat svojí produkci z rozličných důvodů. Rusko podle posledního reportu podřízeného úřadu ruského ministerstva energetiky dosáhlo celkové produkce v červenci tohoto roku 10,66 mil. barelů ropy denně. Meziročně jde o růst o 2,5 % v objemu těžby.

Ani státy OPEC nechtějí snížit svojí těžbu. Například Saúdská Arábie se již před několika měsíci nechala slyšet, že bude bránit svůj tržní podíl. Produkce Saudů, jak je patrné z grafu níže, od začátku roku vytrvale roste a červencová produkce se tak dostal na 10,57 barelů ropy denně a představuje tak plnou třetinu produkce kartelu. Celkově produkce ropy od OPEC poklesla kvůli poklesu produkce Spojených Arabských Emirátů a Iráku.
opec

Tyto faktory ovšem promlouvají v posledních měsících i do světa měnových párů. Podle zjištění Robina Brookse, George Cole a Michael Cahill z Goldman Sachs. Tyto dva světové faktory jsou aktuálně důvodem oslabování některých měn z emerging markets.

Situace, která nastává právě v tomto období připomíná Taper Tantrum z roku 2013. Tenkrát dolar ostře posílil proti měnám z emerging markets, ale oslabil proti měnám zemí G10 (Exhibit 1).

Tentokrát jsou faktory, které přiměly vybrané měny oslabovat proti dolaru nebo euru docela jiné. Negativní impuls přišel právě ze strany padajících cen ropy a také obav o růst čínského hospodářství a tedy i globální růst ekonomiky. Navíc není zcela jasné a s každým dalším krokem čínské centrální banky který není úspěšný, roste otázka zda devalvace juanu povede k vysněnému cíli.

fx
Na druhém obrázku (Exhibit 2) je znázorněn pohyb měn rozvíjejících se zemí proti dolaru nebo euru. Kde se na horizontální ose srovnává oslabení z roku 2013 s oslabením v roce 2015 na vertikální ose. Pod diagonálou jsou vidět dvě skupiny měn z rozvíjejících se trhů, které souvisí s ropou a druhá skupina je hodně svázaná s čínskou ekonomikou.

S tímto pohybem také souvisí nedávné posilování eura, které je podle Goldman Sachs dočasné a hnané hlavně obchody obchodníků s vysokou averzí k riziku namísto tvrdého fundamentu. Tok peněžních prostředků to potvrzuje, protože odtok kapitálu z emerging markets byl malý. Katalyzátorem pro oslabování eura může být již další zasedání ECB 3. srpna, kdy se očekává revize výhledu inflace k horšímu.

Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs 360


Čtěte více:

Diamanty jsou věčné: De Beers sníží ceny až o 9 procent a investuje do největších  trhů
26.08.2015 12:21
Diamantový průmysl se v současné době nachází podle analytiků ve velm...
Čtvrtletní zisk ruské Sberbank klesl o 44 %
26.08.2015 13:09
Největší ruské bance Sberbank klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 4...
Koh-i-noor Hardtmuth přesunuje výrobu z Číny zpět do ČR
26.08.2015 12:21
Společnost Koh-i-noor Hardtmuth, lídr v oblasti výroby a prodeje školn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data