Při absenci výraznějších makroekonomických dat na počátku tohoto týdne bude trhům udávat tón kvartální výsledková sezóna, kterou včera v noci odstartoval hliníkářský obr Alcoa.
Pro akciové trhy, které zažily velmi volatilní první čtvrtletí, to bude příležitost se lépe fundamentálně ukotvit. S ohledem na relativně nízko položená očekávání to nemusí být nakonec tak složitý úkol. Například u firem, které jsou zastoupeny v hlavním americkém akciovém indexu S&P500 se očekává meziroční pokles zisků v průměru o 7 %. To je poměrně pesimistický odhad, zejména vezmeme-li v úvahu, že zisky (meziročně) klesají několikátý kvartál v řadě. Porazit tato tržní očekávání by tedy pro (americké) firmy neměl být až takový problém.
Nicméně to jak se nakonec akciové trhy budou chovat v průběhu výsledkové sezóny, pozitivně nemusí záviset na reportovaných ziscích a tržbách. Nezanedbatelná část akciových indexů (včetně S&P500) je stále pod vlivem energetického sektoru a na něj navazujících firem. Jeho osud je do značné míry v krátkodobém horizontu spojen s cenami ropy. Její cena letí v posledních dnech vzhůru a táhne sebou nahoru i vybrané akciové indexy. Zdali tomu ovšem bude i příští týden, není vůbec jisté. V neděli budou totiž jednat země kartelu OPEC a Ruska o těžbě ropy, aby podpořily její cenu. Vypadá to, že pozitivní očekávání vkládaná do tohoto setkání rostou, avšak pokud o víkendu nedojde v Kataru k dohodě, jež by uklidnila přesycený trh (což je náš základní scénář), může aktuální býčí trend na trhu s ropou rychle vyprchat.
Region - forex
Zlotý včera smazal část výrazných ztrát ze závěru minulého týdne. Stalo se tak i navzdory komentářům nového člena Výboru pro měnovou politiku Lona, který uvedl, že v případě přetrvávající deflace by podpořil jedno snížení sazeb (patrně měl na mysli o 25 bps). Kromě jeho komentářů byla zveřejněna revidovaná čísla o inflaci za březen. Ta však změnu nepřinesla (meziročně ceny klesaly o 0,9 %).
Dnešek není z hlediska očekávaných událostí příliš zajímavý. Sice bude zveřejněna jádrová inflace v Polsku, nicméně z jejího titulu výraznější volatilitu neočekáváme.
Dluhopisy
V relativně klidné seanci se výnos desetiletého německého bundu opatrně vrátil nad 0,10 %. Hlavním důvodem byl pokračující růst evropských akcií. Na druhou stranu v průměru nelze hovořit o tom, že by německé bundy upadaly v nemilost. Podle německé Bundesbanky poprvé průměrný výnos všech emitovaných bundů spadl na nulu. Navýšení QE od ECB tak zdá se nese své ovoce.
Komodity
Trh s ropou i nadále žije zejména blížící se schůzkou producentů v Daúhá. Obavy z případné dohody patrně stále drží cenu ropy na zvýšených úrovních, i když pravděpodobnost shody jdoucí nad rámec té únorové (to znamená podmíněné zmrazení produkce v některých zemích) je velmi malá. To konečně naznačily i nedávné komentáře Saúdského prince Salmana. Včera nicméně cena ropy dosáhla na nová letošní maxima.
Dnes kromě toho přitáhne pozornost zveřejnění měsíčního reportu z trhu od EIA. Zpráva od IEA bude zveřejněna ve čtvrtek.