Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příští americký prezident a vaše investiční portfolio

Příští americký prezident a vaše investiční portfolio

11.05.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

V tuto chvíli se zdá být jasné, kdo proti sobě stane v listopadových prezidentských volbách v USA. Je ale možné, že vliv toho, kdo se nakonec stane vítězem, je veřejností i investory přeceňován. Obecně je v dobrých časech prezidentům připisováno příliš mnoho zásluh a v časech zlých zase příliš mnoho chyb.

Na druhou stranu nechci tvrdit, že prezidenti a jejich politiky nemají žádný vliv. V určitých situacích mohou mít jejich kroky dalekosáhlé důsledky. Vezměme následující příklady: Když Ronald Reagan snížil daně, šlo o enormně stimulační nástroj, který ale spolu s vyššími vládními výdaji vytvořil obrovské rozpočtové deficity a dopomohl k růstu příjmové nerovnosti. Tento prezident také jmenoval do čela Fedu Alana Greenspana a ať už si o něm myslíme cokoliv, určitě se shodneme, že jeho politika měla velmi vážné důsledky.

Clinton daně zvýšil a vyrovnal rozpočet. K tomu reformoval systém sociálního zabezpečení a všechny tyto kroky měly svůj dopad na trhy. Učinil také změny v regulaci investičního bankovnictví a obchodování s deriváty, které pomohly ke vzniku finanční krize.

George W. Bush prosadil velké snížení daní, čímž stimuloval ekonomiku, ale také prohloubil deficity. Vyhodil 3 biliony dolarů za válku ve špatné zemi poté, co byly Spojené státy terčem teroristických útoků. To fiskální nerovnováhu prohloubilo ještě více. Do funkce pak jmenoval řadu federálních úředníků, kteří se svou činností podíleli na vzniku finanční krize.

Barack Obama prosadil změny v systému zdravotní péče, které měly na tento segment ekonomiky obrovský dopad. Jeho stimulační program, kterým reagoval na Velkou recesi, byl kritizován jako nedostatečný. Jeho reformy finanční regulace mají široký dopad a možná jsou jednou z příčin klesající ziskovosti bankovního sektoru.

Bylo by tedy skutečně bláznivé tvrdit, že prezidenti nemají na ekonomiku a trhy vliv. Co to ale znamená z hlediska souboje mezi Clintonovou a Trumpem? Pokud dáme stranou otázku národní bezpečnosti a terorismu, zbývá několik hlavních oblastí. Co se týče obchodu, je navrhovaná politika obou kandidátů rozdílná. Trump chce zrušit dosud neratifikovanou transatlantickou obchodní dohodu TPP a omezit dohodu mezi severoamerickými zeměmi NAFTA. Clinotonová dříve TPP podporovala, nyní se však zdá, že změnila svůj názor.

V oblasti daní jsou návrhy kandidátů naprosto rozdílné. Trump chce snížit zdanění bohatých, Clintonová podle všeho podporuje zvýšení jejich zdanění. Oba kandidáti podporují nějakou formu daňových prázdnin s cílem přitáhnout zpět do USA asi 2 biliony dolarů zisků držených firmami v zahraničí. Ďábel je ale v detailech a ty zatím známy nejsou.

U investic do infrastruktury se zdá, že je podporují oba kandidáti (Trump navíc hovoří o vybudování zdi na americko-mexické hranici). Do klíčových pozic v Komisi pro cenné papíry, Fedu a dalších významných institucích ale budou oba kandidáti navrhovat naprosto rozdílné lidi. Naplnění mnoha zmiňovaných plánů a kroků pak bude vyžadovat spolupráci Kongresu a ta není ani zdaleka jistou věcí, což jasně ukazuje nedávná historie. Můj celkový závěr je takový, že kroky nového prezidenta budou jistě důležité, ale možná ne tak, jak se veřejnost a investoři domnívají.

Autorem je investor Barry Ritholtz.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Komentář analytika k výsledkům ČEZ za 1Q16: Zisky vysoko nad odhady, cíle potvrzeny
10.05.2016 10:42
Skupina ČEZ zveřejnila své výsledky za 1Q16. Provozní zisky před odpis...
Trh s ropou ve víru nabídkových příběhů
11.05.2016 9:10
Na Twitteru se rozpoutala zajímavá debata o tom, že tzv. “břidlicová r...
Japonský jen těží ze zhoršení sentimentu, eurodolar postrádá impulsy
11.05.2016 10:15
Finanční trhy postrádají silné impulsy, které by jim ukazovaly směr. P...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.