Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína stárne, přijdou dvě fáze dopadů na globální ekonomiku

Čína stárne, přijdou dvě fáze dopadů na globální ekonomiku

07.06.2016 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská populace začíná dramaticky stárnout. Fialově je v následujícím grafu vyznačen historický vývoj a predikce podílu lidí starších 60 let na celkové populaci. Šedě je vyznačen vývoj růstu populace v produktivním věku:

c1

Stárnutí čínské populace sebou přinese pokles míry úspor. Pokud jej nebude doprovázet pokles míry investic, můžeme čekat, že vnější přebytky této země postupně zmizí. Čínská ekonomika se tak přesune do situace, kdy bude vytvářet vnější deficity a postupně se budou snižovat zásoby jejích aktiv držených v zahraničí. Takový vývoj je pozitivní pro zbytek globální ekonomiky, protože Čína se ze země s vnějšími přebytky stane zemí deficitní. Nicméně pro finanční trhy by mohly být postupné prodeje čínských aktiv držených v zahraničí negativní.

Trend snižování zásoby čistých vnějších aktiv už začal – viz následující obrázek (jejich vývoj v poměru k nominálnímu produktu). Do roku 2006 Čína prudce akumulovala tato aktiva, poté ale přišel zlom a od roku 2007 se vnější aktiva snižují. V současné době dosahují hodnoty méně než 15 % nominálního HDP, což zhruba odpovídá úrovni z přelomu tisíciletí:

c2

Stárnutí populace znamená i pokles potenciálního růstu čínské ekonomiky. Tento trend pak dlouhodobě působí proti efektu popsanému výše: Čínské dovozy budou zpočátku stimulovány poklesem míry úspor, ale nakonec dojde k jejich útlumu právě kvůli sníženému tempu růstu. Podobně se bude vývoj projevovat i na poptávce po komoditách a energiích. Stárnutí populace v Číně se tak na globální ekonomice tedy pravděpodobně projeví ve dvou fázích. První z nich bude dominovat pokles míry úspor, který podpoří dovozy o poptávku ve zbytku světové ekonomiky. Postupně ale začne dominovat pokles potenciálního tempa růstu čínské ekonomiky a nastane druhá fáze, kdy budou dovozy naopak slábnout.

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Technologické IPO roku - To může být úpis akcií Line Corp.
07.06.2016 14:37
Primární emise (IPO) roku technologického sektoru. Tak by mohli hodnot...
9 top citátů od lidí, kteří formují budoucnost
07.06.2016 13:45
“Vaši nejvíce nešťastní zákazníci jsou vaším nejúžasnějším zdrojem uče...
Nová hvězda trhů: Výkonnost komodit v roce 2016 válcuje akcie i dluhopisy!
07.06.2016 15:33
V loňském roce nemyslitelná fráze, letos tvrdá realita. Komodity od l...

Váš názor
 • to sou starosti :-)
  09.06.2016 9:29

  Stárne země s miliardovou populací? To je snad dobře, ne? Nebo si ti sociální inženýři a fanatiční vyznavači globalizece přejí opak? To by bylo posílení sebevražedných tendencí vyspělého světa. Buďme rádi, že stárneme. Mohlo by to dopadnout mnohem hůř.
  Jesse
  • Jesse
   09.06.2016 10:23

   četl jsi Schaubleho? Že potřebujeme migroše aby jsme nezačali degenerovat v rámci příbuzenstva...co z těch morčat ještě vyleze...hnus
   el mrcoch
   • Re: Jesse
    09.06.2016 10:25

    četl a málem jsem si rozbil kebuli o klávesnici, když jsem do ní tloukl, abych to pochopil. Nepochopil jsem ho. Ostatně, když už je politika zdegenerovaná, nelze jinak:-)
    Jesse
 • Neuveřitelné
  08.06.2016 12:40

  Který myslitel přišel na tenhle výplod. Když jim desetiletí zakazovali soudruzi další děti. Stárne celý vyspělý svět, jen rozvojovky mládnou. Bohužel jsou nepoužitelní.
  Žíža
 •  
  08.06.2016 11:41

  Hlavně se tu nechce Natixis počítat se změnou populační politiky v Číně. Zásada jednoho dítěte už neplatí. Takže uvidíme. To stárnutí populace se nebude projevovat do nekonečna. Rovněž bude pokračovat politika sociálního zabezpečení. A to vše spolu s pilností, jež v dnes vyspělých zemích naprosto polevuje, určitě současný výpadek vyrovná.
  Kalka.
  •  
   08.06.2016 11:49

   ta změna se na pracovním trhu projeví za 20+ let. leda by zase zavedli dětskou práci, ale v tom případě se můžou rozloučit s růstem produktivity.
   mirek
   •  
    08.06.2016 12:21

