Kam jinam schovat peníze, když trhy opět kolabují, než do bezpečných přístavů. Zlato tak dnes letí vzhůru takřka kosmickou rychlostí nad 1200 dolarů za trojskou unci. Za ostrým růstem žlutého drahého kovu však nestojí jen úprk investorů od rizika, ale i včerejší slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která naznačila, že sazby zůstanou déle nízko. A právě v nízkých sazbách si zlato libuje, zvyšují totiž jeho sex-appeal v porovnání s jinými aktivy nesoucími úrok, jako jsou kupříkladu akcie...
Dnešní zlatá raketa

Cena zlata ve čtvrtek atakovala několikaměsíční maxima a vystoupala zdaleka nejvýše za poslední rok. A to díky šéfce Fedu, která naznačila odklad zvyšování sazeb v USA a investorům, kteří s dalšími tržními propady hledali bezpečné útočiště, kam se skrýt. Další oporu pro zlato dnes představoval i opět oslabující dolar. Zatímco na samém počátku roku tradeři očekávali s 50procentní pravděpodobností další zvýšení amerických sazeb do března, nyní počítají s dalším krokem Fedu do prosince s asi 10procenntí šancí. ještě před středečním vystoupením Yellenové v Kongresu nicméně počítala s trojnásobným zvyšováním sazeb v letošním roce a propadem ceny zlata k 1000 dolarům za unci.
Drahý kov tak dnes vylétl až o bezmála 4 procenta na 1242,26 dolaru za unci, tedy nejvýše od února 2015. Žlutý kov tak rozšířil letošní zisky na 16 procent a stává se prozatím jednoznačnou komoditní hvězdou. Investoři sypou peníze do burzovně obchodovaných fondů krytých zlatem nejrychleji za posledních 7 let. Nebývale se dařilo i akciím zlatých producentů.
Drahý kov za poslední rok

Volatilita na akciových trzích společně s obavami o globální ekonomický růst by zároveň mohly zvýšit atraktivitu zlata jako uchovatele hodnoty pro spotřebitele z Indie a Číny. Celosvětová poptávka po zlatě byla v posledním loňském čtvrtletí zdaleka největší za poslední dva roky. Za tímto růstem stály jednak nákupy centrálních bank a dále pak čínští investoři, kteří hledali ochranu před oslabujícím renminbi.
Zatímco žluté zlato dnes jásalo ve velkém stylu, černé zlato nemělo mnoho důvodů k radosti a prohloubilo ztráty zpět do blízkosti k 12tiletých minim pod přetrvávajícím tlakem přebytku na trhu. Větší ztráty se nevyhnuly hlavně severoamerické ropě WTI, kterou potopila data o nárůstu zásob surové ropy v místě dodávek pro newyorské futures v Cushingu v Oklahomě na rekordních 64,7 milionu barelů. Z pohledu investorů tato informace přebila pokles zásob v národním měřítku. Ropa WTI se tak dnes propadla až o 4,5 procenta blízko 26 dolarům za barel. Brent klesal až o 2,5 procenta ke 30 dolarům za barel. Spread mezi cenou WTI a referenční Brent se tak opět rozevřel.
Cena ropy WTI versus zásoby ropy v americkém Cushingu

Cena ropy WTI modře a zásoby v Cushingu bíle.
Tradeři se nyní znovu snaží využít super tankery jako dočasnou skladovací kapacitu a těžit z kontanga, kdy cena ropy s dnešním dodáním je nižší než cena černého zlata s dodáním v příštích měsících. Rozdíl mezi cenou futures na ropu WTI s dodáním v březnu letošního a příštího roku činí 12 dolarů, nejvíce za poslední téměř rok.
Zdroj: BBG, RRTS