Co dnes čekat od zasedání České národní banky? Podle posledních výroků centrálních bankéřů se většině bankovní rady do snižování sazeb do záporu zatím příliš nechce. V uplynulých měsících s ní začali sice aktivněji koketovat, ale dost neochotně a hlavně proto, že se báli dalšího výrazného snižování sazeb do záporných vod v eurozóně a nastartování masivnějšího přílivu “horkých peněz” do korun. Poslední snížení depozitní sazby ECB (i vzhledem k opatrné Draghiho rétorice) zatím rychlejší příliv horkých peněz do korun nevyvolalo - z hlediska přírůstku likvidity v českém finančním systému byl měsíc březen zatím letos nejslabší.
Na druhou stranu není vyloučené, že bankovní rada bude dnes o záporných sazbách hlasovat a vyšle tím trhům signál, že zůstávají reálnou alternativou. I když totiž dnes záporné sazby pravděpodobně nezavede, může se k tomu odhodlat v pozdějším průběhu roku, pokud znovu výrazněji zesílí příliv spekulativních peněz. To se může stát s blížícím se koncem intervenčního režimu v Česku. Je totiž těžké představit si opuštění intervenčního režimu ve chvíli, kdy české sazby budou výrazněji výše než eurové. I proto necháváme zavedení záporných sazeb do budoucna (do konce roku 2016) stále relativně vysokou pravděpodobnost (40 %). Částečně na takový scénář sází i trhy, které (na základě FRA kontraktů) do roka počítají s poklesem českých sazeb zhruba o 10-15 bps.
Pokud dnes ale ČNB sazby nezmění a v eventuálním hlasování návrh nezíská výraznou podporu, měla by to být pro korunu spíše pozitivní zpráva, která ji vrátí do těsnější blízkosti intervenční hranice. Dnes na téma politiky ČNB pořádáme Ranní kávu pro klienty a novináře, kterou můžete živě sledovat od 10:00 ZDE.
Region - forex
Zlotý sice včera dosáhl na nová letošní maxima vůči euru, avšak později během dne vcelku významně oslabil a přiblížil se hranici EUR/PLN 4,28. K oslabení zlotého mohla přispět o něco vyšší inflace v Německu. Dnes v Polsku sledují zveřejnění předběžné inflace za březen, jež by mohla být podle nás pro zlotý spíše negativní zprávou (čekáme mírně nižší číslo než trh).
Hlavní událostí dne v regionu je nicméně zasedání ČNB. To by podle našeho názoru mohlo skončit beze změny sazeb i nastavení intervenčního režimu. Rozhodnutí ponechat sazby beze změny by mělo být pro korunu spíše pozitivní a pravděpodobně ji vrátí do těsné blízkosti intervenční hranice. Nejistý je dopad na forwardovou křivku - koruna forwardově v posledních měsících spíše slábla a to i ve chvílích rychlého přílivu spekulativních peněz (leden, začátek února). Stabilní sazby mohou sice příliv spekulativních peněz do korun urychlit, ale nemusí to nutně posílit korunové forwardy.
Dluhopisy
Německá inflace překvapila v březnu vyšší hodnotou a posunula se z -0,2 % zpátky do kladných vod na 0,1 %. Podobný signál dnes může vyslat první odhad březnové inflace za celou eurozónu (očekáváme posun z -0,2 % na 0 %). I to byl jeden z důvodů, proč šly včera lehce vzhůru německé desetileté výnosy. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že v nadcházejících třech měsících se pravděpodobně (bez výraznějšího zdražení ropy) inflace opět vrátí zpátky pod nulu a natrvalo zamíří vzhůru až na konci roku 2016.
Komodity
Ropa Brent včera zažila další z řady volatilních seancí. Cena měsíčního kontraktu sice včera po zveřejnění dat o amerických zásobách vyskočila relativně vysoko nad 40 USD/barel, ale následně se propadla pod tuto hranici. Celkové vyznění reportu bylo sice vcelku neutrální a největším překvapením tak asi byl svižný růst využití kapacity rafinerií (+2 p.b. na 90,4 %). Ten v kombinaci s poklesem dovozů a o něco nižším růstem zásob ropy (+2,3 mb) může indikovat vyšší domácí produkci v USA.
Klíčovou událostí na obzoru zůstává setkání producentů v Dauhá (17. dubna). Jeho výsledek asi na tržní bilanci nic zásadního nezmění a reakce tak bude záležet zejména na následné komunikaci. Momentálně na trhu panuje spíše mírná skepse, neboť se objevují náznaky vyšší produkce z Iráku a Íránu…