Až do konce roku 2015 bylo těžké být ohledně ekonomického vývoje ve Francii optimistou. Průzkumy vysílaly negativní signály, oživení poptávky se projevovalo zejména na dovozech (což ukazuje na velké problémy na nabídkové straně francouzské ekonomiky). Docházelo sice k oživení ziskových marží v korporátním sektoru a rostl i objem firemních úvěrů, tyto zdroje se ale používaly hlavně k hromadění hotovosti v rozvahách společností. K tomu všemu se přidávaly neřešené strukturální problémy na trhu práce.
Je v letošním roce namístě větší optimismus? Výhled ve výrobním sektoru a v oblasti zaměstnanosti je stále neradostný. Opak ovšem platí o korporátních investicích a podnikatelském sentimentu. V obou oblastech totiž nastalo jasně patrné zlepšení (graf ukazuje, jak se vyvíjela podnikatelská důvěra v celé ekonomice).
V roce 2016 byly ohlášeny reformy na trhu práce a známky oživení začínají být patrné i na trhu s bydlením – viz druhý graf ukazující vývoj počtu nově stavěných domů (fialově) a počtu stavebních povolení:

I přes uvedené pozitivní faktory je ale stále namístě opatrnost. Zlepšení v oblasti investic se může týkat jen snah o zvyšování produktivity a ne celkového rozšiřování kapacit. Takový vývoj by byl přirozenou reakcí firem na vysoké náklady práce. Pokud by tomu tak skutečně bylo a investice by byly zejména pokusem o zvýšení produktivity, pak by se neprojevily zlepšenou situací na trhu práce. K tomu se zdá, že postupně vyprchává pozitivní efekt, který na francouzské exporty mělo oslabující euro.
Zdroj: Natixis