Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se Evropa ubrání deflačním tlakům z Číny?

Jak se Evropa ubrání deflačním tlakům z Číny?

26.02.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Výnos desetiletého německého bundu jako by se utrhl ze řetězu a padá do blízkosti svých historických minim. Na vině je především strach z toho, že inflace ani po odeznění efektu nízkých cen ropy nezačne pořádně růst. Právě proto od prosince uplynulého roku výrazně propadla v eurozóně dlouhodobá inflační očekávání.

Trhy čekaly, že se propad cen ropy zastaví a éra nízké inflace odezní již v roce 2015. Černé zlato ale marně hledá pevnou půdu pod nohama i v roce 2016 a na inflační dno tak čekáme dál. Pokud by ale byla ve hře pouze nejistota ohledně bodu obratu na ropě, nemělo by to teoreticky moc ovlivnit dlouhodobá inflační očekávání.

Jejich pokles souvisí s hlubším strachem o osud evropské i světové ekonomiky. Strachem z toho, že nízké ceny ropy nejsou v tuto chvíli tolik odrazem vyšší těžby (pozitivní nabídkový šok) jako spíše strachem z nižší dynamiky globální poptávky (negativní poptávkový šok). Středobodem obav zůstává druhá největší světová ekonomika - Čína.

Její zpomalování se podle posledních čísel již trochu zakouslo do nálady evropských podnikatelů. Pokud by problémy Číny eskalovaly a vedly k výraznějšímu oslabení jüanu, zlevnění čínského zboží by inflační očekávání v Evropě pravděpodobně srazilo ještě níže. Číňané se pravděpodobně budou snažit prudkým pohybům na jüanu i rychlému zpomalení hospodářství zabránit. To ale znamená, že asi budou ve větší míře subvencovat řadu ztrátových podniků a udržovat nadprodukci v celé škále průmyslových odvětví. Ta se podle analýz evropské obchodní komory už zdaleka neomezuje pouze na výrobu oceli. I proto zůstávají nehledě na slabší jüan čínské výrobní ceny již čtvrtým rokem v řadě v záporu. A dynamika čínských výrobních cen měla v uplynulých letech podle našich analýz dopad i do výrobní inflace v eurozóně. Evropa tak nakonec deflačním tlakům v čínské ekonomice nemusí lehce uniknout.

Region - forex
Forint se zlotým se včera vydaly opačnými směry. Forintu se evidentně nelíbí možnost dalšího snižování oficiálních sazeb, respektive holubičí výroky centrálních bankéřů, které mohly vést k částečnému odbourávání sázek na posilování forintu vůči zlotému. Zlotý se naopak podíval na šestitýdenní maxima vůči euru s tím, jak se v poslední době relativně stabilizovaly názory vlády na další vývoj hospodářských politik.

Dnes budou zveřejněna čísla o maďarské nezaměstnanosti za leden, ale dopady na trh nečekáme. Příští týden bude o něco zajímavější, neboť budou zveřejněny detaily odhadů HDP za poslední čtvrtletí v Polsku a v ČR a indexy podnikatelských nálad. Hlavní roli však i nadále má vyčkávání na výsledky zasedání ECB (10. března).

Dluhopisy

Výnos desetiletého německého bundu propadl pod 0,15 % a je skutečně na dostřel od historických minim (0,05 %). To vše v seanci, kdy se dařilo akciím a rostla i cena ropy. Navíc z eurozóny přišla poměrně dobrá čísla o růstu úvěrů a německé spotřebitelské náladě. Svoji roli mohla sehrát o něco nižší finální únorová inflace (pouze 0,3 % a v dalších měsících bude klesat) a na trzích doznívající horší podnikatelské nálady, které ukazují, že zpomalující Čína začíná být v Evropě více cítit.

Komodity

Cena ropy Brent včera rostla asi o 2,6 % a dostala se na třítýdenní maxima. Ropě pomáhaly titulky o další schůzce Saúdské Arábie, Ruska, Kataru a Venezuely, kterou poslední zmíněná země potvrdila s konáním v polovině března. Kromě toho byly cenově pozitivní i informace od dalších amerických těžařů, že omezují investice do nových nalezišť.

Ceny ostatních komodit spíše klesaly. Ceny základních kovů se například snížily v průměru asi o procento.

 

Čtěte více:

Dobrá data dnes dolaru posílení nepřinesla
25.02.2016 17:40
Ropa dnes koriguje včerejší zisky. Náladu na evropských akciových trzí...
Výsledky Erste Bank ve 4Q a FY15 - lepší než oč. EPS; banka vyplatí dividendu
26.02.2016 8:10
Erste Bank dnes ráno ohlásila svoje kvartální a celoroční výsledky za ...
Souhrn včerejšího vývoje na světových trzích
26.02.2016 8:34
ČR Evropské trhy ve čtvrtek navzdory propadu akcií v Číně o více než ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC