Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak zachránit potápějící se firmu

Jak zachránit potápějící se firmu

15.09.2016 11:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Každým okamžikem se asi 5 – 7 % existujících firem nachází ve vážných problémech, nebo do nich směřuje. Stát se to může každé společnosti, ale největší nebezpečí hrozí u starých firem, které jsou pod útokem nových konkurentů, nebo jejichž podnikatelský model už není v souladu s probíhajícími změnami na trhu. Faktem pak je, že pouze asi 10 – 15 % těchto společností dokáže svůj volný pád zastavit. Přibližně polovina z nich musí od základu změnit alespoň část svého podnikání. 

Za příčinu volného pádu nějaké firmy obvykle považujeme externí faktor. Může to být globální finanční krize, problémy bank, vládní deregulace, nové technologie a podobně. Tyto faktory ale vážné problémy obvykle pouze spustí, nejsou ovšem klíčovou příčinou. Vezměme si za příklad společnost Kodak. Ta se v devadesátých letech zdála být nezpochybnitelnou jedničkou, v roce 2012 se ale dostala do bankrotu i přesto, že její lidé byli předtím schopni přijít s technologií, která změnila celé odvětví. Je tedy jasné, že pravou příčinou tohoto pádu nebyly technologie, ale něco jiného. 

Podle našeho výzkumu jsou příčiny pádu většinou vnitřní. Vedení firem není připraveno na vnější změny, nemá alternativní zdroje příjmů. Systematické problémy uvnitř firem vedou k tomu, že společnosti nejsou schopny adaptace a strategických změn. Pokud je ale volný pád správně uchopen, může představovat velkou příležitost. Příkladem je Apple, který se ve volném pádu nacházel na konci devadesátých let. Od té doby se ale dostal do nevídaných výšin. 

Podobného úspěchu mohou dosáhnout i další společnosti. Poté, co jsme pracovali se stovkami z nich, jsme identifikovali několik kroků, které k tomuto cíli vedou: Jestliže se firma do volného pádu dostane, dává smysl vyměnit management. Do společnosti je třeba přivést novou energii, je třeba vytvořit nový tým otevřený novému pohledu, který se nesoustředí na obranu minulosti. Není realistické očekávat, že ti, kteří firmu k pádu dovedli, dovedou vnímat a uznat své chyby a vydat se lepší cestou. Také je třeba vybrat klíčové zaměstnance a povýšit je na pozice, kde se stanou zdrojem znalostí a energie. Jde o signál, že budoucnost přinese pozitivní změny. Vše pak musí proběhnout rychle, postupné změny vedou jen ke ztrátě času. K tomu roste riziko, že noví lidé do sebe ve společnosti absorbují staré zvyky. 

Společnost Lego byla založena ve třicátých letech minulého století a její podnikatelský model jí umožňoval dlouhodobý růst. V roce 1993 měla tržby ve výši 1,3 miliardy dolarů. Pak ale začala investovat do řady přidružených aktivit včetně zábavních parků, televizních programů, hodinek, hraček nesouvisejících se stavebnicemi, video her a tak dále. Velká část zdrojů šla mimo jádrový byznys a většina z nich byla promrhána. 

Ředitelem Lega se v roce 2004 stal Jorgen Vig Knudstorp. Ten tvrdí, že mezi roky 1993 a 2003 klesala hodnota společnosti o 300 000 eur denně. Po jmenování do funkce rychle změnil směr a vytvořil nový manažerský tým. Firma se začala opět zaměřovat na jádrový byznys, zbavila se ostatních aktivit. Pak se vedení zaměřilo na samotné stavebnice. Zjistilo, že během let prudce vzrostl počet unikátních stavebních dílů i počet používaných barev. Po osekání podnikatelských aktivit pak došlo i na osekání komponentů v samotných stavebnicích. Dnes 70 % jejich součástí patří mezi univerzálně používané prvky. 

Tržby Lega od roku 2004 vzrostly o 400 %, provozní marže se zvýšila ze záporných 21 % na 34 %. Plně se ukázalo, jakou moc má omezení podnikatelských aktivit, které v konečném důsledku vede k růstu a expanzi firmy. Nejdříve je třeba zbavit se složitosti, vrátit se k jádru a to rozvíjet. Tento přístup sleduje řada firem včetně IBM, Applu a společnosti Charles Schwab. Zvládnutí volného pádu není nikdy jednoduché. Naopak. Pravděpodobně jde o nejtěžší manažerské výzvy. Zároveň ale takový pád představuje velkou příležitost, pokud vedení společnosti pochopí vnitřní problémy, které krizi způsobily. 

Autorem je Chris Zook ze společnosti Bain & Company.

Zdroj: Harvard Business Review


Čtěte více:

Co vlastně brzdí světovou ekonomiku
14.09.2016 17:40
Všimněme si, že při řešení palčivých ekonomických problémů dneška není...
Summary - Hermes, Richemont a Bayer
14.09.2016 17:35
Evropa: Dnešek byl pro výrobce luxusního zboží velice špatným dnem. H...
Britský maloobchod drží tempo a překonává očekávání
15.09.2016 10:43
Maloobchodní tržby ve Velké Británii za srpen klesly o 0,2 procenta po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y