    To uber. Ta populační politika je již nějaký ten rok o dost uvolněnější. Takže výpadek může být nějakých 10 - 12 let. A to s tamní digitalizací a robotizací nehraje vůbec žádnou roli.
    Kalka.
    •  
     08.06.2016 15:20

     To teda neuberu První uvolnění bylo v roce 2012, takže pokud na to ti rodičové, z nichž alespoň jeden je jedináčkem, a oba jsou plodní, hnedka skočili a zadařilo se na první ťuk, jsou juniorovi teď tři roky. Robotizace a automatizace Číně spíše uškodí, poněvadž na práci s robotem padá podíl mzdových nákladů k ceně, čímž pádem mizí jejich hlavní konkurenční výhoda. Plus operátor robotů potřebuje kapku delší vzdělávání než manuál na lince.
     mirek
     •  
      08.06.2016 15:49

      Tak ty tedy tvrdíš, že pokrokem je rozbít stroje a zase dělat vše ručně? To jsme tu už - i u nás - jednou měli. V době první průmyslové revoluce na konci 18. století... Prostě víc lidí bude mít víc času na "volnočasové aktivity", poroste význam služeb jako zaměstnavatele atd. Krom toho na venkově mohli mít víc dětí vždycky.
      Kalka.
      •  
       09.06.2016 8:51

       Na venkově mohli mít dvě děti, ne víc dětí. Takže venkov se do toho s nadějí očekávaného zlepšení demografické situace za 20+ let neprojeví, čímž se vylučuje nějakých 40% populace. Že rozbíjení strojů je pokrokem tvrdíš leda tak ty. Já říkám, že robotizace nepomůže Číně, jejíž hlavní konkurenční výhodou je levná a lehce kvalifikovaná pracovní síla. V celosvětovém srovnání si Čína po vlně robotizace pohorší, poněvadž pro firmy bude jednodušší zaměstnat dražšího "západního" operátora a zároveň se zbavit všech neduhů výroby v Číně, jako jsou problematické dodávky, děsivá infrastruktura, dohled aparátčíků, kašlání na životní prostředí.
       mirek
       •  
        09.06.2016 10:17

        Za 20 let už nebude na venkově žít 40% čínské populace. Stejně tak se už teď prudce zlepšuje infrastruktura i chování k životnímu prostředí. A se zlepšující se infrastrukturou budou i dodávky spolehlivější, o poklesu vlivu aparátčíků ani nemluvě. Prostě jsem reagovala na to, že Natixis v článku nepočítá s celou budoucností a jen extrapoluje dnešek. Už jsem sem psala to čínské pořekadlo: čching ti cuej žung-i š' paj.
        Kalka.
 •  
  07.06.2016 20:38

  Cituji: Trend snižování zásoby čistých vnějších aktiv už začal ... graf v procentech HDP. HDP Číny rostlo v uvedeném období více jak 10% ročně. Tedy graf absolutní zásoby čistých vnějších aktiv vypadá úplně jinak. To že Čína část vnějších aktiv denominuje jinak než dosud je dáno geopolitickými důvody - zlato, kovy vzácných zemin jako je Iridium, Europium a pod.
  trumf
  •  
   08.06.2016 11:03

   Dynamika HDP nemá na fakt, že velikost externích aktiv k HDP klesá žádný vliv. Graf ukazuje, že zatímco v době předlehmanovské umisťovala Čína přebytky do externích aktiv, po finanční krizi už tak nečiní, protože má jiné problémy - a demografie je jedním z nich. Tento fakt je demonstrován také poklesem devizových rezerv navzdory snahám soudruhů zamezit odtoku kapitálu. Jak kapitál odtéká mj. popisuje na svém blogu v Číně působící Chris Balding
   mirek
   •  
    08.06.2016 11:30

    ...Dynamika HDP nemá na fakt, že velikost externích aktiv k HDP klesá žádný vliv. Samozřejmě, že má. Kdyby se nejednalo o největší ekonomiku světa a o největší objemy, pak bych souhlasil. Kam však má Čína své aktiva umísťovat bez geopolitických rizik? Do USA nebo EU ? Nebo snad do ČR? Svět má konečnou adsorbci ne nekondečnou.
    trumf
    •  
     08.06.2016 11:47

     Svět má jistě větší adsorpci než současných 15% čínského HDP, což odpovídá 1,7 bilionu dolarů neboli méně než desetině amerického veřejného dluhu.
     mirek
Aktuální komentáře
24.06.2024
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia  
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
16:45Skupina ČEZ loni odvedla státu na daních z neočekávaného zisku 30,1 miliardy Kč
16:17Reuters: Čínská firma Shein učinila krok ke vstupu na londýnskou burzu
14:49Jak dlouho vydrží období zvýšených sazeb? Podle dluhopisového trhu možná navždy
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo