Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci perfektně přesedlali na čerstvého exportního koně

Němci perfektně přesedlali na čerstvého exportního koně

02.09.2015 17:45

Německo je exportní velmocí a poměrně hodně často je to považováno za jeho silnou stránku. Takové hodnocení je ale přece jen trochu problematické. Je určitě obrovským plusem, pokud je nějaká země natolik konkurenceschopná, že je schopná vítězit v globálním boji o zákazníka. Pověstný čertík v detailu na nás ale vykoukne ve chvíli, kdy se začneme zajímat o to, co je vlastně tou hlavní motivací k honbě za zahraničními trhy. Pokud je touto motivací slabá domácí poptávka, jde svým způsobem o variaci na známé „second best“ řešení (které je ale stále mnohem lepší než nemít poptávku žádnou). Týká se to jak Číny, tak Japonska a i našeho souseda – Německa.

Nedávné turbulence v čínské ekonomice a na EM obecně nevyhnutelně vyvolávají úvahy o tom, jak moc negativní bude dopad na exportéry, kteří se na tyto trhy zaměřovali. Přirozeně se to týká hlavně zmíněného Německa. Jemu Čína řadu let výrazně pomáhala přenést se přes slabost poptávky z jiných regionů a zejména ze zbytku eurozóny, což je patrné i z následujícího obrázku (žlutě jsou vyznačeny německé vývozy do Číny za posledních 12 měsíců v miliardách eur).

Hodně nadějně vypadal zejména vývoj v roce 2010 a 2011, pak ale začala na Čínu nekompromisně doléhat problematika pasti středních příjmů. Při pohledu na vývoj v roce 2013 a 2014 se dokonce může vybavovat ono hodně černé úsloví o „poslední záchvěvu mrtvé kočky“. Jak je totiž vidět na samém konci křivky, trend se opět otáčí směrem dolů. Nemusíme tedy být zase tak velkými pesimisty, abychom dospěli k závěru, že Čína už (minimálně krátkodobě) nebude záchranným kruhem pro německé exporty. A to se následně týká i nás.

DE Export.png

Jak si ale pozorný čtenář všiml, v grafu je ještě křivka černá, která popisuje vývoj německých exportů do USA. Ty se do roku 2010 chovaly mírně řečeno problematicky. Pak ale nastal obrat a do roku 2012/2013 si Německo užívalo zlatého období rychle rostoucí poptávky z Číny i USA. Konec černé křivky pak nepokrytě zavání americkým optimismem. Vidíme totiž prudké vzepětí německých vývozů do USA, které více než kompenzuje čínský útlum. Z našeho pohledu tedy může strádat „německá spojka“ do Číny, nahrazují ale spojka do USA.

Ony dvě křivky v grafu vlastně v kostce vypráví celý současný příběh globální ekonomiky: Čína v problémech, Spojené státy v relativně silném růstu. Německá ekonomika má také řadu problémů, ale výše uvedené jasně ukazuje, že zatím dokázala perfektně přesedlat na čerstvého exportního koně. Jak jsem naznačil v úvodu, nejlepší by bylo, kdyby také přesedlala na silnou domácí poptávku a nebyla tolik vystavena poptávkovým fluktuacím v zahraničí. Ale ono i zde pravděpodobně do značné míry platí „dočkej času ...“.

Německá populace totiž stárne a tudíž šetří (i když nejen proto). Být exportní velmocí totiž neznamená nic jiného, než být velmocí, která generuje přebytek úspor a masově nakupuje aktiva v zahraničí (financuje poptávku ze zahraničí). Demografický vývoj ale pravděpodobně dojde do bodu, kdy si Němci budou chtít v důchodu užívat plody své práce (ať už přímo, či přes vyšší státní výdaje). V tom horším případě zjistí, že se z jejich úspor opět staly dotace jiným zemím. V úplně nejhorším případě to opět nebude nikdo ochoten přiznat a na zakrytí reality bude za půjčky vydáváno ještě více dotací tak, jak se tomu nyní děje v Řecku. V tom lepším případě se z exportní velmoci, která sála poptávku ze zbytku světové ekonomiky, postupně stane poskytovatel poptávky (otočí se tok zboží a úspor). A naše „německá spojka“ na jiné trhy se stane konečnou destinací, kterou budeme mít za přímo humny.


Čtěte více:

Objednávek pro americký průmysl přibývá, ale pomaleji
02.09.2015 17:09
Průmyslové objednávky v zámoří vykázaly za červenec růst o 0,4 procent...

Váš názor
  • Export Německa
    02.09.2015 19:13

    Vážený pane Soustružníku, parádní nárůst exportu z Německa do USA souvisí s propadem kurzu Eura vůči USD během posledního roku o 20 %. Německým exportérům se prostě do USA nyní báječně vyváží, jsou laciní díky slabému Euru. Čínský Juan postupně devalvuje vůči USD , loni z 6,05 na 6,20 , letos zatím ze 6,20 na 6,40.
    xiluodu
    • Re: Export Německa
      03.09.2015 8:35

      Děkuji za poznámku, která je jistě pravdivá. Myslím ale, že celý příběh nevypráví/nevysvětluje. Jak je patrno z grafu, jeho začátek najdeme dříve, než začaly evropské a čínské měnové potyčky. A je tu řada evropských zemí, kterým se podobný tah jako Německu nepovedl.
      JS
      •  
        03.09.2015 8:52

        No jestli ono to tak trochu není o značce a kvalitě. Přeci jen německý zboží má stále ve světě zvuk a tradici, kdežto čínský je tak trochu na how-o. Je dojemný jak tam teď miloš leze komunistům do vyměšovací díry. Kde není značka, tam nemůže být dlouhodobý růst. Čína je montovnou stejně jako jsme montovnou my a je k smích se domnívat, že můžeme někdy dohnat životní úrovní země které ty značky potažmo výrobny vlastní.
        tk69
  • V zajetí
    02.09.2015 18:44

    Příliš v zajetí nějakých analytiků makročísel, sedících někde na břehu Źenevského jezera nebo u řeky Hudson. I Němci by rádi zvýšili spotřebu, ale jejich příjmy nerostou tak rychle a hlavně budoucnost je stále nejistější.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y