ČR
Pražský burzovní parket včera částečně umazal předchozí 0,6procentní ztrátu a zakončil den na zelené nule, konkrétně posílil o 0,11 % a index PX má aktuálně hodnotu 919,62 bodu. Objem obchodů zůstal přibližně poloviční oproti dlouhodobému průměru. Praze se vyhnula evropská „rally“, když všechny hlavní indexy připisují cca. 2procentní zisky, avšak aspoň finanční sektor z positivního sentimentu na západoevropských trzích vydoloval mírné zisky, které nakonec posunuly PX do zelených čísel.
Akcie posílily o půl procenta na rovných 5100 CZK/akcie, dařilo se rovněž cenným papírům (+0,64 % na 727,4 Kč) a pondělní výprask umazával také se ziskem 0,6 % a závěrečným kurzem 638 CZK/akcie. Z větších kapitalizací posílilo také O2 CR (+0,64 %), (+0,93 %) a (+2,2 %). Cenné papíry pivovarů Lobkowicz stagnovaly na pondělní close ceně 207 korun a také Spirits zůstal beze změny na ceně 45 CZK/akcie.
Energetika pokračovala v poklesu, cenné papíry sestoupily o 1,7 % na 406 korun za akcii. Hned ráno tento titul stihly navíc dvě negativní revize cílových cen, snížila cílovou cenu ze 440 na 380 CZK a redukovala cílovou cenu z 550 na 460 korun.
NWR zaparkovalo na stejné close ceně jako v pondělí, tedy 0,1 CZK/akcie, společnost však oznámila, že pověřila americkou investiční banku Moelis, aby začala pracovat na restrukturalizaci firemního dluhu.
Investiční skupina PPF včera oznámila, že se v pondělí stala vlastníkem 100 procent akcií společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN). Minoritní akcionáře v rámci tzv. vytěsnění vyplatí do 10. února.
Evropa
Zisky si připsaly evropské akciové trhy, které tak přerušily sérii, kdy oslabovaly čtyři dny v řadě a posílily o více než procento. Indexy tak alespoň částečně zkorigovaly předchozí pád, přičemž celoevropský Euro Stoxx 50 přidal 1,2 %, britský FTSE 100 1 %, francouzský CAC 40 1,5 % a německý DAX 1,6 %.
Nejlepšího výsledku z celého indexu Stoxx 600 dosáhla společnost Gemalto, která posílila o 9,7 % díky oznámení analytiků Natixis, kteří považují současnou cenu akcií za příliš nízkou. Podobný výsledek zaznamenala společnost WM Morrison, jejíž akcie přidaly 8,9 % v reakci na lepší vánoční prodeje. Díky tomu se dařilo i dalším maloobchodníkům, kdy zpevnilo o 6,5 % a Sainsbury o 3,3 %.
Zcela opačná situace panovala u komoditních titulů, které oslabovaly spolu s poklesem cen jednotlivých komodit, ale i reportovanými výsledky společnosti , na které reaguje poklesem o 10 %. oslabil o 3,9 %, Randgold Resources o 3,8 % a například o 3,5 %.
USA
Dění na trzích za Atlantickým oceánem ve velké míře ovlivňovala ropa a komodity. Po slibném začátku trhy začaly s propadem na komoditách mazat úvodní zisky a šly do ztrát. Po odrazu ropy z nejnižších cen od roku 2003 (30 USD/barel) se na akciové trhy vrátil optimismus.
Prezident Atlanta Fedu Dennis Lockhart se vyjádřil k dění na akciových trzích. Dle jeho názoru nebudou mít aktuální výprodeje vliv na americkou ekonomiku a centrální banka může pokračovat v nastoupené cestě monetárního utahování.
Index třiceti prémiových společností Dow Jones Industrial Average se, jako většina akciových barometrů, dokázal vzpamatovat z intradenního zaváhání a končil obchodování se ziskem 0,7 % na 16516 bodech. Širší index S&P 500 razil podobnou trajektorii, kdy připsal 0,8 % s finální hodnotou 1938 bodů. Technologický Nasdaq Composite si držel zisky po většinu dne, na konci obchodování si došel pro metu 4 685 bodů (+1,0 %).
Největší producent hliníku , který v pondělí reportoval své hospodářšké výsledky, klesal nejvíce za poslední 4 roky. dokázala předčit očekávání v zisku na akcii, v tržbách se už podobné nepodařilo. Poklesy cen komodit (hliníku a aluminy) investorům dalo důvod akcii poslat o 9 % níže na cenu 7,28 USD.
Cena mědi poklesla nejníže od roku 2009. Bankovní dům Barclay´s srazil odhad ceny a její odraz v první polovině roku nevidí reálně. Hlavním důvodem je zadrhávající růst v Číně (největší spotřebitel komodity). Akcie těžaře a zpracovatele měďi, , na to reagovaly poklesem o 4,6 % na cenu 4,11 USD/akcie.
Asie
Asijské akcie, vedeny příkladem rallye amerických titulů, odskočily od svých tříletých minim. Důvodem jsou podle analytiků dobré zprávy ohledně dat čínského exportu, který nečekaně vzrostl a vývoje japonských akcií, které po včerejší seanci ohlásily první ziskové výsledky v roce 2016. Regionální benchmark akciový index MSCI Asia Pacific vyskočil o 1,8 procenta na 122,86 bodu.
Čínský index Shanghai Composite aktuálně ztrácí 1,85 procenta, index CSI 300 odepisuje 1,36 procenta. Hongkongský index Hang Seng China Enterprises roste o 1,33 procenta. Zajímavostí je, že index během seance zamířil za největším ziskem od listopadu 2015. Index Hang Seng přidává 1,77 procenta.
Jihokorejský akciový index Kospi roste aktuálně o 1,34 procenta, australský S&P / ASX 200 Index přidává 1,27 procenta a novozélandský S&P / NZX 50 Index posílil o 0,6 procenta. Tchajwanský index Taiex roste aktuálně o 0,27 procenta a singapurský Straits Times Index ztratil 0,1 procenta. Cena ropy West Texas Intermediate na trhu New York Mercantile vyšplhala až o 2,2 procenta poté, co krátce poklesla pod 30 USD za barel, což bylo poprvé za 12 let.