Německá kancléřka Angela Merkelová před několika dny vystoupila v jedné talk show, kde ji sledovalo šest milionů lidí. Svůj názor na uprchlíky nezměnila a sdělila, že Německo jim zůstane otevřené. A dodala, že stále věří v úspěšné řešení krize. Její vystoupení bylo analyzováno v bezpočtu článků. A není to poprvé, kdy se jejich autoři neshodli na tom, o co jí vlastně šlo. Merkelová byla tak trochu záhadou už v době, kdy se dostala do čela CDU a nakonec se stala kancléřkou. V Berlíně byla něčím úplně novým a zavedené stereotypy se k ní nehodily.
V Německu se snaha o pochopení Merkelové změnila téměř v akademickou disciplínu. Věnuje se jí celá řada novinářů, každý rok vyjde několik jejích životopisů, existuje řada blogů, her a disertačních prací, které se na tuto političku zaměřují. V roce 2017 by k tomu všemu měl být přidán ještě celovečerní film.
Merkologové přicházejí z různých částí společnosti. Jsou to levičáci i pravičáci, mají k ní pozitivní i negativní vztah, jsou nábožensky orientovaní i naopak, najdeme tu feministky a řadu dalších. Většina z nich se i přesto v několika bodech shodne. Merkelová je podle nich opatrná a uzavřená, ovlivnilo ji počáteční působení v socialistické GDR. Straní se toho, aby činila sliby, které by jí v budoucnu činily problémy. Jako vědecká pracovnice nejdříve pozoruje, jak se věci vyvíjejí a až pak podnikne příslušné kroky. Vede ji chladná racionalita a ne instinkty či emoce. Definuje nejlepší možný výsledek a pak přemýšlí o tom, jak jej dosáhnout. Někteří merkologové pak dodávají, že se nechává hodně ovlivnit veřejným míněním. Všichni si ale donedávna mysleli, že Merkelové v podstatě rozumí. A všichni byli minulý rok velmi překvapeni.
Většina Němců byla ještě v prázdninové náladě, když Merkelová učinila pro ni velmi atypický krok. Velmi rychle se rozhodla, že Německo přijme uprchlíky, kteří byli zablokováni v Maďarsku, a k tomu přidala velmi krátký a emociální komentář: „Zvládneme to.“ Byla to její verze Obamova „Yes we can“. Merkelová navíc nekonzultovala své kroky s partnery v EU ani s německými zákonodárci. A nakonec nepovolila ani ve chvíli, kdy se německé veřejné mínění otočilo proti ní.
Donald Trump nedávno o Merkelové řekl, že „neví, o co jí jde“. Trump není u Němců moc populární, ale otázku si pravděpodobně kladou stejnou. Merkologové přepnuli na nejvyšší otáčky a přišli s řadou teorií. Ty nejšílenější hovoří o vlivu mimozemšťanů či CIA. Po jejich vyloučení zbývají v podstatě tyto:
Za prvé, Merkelová se ve skutečnosti chová stále stejně. I nyní se chová chladně a racionálně, definovala si ten nejlepší výstup a k němu se snaží dobrat. A když se počet uprchlíků prudce zvýšil a začal být ohrožen Schengen, rozhodla se, že tíhu krize ponese Německo do doby, dokud nebude vytvořeno celoevropské řešení.
Za druhé, je tu teorie, která také tvrdí, že v postojích a postupech Merkelové nedošlo k velkým změnám. Jen jí začíná stále méně zajímat, jaké jsou momentální nálady ve společnosti a naopak se více zajímá o to, jak si ji budou pamatovat budoucí generace. Proto je ochotna k velkým činům a rizikovým krokům, o kterých je přesvědčena, že jsou správné.
V létě byla populární teorie charity, ale od té doby svůj lesk poněkud ztratila. Hovořilo se o tom, že Merkelovou přemohly kvůli humanitární krizi emoce. Je dcerou faráře a hluboce věřící křesťankou. Jižní Evropa ji navíc nazývala nacistkou a ona chtěla svůj obraz nějak vylepšit. Většina merkologů se ale domnívá, že tak pragmatická politička, jakou Merkelová je, se nemůže jen tak změnit v náboženského fanatika.
Další teorie hovoří o tom, že na Merkelovou dolehla „Realitätsverlust“, tedy ztráta kontaktu s realitou. Zastánci tohoto pohledu poukazují na několik strategických a komunikačních chyb, které politička údajně učinila. Za příklad dávají prohlášení, že „pokud Němci nepřivítají uprchlíky, už nejsou jejím národem“. Merkologové, kteří jsou s političkou v kontaktu, ale s podobnými názory nesouhlasí a tvrdí, že Merkelová je stále stejná a racionální.
Nakonec je tu teorie zrady, která je populární v konzervativních a pravicových kruzích, které Merkelovou nenávidí. Podle nich se nyní Merkelová snaží získat hlasy sociálně demokratických a zelených voličů a snaží se o zničení německé identity. Jeden konzervativní merkolog nedávno napsal, že politička se snaží o naplnění „radikální vize Německa jako multinárodního státu“.
Jisté je, že pokud se Merkelové podaří v následujících měsících a letech uprchlickou krizi vyřešit, bude v historii zapsána jako jeden z nejvýznamnějších německých kancléřů. Pak může napsat své vítězné vzpomínky. Pokud se jí to nepodaří, bude se to na trhu hemžit životopisy a nadpisy ve stylu „Kde udělala Merkelová chybu“ či „Vzestup a pád Angely Merkelové“.
Autorem je Konstantin .
Zdroj: Politico