Index německého institutu ZEW v prosinci roste a potvrzuje tak vzestupný pohyb započatý minulý měsíc. Indikátor očekávání finančních odborníků, kteří jsou v průzkumu osloveni, přidal v prosinci m/m 5,7 bodu a aktuálně se nachází na hodnotě 16,1 bodu (trh čekal výsledek na úrovni 15,0 b.). Zvyšuje se tedy převaha expertů, kteří hodnotí střednědobý výhled Německa (6M) optimisticky. Index hodnocení současné situace se rovněž vylepšil, i když pouze nepatrně na 55 bodů (+0,6 b. m/m), překonal konsensus nastavený na 54,2 b. a setrvává na relativně vysokých hodnotách.

Indikátor ZEW na úrovni budoucích očekávání padal nepřetržitě od dubna letošního roku a teprve dva poslední měsíce přinášejí kýžený obrat. Prosincový růst je sice pomalejší v porovnání s předchozím měsícem, ale i tak překonal očekávání trhu a přinesl na konci roku (více) optimistický pohled na hlavní evropskou ekonomiku. Index očekávání však přesto zůstává pod svým dlouhodobým průměrem (24,7 b.), 3M MA se prosincovými daty vylepšil na 9,5 bodu (+1,4 b. m/m).
Na úrovni eurozóny predikují finanční experti v blízké budoucnosti taktéž zlepšení, příslušný subindex očekávání solidně roste na 33,9 bodu (+5,6 b.). Při pohledu na aktuální situaci v EMU mírně ubylo (-0,4 b.) pesimistů a daný indikátor tak přibrzdil svůj pokles na minus 9,6 bodu. Dle informací ZEW se zdá, že aktuální uprchlická krize, která doléhá především na Německo, lehce ztrácí na dramatičnosti a díky slušnému růstu ekonomiky začíná převládat názor, že Německo se s touto výzvou dokáže vypořádat.
Pohled na USA se prakticky nezměnil, převládá velmi positivní hodnocení současné situace, budoucí výhled se zlepšil jen kosmeticky. Pohled na Japonsko zůstává na úrovni současné situace v optice ZEW i nadále pesimistický, v případě Velké Británie je tomu naopak.
Odborníci oslovení institutem ZEW čekají nárůst inflace ve všech sledovaných regionech (EMU, Německo, USA, Japonsko, UK, Francie a Itálie). Překvapením není ani konstatování, že 89,8 % respondentů průzkumu počítá s růstem (krátkodobých) sazeb ve Spojených státech. Naopak v EMU se zvýšil počet expertů předpovídajících další úrokový cut.
Na finančních trzích v Evropě se, dle dnešní zprávy ZEW, čeká růst všech hlavních akciových indexů. Procento expertů, kteří jsou optimisticky naladěni, se v prosinci m/m mírně zvýšilo, výjimkou je pouze Velká Británie, resp. index FTSE 100, na který by mohlo negativně dolehnout případné měnové utažení. Chystané zvýšení úroků mírní býčí sentiment také v USA. Cena ropy by, dle ZEW, měla jít ve střednědobém horizontu severním směrem.
Na devizovém trhu respondenti nadále věří dolaru (i když i něco méně než v listopadu), který by měl vůči euru posilovat. O něco menší šanci na zisky vůči euru vidí v případě libry a jenu, zatímco nad frankem by měla mít společná evropská měna navrch.
Co se týče sektorů, tak hlavním preferovaným zůstává i nadále maloobchod, informační technologie, stavebnictví a služby. Na druhé straně kauza dieselgate výrazně srazila očekávání pro automobilový sektor a negativní zůstávají respondenti také na banky, pojišťovny a utility.
Index ZEW je sestaven z odpovědí finančních expertů a má tudíž tendenci „zveličovat" zprávy z finančního světa a jejich vliv na reálnou ekonomiku. Optimističtější budoucí výhled na úrovni Německa potažmo EMU má v prosinci zřejmě svůj původ v poslední akci ECB, i když rozšíření programu QE nenaplnilo očekávání trhu. Robustní domácí spotřeba v Německu pak dává expertům dostatek argumentů pro mírné vylepšení pohledu na současnou hospodářskou situaci. Euro nechávají data bez výraznější reakce, klíčové pro pohyb eurodolaru a dalších aktiv bude zítřejší jednání Fedu.
Tento týden dostaneme z Německa ještě jednu zprávu týkající se nálady na trhu, a sice index podnikatelského klimatu Ifo, který by se měl taktéž mírně vylepšit a potvrdit dnešní výsledky ZEW.