ČNB se po měsíční pauze v listopadu opět vrátila na devizový trh. Na rozdíl od letních měsíců však nemusela bránit koruně v posilování až tak masivními intervencemi jako v červenci, srpnu nebo v září. Aby českou měnu udržela nad hranicí 27 CZK/EUR jí proto stačilo nakoupit jen 369 mil. EUR. Přitom v září to bylo přes 2,3 mld. EUR.
Zdá se, že atraktivita koruny pro zahraniční spekulanty výrazně poklesla s tím, jak začali stále více věřit, že konec kurzového závazku ČNB není až tak na dohled, jak si původně mysleli. S tím, jak se stále nedaří - nejen v naší - v ekonomice vytvořit inflační klima, může koruna zůstat uvězněna nad hranicí 27 CZK/EUR ještě déle, než se původně očekávalo. Oficiálně se stále mluví o druhém pololetí letošního roku, respektive o jeho konci, avšak jako pravděpodobnější termín uvolnění koruny se nám jeví až rok 2017. Nejen proto, že aktuální inflace zaostává za prognózou, ale zejména proto, že se inflace nechce probudit ani jinde v Evropě, odkud bychom si ji mohli díky slabé koruně "dovézt".
Když ještě vezmeme v úvahu nekončící propady cen ropy, budou se inflační výhledy nejspíše znovu přepisovat. Na výkyvy cen ropy sice ČNB může aplikovat institut inflačních výjimek z plnění cíle, avšak levná ropa spolu bezinflačním evropským prostředím bude nahrávat uvolněné politice ECB a dalších centrálních bank v Evropě. To rozhodně nebude klima pro brzké uvolnění koruny nebo pro zvyšování úrokových sazeb s takovou rychlostí, jakou naznačuje poslední prognóza z dílny tuzemské centrální banky.