Zatímco Spojené státy bojují s rekordními zásobami a farmáři mají takový nadbytek arašíd, že málem podzemnicí olejnou nemají, kde skladovat, Číňané volají po nárůstu dodávek. A odlišnosti dvou klíčových světových trhů s arašídy jen rostou. Regionální cenové rozdíly se zvyšují vlivem počasí, státních dotací, které mění chování farmářů a pravidel karantény, která se odrážejí na obchodních tocích. Ceny burských oříšků z Číny se až nebezpečně zvyšují, cena arašíd z USA naopak klesá.
Americké arašídy v dolarech za libru

Čína
Čína je předním vývozcem arašíd a ceny oříšků v druhé největší ekonomice světa zůstávají vysoké poté, co během sklizně 2014 až 2015 klesla produkce v důsledku propadu osazení plodinou kvůli špatnému počasí a nižším cenám. Zhruba polovina arašídů vypěstovaných v Číně je rozdrcena na arašídový olej na vaření, který je ceněn zejména pro svou jemnou oříškovou chuť a schopnost zahřátí na vysoké teploty aniž by se pálil. Čínští spotřebitelé navíc přišli na chuť arašídům v roli zdravé svačinky a producenti tak mají, co dělat aby uspokojili rostoucí poptávku.
Během sklizně 2016 až 2017 Americké ministerstvo zemědělství očekává čínskou produkci podzemnice olejné na úrovni přibližně 16,8 milionu tun, což oproti období 2014 až 2015 představuje nárůst z 16,5 milionu tun. Rozsáhlý zpracovatelský sektor olejnin v Číně je i nadále zaníceným kupujícím, což vede k ostrému růstu cen. V posledních měsících se zvedla i cena čínského exportu burských oříšků a velkými konzumenty čínských arašíd jsou i evropské trhy.
USA
Ve Spojených státech je situace diametrálně odlišná. Tamní farmáři mají díky plodné sklizni z let 2014 a 2015 takové přebytky zásob, že doslova nevědí, co s nimi. Téměř polovina americké produkce přitom pochází ze státu Giorgia, kde byl rok 2015 z pohledu sklizně arašídů fenomenální. Produkce v USA v konečném součtu v roce 2015 odpovídala 2,8 milionu tun, což meziročně představovalo nárůst o téměř pětinu. Navíc američtí farmáři dávali přednost podzemnici před bavlnou nebo kukuřicí, které trpěly nízkými cenami. Cena bavlny spadla nízko hlavně vinou obrovského přebytku zásob této komodity v Číně.
V USA navíc arašídoví farmáři těží také z programu vládních dotací pro obiloviny a olejniny. Farmářům tak vláda nahradí ušlý zisk, pokud národní cena klesne pod určitou garantovanou úroveň. Navíc existuje úvěrový program, který poskytuje farmářům prozatímní financování, které je chrání před propady cen. Zajištění takového dluhu potom pokud cena burských oříšků spadne pod určitou garantovanou úroveň převezme vláda.
10 hlavních světových vývozců arašídů
Výhled na sklizeň 2015-2016 v tis. tun

Průměrná cena za libru podzemnice olejné v USA meziročně klesla o 14 procent na 19 centů za libru, proti počátku roku 2013 se ceny pohybují dokonce o 40 procent níže. Pokud ceny arašíd zůstanou i nadále nízké, americké daňové poplatníky by to mohlo stát v následujících třech letech i více než 800 milionů dolarů ročně. A zásoby arašídů by dle odhadů mohly stoupnout v letošním roce na rekordních 1,3 milionu tun, čímž by mohlo dojít i na situaci, kdy farmáři nebudou mít oříšky ani kde skladovat.
V ideálním případě by samozřejmě USA mohly navýšit vývoz, který aktuálně představuje asi 20 procent celkové produkce. Ve skutečném světě však nic tak úplně ideální není a i obchod s arašídy má svá úskalí. Někteří dovozci včetně Evropy mají totiž přísná pravidla karantény s ohledem na aflatoxiny, toxické chemikálie způsobené plísní a právě ta omezují do značné míry objem dovozu ze Spojených států. USA nyní spoléhají na poptávku z Číny a to i přesto, že druhá největší ekonomika světa na import arašíd aplikuje 15procentní dovozní clo a 13procentní daň z přidané hodnoty.
Zdroj: FT