Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Data z amerického trhu práce zahájí odpočítávání do klíčového zasedání Fedu

Rozbřesk - Data z amerického trhu práce zahájí odpočítávání do klíčového zasedání Fedu

04.09.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Mario Draghi na včerejším zasedání ECB přeladil na holubičí notu. Prognóza byla podle našich očekávání revidována směrem dolů především v inflaci, a to zejména pro příští rok. Na místo inflace na úrovni 1,5 % očekává nyní ECB podobně jako my inflaci na 1,1 %. Pro rok 2017 pak ale změnila prognózu jen kosmeticky (inflace na 1,7 %), a i díky tomu pravděpodobně nakonec zatím zůstává jenom u slov. Doprovodný komentář ale i tak jasně ukazuje na vyšší pravděpodobnost rozšíření měnové expanze. ECB navíc i po snížení inflační prognózy vidí dál rizika vychýlená směrem dolů. A proto Mario Draghi na řadě míst v doprovodném komentáři zostřil holubičí rétoriku. Jaká je nejpravděpodobnější reakce v případě další kumulace inflačních rizik? Na prvním místě by pravděpodobně šlo o natažení kvantitativního uvolňování za horizont září 2016, pak popřípadě i rozšíření QE - technický limit na nákupy individuálních cenných papírů byl navýšen z 25 % na 33 % již dnes.

Jestliže včerejší den byl o ECB, tak dnešek bude o amerických datech z trhu práce a Fedu. Srpnové statistiky z trhu práce mohou totiž rozhodnout o tom, zdali Fed přikročí ke zvýšení úrokových sazeb na zasedání, jež proběhne za necelé dva týdny. Zde je přitom důležité vědět, že trh prozatím na tuto možnost nesází a tak dnešní číslo z trhu práce může mít pro opravdu důležité tržní implikace pro všechny třídy aktiv. Základní otázka tedy zní jak dobrá by musejí být dnešní data z trhu práce, aby se FOMC rozhoupal k utažení měnové politiky již v polovině září?

Pokud jde o hlavní údaj v podobě přírůstku nových pracovních míst - zde by pro růst sazeb zřejmě hovořil přírůstek ve výši větší než byl například ve středu zveřejněný ADP report - tedy 190 tisíc a výše (náš odhad 190 s rizikem, že to bude více). Vedle tohoto hlavního čísla pak bude důležité sledovat i údaje mzdách, kde nutnou (nikoliv postačující) podmínkou pro zářijové zvýšení sazeb je podle nás to, aby jejich meziroční růst nepoklesl pod 2 %.

Sada dat, která přijde dnes odpoledne má tedy potenciál udržet tržní volatilitu vysoko, tím spíše, že hlavní měsíční číslo z trhu práce je samo o sobě notoricky volatilní a podléhá velkým revizím. Tržní reakce pak může být i umocněna tím, že v USA mají následně prodloužený víkend a v pondělí jsou americké trhy zavřeny (Labor Day).

Region - forex
Regionální měny včera v návaznosti na zasedání ECB vůči euru posilovaly. Oproti předchozímu dni posílil nejvíce zlotý (asi o půl procenta). Koruna se vůči euru příliš nehýbala a zůstala v těsné blízkosti hranice kurzového závazku ČNB.

Dnes ráno láká pozornost zejména rozhovor s guvernérem ČNB Singerem v LN. Podobně jako viceguvernér Tomšík tak i Singer “verbálně zaintervenoval” a varoval před očekáváním jednoznačného posílení koruny po skončení intervencí a uvedl, že měna může nakonec i oslabit. Velice zajímavé byly i informace, jež souvisí s termínem ukončením kurzového režimu. Pro dřívější exit není podle Singera důvod a navíc významně naznačoval jeho možné prodloužení, zejména s ohledem na dění v zahraničí. Co se pak týče možnosti zavedení negativních úrokových sazeb, tak ačkoliv jej Singer nevyloučil, tak zopakoval, že pro ČNB nyní nejsou primárním nástrojem měnové politiky a že bankovní rada z představy jejich zavedení není nadšena.
Dnešní kalendář je poměrně zajímavý. Kromě revize maďarského HDP trhy (a ČNB) zajímá zejména růst českých mezd za druhé čtvrtletí.

Dluhopisy
Výnosy včera především v Evropě klesaly a to v reakci na holubičí komentáře prezidenta ECB Draghiho. Za zmínku stojí rovněž výsledek české aukce státních pokladničních poukázek, které dosáhly poprvé na primárním trhu záporného výnosu. Vysoká poptávka v aukci reflektuje fakt, že českém bankovním systému je obrovský přebytek korun plynoucí z intervencí ČNB (především díky nim se bilanční suma ČNB navýšila v srpnu o 100 miliard korun).

Dnešek bude o amerických datech z trhu práce, jež rozhodnou o tom, zda Fed zvýší sazby již v září. Pokud jde o hlavní údaj v podobě přírůstku nových pracovních míst - zde by pro růst sazeb zřejmě hovořil přírůstek ve výši větší než byl například ve středu zveřejněný ADP report - tedy 190 tisíc a výše (náš odhad 190 s rizikem, že to bude více). Vedle tohoto hlavního čísla pak bude důležité sledovat i údaje mzdách, kde nutnou (nikoliv postačující) podmínkou pro zářijové zvýšení sazeb je podle nás to, aby jejich meziroční růst nepoklesl pod 2 %.


Čtěte více:

Reakce trhů na vystoupení Maria Draghiho; evropské indexy ho milují
03.09.2015 16:08
Dnes jsme se dozvěděli další update od hlavního muže ECB po oznámení o...
Zlato: Poptávka v Indii a Číně oživuje, kov ale před daty z trhu práce v USA ztrácí
03.09.2015 16:45
Poté, co se v červenci cena zlata propadla na nejnižší úroveň za posl...
Krátkodobé investiční tipy - Amerika vrací úder
03.09.2015 18:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data