Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Fed, Fed, Fed - jeho čtvrteční rozhodnutí bude velice těsné…

Rozbřesk - Fed, Fed, Fed - jeho čtvrteční rozhodnutí bude velice těsné…

14.09.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Týden ve znamení Fedu začíná. Většina ostatních událostí zůstane právem ve stínu verdiktu americké centrální banky. Její rozhodnutí zvýšit úrokové sazby může být opravdovým historickým mezníkem. Trhy by jeho obrat na rozdíl od řady ostatních centrální bank, které se v posledních letech pokoušely zvyšovat úrokové sazby, musely brát skutečně vážně. Připomeňme si jenom neúspěšné pokusy o zvyšování sazeb v ECB (rok 2011 těsně před startem nové recese) nebo ve Švédsku, od kterých nakonec obě centrální banky musely ustoupit a ve finále srazit úrokové sazby až do záporu.

Od pádu Lehman Brothers se o zvýšení úrokových sazeb pokusilo více než deset centrálních bank ve vyspělém světě, ale všechny zatím musely otočit kormidlo zpět. To je jeden z řady argumentů, které budou nabádat Fed před čtvrtečním rozhodnutím k opatrnosti. Další jsou samozřejmě nízká inflace a inflační očekávání trhů. Fed ale věří, že efekty silného dolaru i levných komodit ve střednědobém horizontu odezní a svoji roli naopak sehrají zrychlující se mzdy. Právě pozitivní trendy na pracovním trhu jsou klíčovým esem v rukávu jestřábů podporujících přísnější měnovou politiku.

Aktuální nálada na trzích ale jestřábům příliš nepřeje - akcie jsou před zasedáním Fedu nervózní a jsou skoro 10 % pod svými červencovými maximy, přičemž relativně silný dolar (spolu s levnými komoditami) vyčaroval v posledním měsíci rekordní propad dovozních cen. Kromě toho některé ze členů FOMC začal znervózňovat i vývoj v Číně, kde zatím nelze s jistotou říci, zdali ekonomiku nepotká tvrdé přistání, jako místní akciový trh (viz dnešní čínská data a reakce akcií na ně). Rozhodnutí tedy ve finále bude velice těsné, což je konec konců vidět na tržním konsensu analytiků, kde lehce převažuje názor, že Fed sazby zvýší. Pokud jde o trhy, ty s růstem sazeb nepočítají resp. futures ukazují “jen” na 26% šanci, že na tomto zasedání Fedu dojde k posunu úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Neboli, ať již Fed rozhodne jakkoliv, tak pokaždé bude někdo na špatné straně. Očekáváme tedy další pěkně volatilní týden.

Region - forex

V pátek bylo obchodování s regionálními měnami živější. Koruna oslabila asi o 0,15 % (při vcelku slušných zobchodovaných objemech), zatímco zlotý a zejména forint posilovaly.

Nadcházející týden je sice zajímavý i z hlediska regionálních událostí (hlavně díky datům z Polska v čele s inflací), ale pozornost přitahuje zejména Fed. Vzhledem k velké nejistotě lze čekat zvýšenou volatilitu i na regionálních trzích.

Dluhopisy
Německé výnosy spadly (na dlouhém konci o 3,6 bps) kvůli slabému výkonu akciového trhu a poznámkám Coeura z ECB na adresu slabého růstu a pomalého oživení na pracovním trhu. Je jasné, že ECB na rozdíl od Fedu zůstává jednoznačně v holubičím módu a prostor pro nárůst krátkých i delších výnosů je zde zatím omezený. A to i v případě, že se americký Fed v tomto týdnu rozhoupe k růstu úrokových sazeb (viz úvodník). Dnes bude zajímavé sledovat čísla z evropského průmyslu za červenec (čekáme dobrý výsledek)..., i když nakonec asi zůstanou ve stínu vyčkávání na čtvrteční Fed.


Čtěte více:

Týden na měnách - Od Číny k Fedu
11.09.2015 17:11
Čína a Asie znovu hýbaly hlavními trhy, ale jejich vliv zeslábl a pozo...
Summary – Když jsou trhy zmatené
11.09.2015 17:33
Dnešní obchodování je vše, jen ne příliš logické. Daří se dluhopisům (...

Váš názor
  • Velmi, velmi volatilní týden...
    14.09.2015 9:48

    Přidejte k tomu friday rebalanc na indexech a opční čarodějnice k 18.
    AMN
  • Takže vývoj je skoro jasný
    14.09.2015 9:34

    Je jen otázka, kam až to po zvýšení sazeb spadne. Např. půjde DAX pod 9500? Ale bude to bezpochyby pořádná jízda ...
    Giuseppe_akcie
Aktuální komentáře
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.