Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tři největší makroekonomická rizika tohoto roku

Tři největší makroekonomická rizika tohoto roku

04.01.2016 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální akciové trhy posílily v roce 2015 asi o 2 % (v místních měnách), což je méně než v předchozích letech. Vrcholu dosáhly v květnu a je možné, že jsme svědky velkého obratu na trzích. Známky velkého medvědího trhu ale zatím patrné nejsou. Na vyspělých trzích dál působil mix mírného růstu hrubého domácího produktu a extrémně uvolněné monetární politiky, ale jeho kouzlo přece jen postupně vyprchává. Zdá se, že rok 2016 pravděpodobně přinese podobně nízké návratnosti. Určitě je to převládající názor mezi analytiky a ekonomy. Je ale možné, že by se rok 2016 stal rokem, kdy ceny aktiv prudce klesnou?

Citigroup čeká, že v roce 2016 přijde globální recese. Podobný názor je ale ojedinělý. Většina velkých bank očekává, že globální ekonomická aktivita poroste, i když se bude stále držet pod trendem. Neměl by tedy hrozit prudký růst inflace, i když by mělo dojít ke stabilizaci na komoditních trzích a inflace by se tak měla zvýšit. Spolu s ní by mělo dojít i k růstu výnosů na dluhopisových trzích. Téměř všichni ekonomové zároveň předpokládají, že globální monetární podmínky zůstanou celkově velmi uvolněné. Zároveň se ale bude prohlubovat rozdíl v politice Fedu a možná i Bank of England na straně jedné a dalších významných centrálních bank na straně druhé.

Jaká jsou největší rizika? Především tu je možnost méně vstřícného postupu Fedu. Investoři se tohoto nebezpečí v současné době moc neobávají a věří, že dlouhodobá stagnace bude Fedu bránit v tom, aby prudce šlapal na brzdy. FOMC čeká, že letos budou sazby zvednuty čtyřikrát, trh ale čeká jen dvojí zvednutí. Pokud ale Fed ohlásí zvednutí sazeb v březnu, trhy mohou začít pochybovat o tom, že poté už přijde jen jedno další. FOMC je nyní mnohem skeptičtější ohledně teorie dlouhodobé stagnace, než tomu je u trhů, a pokud bude v následujících měsících docházet k růstu jádrové inflace, FOMC se ve svém názoru jen utvrdí. Pro akciové i dluhopisové trhy by to znamenalo více problémů.

Další významné riziko představuje čínská devalvace. Obavy z exportu čínské deflace do světové ekonomiky hýbaly trhy zejména v srpnu, nyní se zdá, že investoři už lépe chápou novou kurzovou strategii této země. Centrální banka PBoC tvrdí, že nehodlá kurz výrazněji měnit, deflační tlaky v čínském výrobním sektoru jsou ale stále silné a nadbytečné kapacity nebyly ještě ani zdaleka plně odbourány. K devalvaci by došlo jen v krajním případě a jde tak o typ sice málo pravděpodobné, ale případně velmi závažné události. Pokud by k ní došlo, byl by to poslední hřebík do rakve globálních akciových trhů.

Posledním významným rizikem jsou problémy na dluhopisových trzích v rozvíjejících se zemích. Ekonomové z JPMorgan odhadují, že oddlužení v těchto zemích by mohlo v příštích třech letech snížit jejich tempo růstu o 2 – 3 procentní body. Kdyby se objevila krize, dopad by byl ještě znatelnější. Globální růst by pak mohl klesnout o 1 – 1,5 procentního bodu a v nejhorším případě by nastala globální recese. Po roce 2008 byli ekonomové překvapeni tím, jak silný a dlouhotrvající byl dopad prasknutí dluhopisové bubliny ve vyspělých ekonomikách. K něčemu podobnému by nyní mohlo dojít i v případě rozvíjejících se zemí.

Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies.

Zdroj: FT

 


Čtěte více:

Pravý důvod pro čínský juan jako rezervní měnu MMF a ztráty eura v mezinárodním obchodu
04.01.2016 9:26
Začátkem minulého měsíce jsme se mohli mnohde dočíst, že čínský juan b...
Historicky nejhorší začátek roku pro čínské akcie, který stahuje také Evropu
04.01.2016 13:35
Již běhen loňského roku se mnohokrát ukázalo, jak neuvěřitelně citlivé...
Napětí na Středním východě dalo ropě konečně impuls k růstu
04.01.2016 15:34
Diplomatický rozkol mezi Saudskou Arábií a Íránem dal na počátku novéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data