Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF varuje před špatným stavem veřejných rozpočtů

MMF varuje před špatným stavem veřejných rozpočtů

14.04.2016 9:30
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Mezinárodní měnový fond varuje před špatným stavem veřejných rozpočtů. V řadě vyspělých ekonomik je problémem přetrvávající slabý růst a dědictví vysokého dluhu z minulosti - stačí si udělat výlet do Itálie nebo do Japonska. Ještě hůře jsou na tom ale některé rozvíjející se ekonomiky, na které dopadl v plné výši propad cen ropy. Podívejme se například do Brazílie, která do značné míry v minulosti těžila z vývozu komodit a přílivu kapitálu ze zahraničí. Padající ceny ropy a pomalejší globální růst nicméně tok kapitálu obrátily. Prudké ztráty brazilského reálu ještě přiživilo očekávání vyšších sazeb v USA a slabý reál katapultoval vzhůru splátky a úroky ze zahraničního dluhu. Bilance veřejných financí se v důsledku toho propadla ze zhruba -3 % v roce 2013 na necelých -10 % HDP. Podobným příběhem žije řada rozvíjejících se ekonomik - například většina blízkého východu a Rusko. Co jim tedy MMF radí?

V zásadě nic revolučního - šetřit, a to pokud možno ne plošně, ale chytře. Tak, aby byl negativní dopad na hospodářský růst minimální. Problém je, že se to lehce píše, ale hůře dělá. A to zvlášť pokud jste pod tlakem trhů. V Evropě by zase MMF rád viděl rychlejší vládní výdaje tam, kde si to vlády mohou dovolit - konkrétně v Německu. Ani zde se ale pravděpodobně žádný zázrak konat nebude. Němci chtějí jít svojí fiskální disciplínou příkladem a sami výraznější fiskální injekci ani nepotřebují. Na druhém konci eurozóny jsou zase ekonomiky, které by rozpočtovou podporu potřebovaly, ale nemohou si ji dovolit. Itálie je tak nucena řešit problémové úvěry v bankovním sektoru v celkovém objemu přesahujícím 300 miliard eur záchranným fondem o velikosti 5 miliard euro.

Region - forex
Nečekaný deficit platební bilance za únor (vyšší dovozy) včera neprospěl zlotému, ztráty však byly pouze minimální a zlotý se snadno drží pod hranicí EUR/PLN 4,30. Nic na tom patrně nezmění ani dnešní komentáře jednoho ze členů polského Výboru pro měnovou politiku Ancyparowicze. Ten řekl, že centrální banka může snížit úrokové sazby, ale přiměl by ji k tomu příliv “horkých peněz” podpořený negativními sazbami v zahraničí. Pravděpodobnost takového scénáře je podle něho ale malá.

Naopak v Maďarsku zápis z posledního jednání centrální banky ukázal velmi silnou podporu snížení sazeb, což potvrzuje, že nešlo o jednorázovou událost. Celkově během následujících měsíců očekáváme snížení sazeb na 0,75 %, což by měla být negativní zpráva z pohledu forintu.

Zbytek týdne není z hlediska očekávaných událostí v regionu zajímavý. Pozornost přitáhne až přísun pravidelných měsíčních statistik z Polska v příštím týdnu.

Dluhopisy

Výnosy dlouhých bezpečných dluhopisů v USA i v Německu lehce poklesly. Ukazuje se tak, že mají zdaleka největší vazbu na cenu ropy, která včera zastavila svůj růst a dnes klesá. Současně bezpečným dluhopisům mohl pomoci horší výsledek amerického maloobchodu a nijak přesvědčivé vyznění Béžové knihy amerického Fedu. Fixně úročené papíry si naopak příliš nedělaly hlavu z pokračujících zisků akciových trhů.

Komodity

Cena ropy včera víceméně ignorovala výrazný růst zásob v USA v minulém týdnu. Ten byl sice doprovázen zvýšením dovozů a poklesem zásob benzínu (na pozadí klesajícího využití kapacity rafinerií), nicméně negativní dopad na cenu byl pouze velmi krátkodobý.

Zajímavý byl nadále i vývoj forwardové křivky. V případě Brentu se prakticky srovnaly ceny měsíčního a dvouměsíčního kontraktu (červen a červenec), což indikuje jisté napětí na trhu (které ale, jak už jsme uvedli, může mít hodně regionální původ). I rozdíl mezi cenou měsíčního kontraktu s kontrakty s delší splatností (například s dvouletým) se pohybují na úrovních, které byly relativně běžné cca před rokem. To může indikovat vyšší zajišťovací aktivitu producentů (např. v USA, kde se cena ropy pohybuje dva roky kolem 48 USD/barel), která může následně zpomalit vyrovnání tržní bilance.

Klíčovou událostí s potenciálním významným dopadem na cenu ropy zůstává nedělní schůzka v Daúhá. Setkání s sebou podle nás nese negativní rizika pro cenu ropy.

 

Čtěte více:

Dolar během dne zvětšoval zisky, data ho pouze krátce zbrzdila
13.04.2016 17:29
Cena ropy dnes nepokračovala vzhůru tak jako v minulých dnech, když j...
Wall Street posunula letošní maxima…
13.04.2016 22:23
…a dnes uzavřela na nejvyšších hodnotách od prosince 2015. Americké tr...
Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA pokračuje v růstu
14.04.2016 8:29
Ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu a...

Váš názor
  • soudrzi z MMF
    14.04.2016 11:33

    trpi nejakym druhem schizofrenie? na strane jedne stale dokola rvou, ze kdyz neutraci lidi, firmy musi utracet, pardon stimluovat staty... :-) a na strane druhe knuci, ze jsou verejne rozpocty v ... mno kazdy vi kde... :-) a chytre setreni bez dopadu na jejich polobozsky rust ?! tak jedine ze by jim velela chytra Horakyne, ta by mozna neco vymyslela ... :-)
    neo029
Aktuální komentáře
08.06.2023
22:01V zámoří je klid při vyčkávání na zasedání FEDu  
17:45Strategie monetární brzdy a plynu
16:47Slabá data pomáhají akciím, když poslala výnosy níž  
15:02RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:50Dodržení letošního schodku je podle rozpočtové rady krajně nepravděpodobné
14:47Mishkin: Pokles sazeb mimo hru, po případné pauze pravděpodobnější další růst
14:11Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun
12:38Taylor: Sledovat dvě proměnné by pro centrální banku nemělo být tak těžké, sazby by měly ještě trochu růst
12:20Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta, je v recesi
11:25Akcie jsou nerozhodné. Růst sazeb zpět v centru pozornosti  
11:10Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor
10:17Pilulka spustila veřejnou nabídku nových akcií. Peníze využije na další růst i nové služby
9:14Rozbřesk: Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
9:06Nezaměstnanost v Česku dále klesla, v květnu 3,5 %
9:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o nových emisích dluhopisů
8:56Futures napovídají o mírně negativním úvodu na trzích v Evropě  
8:40Japonská ekonomika překvapila silou růstu. Data firem ukázala, že domácí poptávka oživuje
6:28Blinder: Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál
07.06.2023
22:00Wall Street prošla smíšeným vývojem; technologie šly opět svoji cestou, tentokrát ale dolů  
17:16Evropa zavírá negativně, v USA se daří energetice  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y