Světová banka dnes znovu snížila svou předpověď růstu globální ekonomiky. Ta v letošním roce poroste o 2,4 procenta, tedy stejným tempem jako loni; v lednu přitom banka odhadovala růst o 2,9 procenta. Světovou ekonomiku nadále podkopávají nízké ceny komodit, slabý růst ve vyspělém světě, útlum globálního obchodu a klesající toky kapitálu, uvedla banka.
Nová prognóza nejvíce zhoršila výhled pro rozvíjející se ekonomiky založené na vývozu komodit. Tato skupina by měla letos vykázat růst jen o 0,4 procenta, zatímco v lednu jí banka předpovídala výkon 1,2 procenta.
"Ukazuje to, proč je tak důležité sledovat politiku, která podporuje ekonomický růst a zlepšuje tím životy lidí žijících v extrémní chudobě," uvedl ke zprávě prezident SB Jim Yong Kim. "Hospodářský růst zůstává nejdůležitějším prostředkem ke snižování chudoby a proto jsme velmi znepokojeni jeho prudkým zpomalováním v rozvojových zemích založených na exportu komodit," dodal šéf banky.
Rozvíjející se země, které jsou dovozci surovin, jsou na tom v době propadu cen komodit mnohem lépe. Tyto ekonomiky by měly letos jako celek expandovat o 5,8 procenta.
Z největších zemí s rozvíjející se tržní ekonomikou by měla letos Čína růst o 6,7 procenta po loňském výkonu 6,9 procenta. Růst v Indii by měl podle banky zůstat na vysoké úrovni 7,6 procenta. Rusko a Brazílie zůstanou v hluboké recesi a Jihoafrická republika poroste jen o 0,6 procenta, mnohem pomaleji, než banka čekala v lednu.
Americká ekonomika letos podle banky svou expanzi výrazně zpomalí na 1,9 procenta z loňského tempa 2,5 procenta. Eurozóna poroste tempem 1,6 procenta, stejně jako loni.
Zdroj: ČTK