Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brazilská politika před Olympiádou na pokraji kolapsu; Real a Ibovespa letí vzhůru

Brazilská politika před Olympiádou na pokraji kolapsu; Real a Ibovespa letí vzhůru

22.03.2016 12:25
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Co se Brazílie a tamní politiky týče, jen tak něco nepřekvapí. Událostí minulého týdne jsou však silnou kávou i na největší latinskoamerickou ekonomiku, kterou potápí korupční skandál sahající až do těch nejvyšších politických míst. Podpora prezidentky Dilmy Rousseffové se propadá na minimum a již dvě třetiny národa doufají v její odchod. Nejvyšší soud a Kongres budou hledat cestu ven z prohlubující se politické krize a ani tento týden tak nebude v zemi samby o nic klidnější.

Četné protesty v předešlém týdnu vyvolalo rozhodnutí brazilské hlavy státu jmenovat do kabinetu bývalého prezidenta a svého mentora Lula de Silvu, kterému hrozilo v souvislosti s obviněním z korupce a praní špinavých peněz zatčení. Díky jmenování získal imunitu před všemi soudy nižší instance než je ten nejvyšší. Jeho jmenování však bylo zablokováno a kancelář státního zástupce o víkendu apelovala na Nejvyšší soud, aby tuto situaci neprodleně vyřešil. Doposud bylo vydáno a zrušeno dokonce několik soudních příkazů, které bránily bývalé brazilské hlavě státu nastoupit do nové funkce v současné vládě.

Proč Rousseffová do svého kabinetu vlastně Lulu da Silva tak náhle jmenovala? Motivem mohla být snaha ochránit svého předchůdce a mentora před hrozbou zatčení. Druhý potenciální důvod je již o něco sobečtější. Vláda v čele s Rousseffovou doufá, že právě Lula da Silva by mohl být tím, kdo dokáže získat v Kongresu patřičnou podporu pro odvolání obvinění namířených proti prezidentce v souvislosti s falšováním výsledků rozpočtu a kampaní na její znovuzvolení v roce 2014, která byla údajně financována z úplatkářských peněz. Jak Rousseffová, tak Lula jakékoliv postranní úmysly v souvislosti se jmenováním bývalé brazilské hlavy státu do kabinetu Roussefové či spojitost s korupčními aférami odmítají.

Pozice současné prezidentky na brazilské politické scéně prozatím slábne. Tlak na zákonodárce, aby se Dilmy zbavili, naopak sílí. Průzkum veřejného mínění z víkendu ukazuje ne na nárůst popularity prezidentky, ale na vzestup podpory její obžaloby mezi Brazilci na 68 procent populace. Brazilci tak v minulém týdnu hromadně demonstrovali za odchod Rousseffové a konec korupce. Politika v poslední době zastiňuje zoufalý stav brazilské ekonomiky, která se aktuálně nachází v nejhorší recesi v historii. Politická nejistota rozhodně ekonomickému oživení nepomáhá.

Podle průzkumu agentury Bloomberg by brazilská ekonomika po loňském propadu o 3,8 procenta měla v letošním roce zaznamenat pokles o 3,5 procenta. Brazilští analytici včera v reakci na nepříznivou situaci na tamní politické scéně, která omezuje šance na jasný obrat, snížili již devátý týden v řadě výhled hospodářského růstu země pro letošní rok na pokles o 3,6 procenta. Zároveň snížili i výhled inflace na 7,43 procenta poté, co brazilský real po období oslabování v březnu posílil proti dolaru nejvíce ze všech světových měn.

Brazilský akciový index Ibovespa od počátku roku

Ibovespa.png

Brazílie se tak točí v jakémsi kruhu, kde vyhrocená situace na politické scéně zhoršuje šance na zlepšení ekonomiky, zároveň právě zlepšení hospodářské situace by pravděpodobně přispělo i ke zklidnění otřesů na politické úrovni. Spotřebitelská i investorská důvěra se navzdory nedávnému oživení stále nachází na historických minimech. Trhy sázejí na kolaps vlády a změnu režimu a investoři tak hnali místní akcie i měnu vzhůru. Jen tento měsíc real proti dolaru posílil o zhruba 11 procent a akciový index Ibovespa připsal více než 19 procent a je na cestě ke zdaleka nejsilnějšímu měsíci za posledních 16 let. Centrální banka by dle očekávání měla letos držet referenční sazbu na nejvyšší úrovni od roku 2006 úrovni 14,25 procenta.

BRLUSD od počátku roku


BRLUSD YTD.png

Slabší real však díky podpoře exportu výrazně pomáhal brazilskému deficitu běžnému účtu platební bilance. Posilování měny tak v současné situaci není příliš žádoucí, vlastně přeceněná měna je to poslední, co největší latinskoamerická ekonomika nyní potřebuje.

Zdroj: BBG, FT


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data