Mario Draghi dnes dopoledne promluvil v EP. A hned první věta nenechala nikoho na pochybách, že by během prosincového zasedání, které se uskuteční třetího prosince, nemělo dojít na probírání měnové politiky a QE. Další uvolňování měnové politiky je tak relativně pravděpodobné.
Draghi během své řeči na určitou dobu sestřelil euro, které oslabilo a třeba proti dolaru se posunulo z 1,074 na 1,0691. Pak ovšem rychle získalo většinu ztracených pozic.
Draghi uklidnil, že přicházející data z ekonomiky nadále signalizují postupné zlepšování situace ale jen v mírném tempu. A to i tváří v tvář negativním externím vlivům, které přícházejí z globálního prostředí. Rizika pro ekonomické zotavení jsou tak jasně viditelná.
Na druhou stranu zotavení je podle ECB robustnější než bylo dříve a efekty stimulace se podle Draghiho již projevují i v ekonomikách v kterých jsme zotavení zatím neviděli. Stále je hnané prostřednictvím spotřeby a investic. Všichni se ovšem musí mít na pozoru před rostoucími riziky ze zpomalení v emerging markets.
K tématu inflace řekl, že stále nějakým způsobem v ekonomice přetrvávají faktory, které brání v návratu k trajektorii křivky inflace k 2 % cíli. Konkrétně jmenoval přetrvávající tlak poklesu cen ropy a zpožděný efekt silnějšího eura. Dynamika inflace podle něj nějakým způsobem oslabila právě i kvůli výše zmíněným problémům.
Nakonec se vyjádřil i k finanční stabilitě. Pokud bude potřeba, řekl Draghi, tak ECB použije veškeré dostupné nástroje k tomu, aby ji ochránila. Uvedl, že nebudou vůbec váhat použít cokoliv co by stabilitu zajistilo. Dodal, že ECB bude velmi bedlivě sledovat hlavní faktory, které mohou za to, že inflace je velmi nízká a neblíží se svému cíli.
V dlouhém období podle ECB může být použití nekonvenčních nástrojů společně s nízkými úrokovými sazbami smrtící pro dlouhodobě udržitelný model bankovních a dalších finančních institucí. Prostředí nízkých sazeb ho nabourává a tím destabilizuje instituce, které v podstatě jsou klíčové pro celkovou stabilitu finančního sektoru v celé Evropě. Proto Draghi řekl, že bude ECB sledovat i finanční zdraví a stabilitu finančního evropského sektoru.
Posledním spíše technickým detailem co Draghi zmínil je systém ELA. Ten projde revizí, jestli má být stále poskytován na úrovni centrálních bank, nebo se stane součástí celoevropského systému.
Poslední z informací, které vyplynuly z projevu je zájem na tom, aby existovala nějaká evropská ratingová autorita.
Reakce trhů na slova Draghiho jsou dobře patrná na grafu EURUSD. Akciové indexy se na nějakou omezenou dobu snažily vyškrábat z dnešních ztrát a výnosy dluhopisů poklesly.
Zdroj: Reuters, Bloomberg