Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neobvyklý příběh britských akcií

Neobvyklý příběh britských akcií

12.10.2016 15:55

Podle kurzu libry by se zdálo, že Brexit je pro britskou ekonomiku už nyní pohromou. Ovšem podle akciového trhu bychom soudili na pravý opak, protože ceny na něm od onoho brexitového hlasování znatelně posílily. Je to ale samozřejmě z části právě odrazem slabší libry, protože ta se promítá do finančních výsledků řady firem pozitivně. V tomto smyslu tak došlo k silné „japonizaci“ britského trhu, protože japonské akcie jsou dnes již pověstné tím, jak citlivě (inverzně) reagují na kurz jenu. Podívejme se ale na britský trh trochu blíže.

S vhledem do toho, co se vlastně v UK děje, nám velmi pomůže poslední čtvrtletní průvodce globálními trhy od JPMorgan. V prvním z následujících grafů vidíme vývoj indexu FTSE a šedě vývoj zisků na akcii (EPS) v tomto indexu. Zhruba od roku 2011 je patrný ne zrovna zdravý trend: Index roste, či stagnuje, zatímco zisky znatelně klesají. To neznamená nic jiného, než že investoři platí stále více na za jednu libru zisků. Jinak řečeno, valuace stále rostou. S potěšením ale můžeme konstatovat, že současná rally už stojí na mnohem pevnějších nohou, protože je tažena prudkým zlepšením EPS:

js1

Zdroj: JPMorgan 

Další dva grafy z výše uvedené trojky ukazují podíl v zahraničí a doma generovaných tržeb jednotlivých odvětví obchodovaných ve FTSE a také srovnání dividendového výnosu britského trhu a trhů dalších. Nejvíce tržeb v zahraničí generuje tabákový průmysl a těžební společnosti, nejméně stavebnictví a maloobchod. Pohled na dividendový výnos pak ukazuje, že britský trh nabízí výnosy nejvyšší a to jak v celku, tak bez energetiky. To neznamená nic jiného, než že je rizikovější a má horší růstový výhled, než trhy ostatní a proto musí „platit víc“. Lovci dividendových výnosů, kteří ale dobře ví, co vlastně loví, by měli směřovat zejména sem. 

Další trojka obrázků ukazuje (i) valuaci podle PE založeného na očekávaných ziscích, (ii) valuaci založenou na historických – o cyklus upravených ziscích a (iii) porovnání dividendových výnosů FTSE s výnosy desetiletých vládních dluhopisů – Giltů. Tento poslední obrázek ukazuje na vyspělých trzích rozšířený jev – výnosy akciového trhu se dostaly neobvykle vysoko nad výnosy vládních dluhopisů. To bývá řadou komentátorů vysvětlováno jako jednoznačná investiční příležitost. Pokud se ale trochu ponoříme do fundamentu, zjistíme, že jde o jev plně odpovídají nově normálovému prostředí. Tedy prostředí s nízkým očekávaným růstem a inflací (tudíž nízkými výnosy obligací) a zároveň vyšším rizikem (tj. relativně vyššími dividendovými výnosy). 

js2 

Zdroj: JPMorgan

Pohled na první valuační graf potvrzuje to, co jsme již odvodili na začátku. Od roku 2011 se PE zvedá, ovšem v poslední době už neroste, přestože se na trh dostavila rally. Ta je totiž konečně tažena růstem zisků a ne dalším zvyšováním valuací. Cyklicky upravené PE od pana Shillera je nazýváno CAPE (viz druhý graf). O jeho relevanci toho bylo už napsáno hodně, osobně jej většinou beru spíše jako takovou zajímavost a tak tomu je i zde: Je zajímavé, že CAPE se po krizi posunulo na strukturálně nižší (a poměrně stabilní) úroveň kolem hodnoty 13. Pokud by se mělo vrátit na předkrizový standard, mělo by to na trh přinést další hezkou rally. 

Co si z uvedeného vzít? Podle mne následující: Britský trh zjaponizoval, předchozí roky zvedly valuace na relativně vysoké úrovně, ale současná rally už tak nečinila, protože stojí na pevnějších nohou prudce rostoucích zisků. Ty jsou zase z velké části důsledkem slabší libry a projevem oné japonizace. O britské akcie by se pak měli zajímat ti, kteří se zajímají o vysoké dividendové výnosy (absolutně i relativně k výnosům vládních dluhopisů). Musí si ale být vědomi, že tyto vyšší dividendové výnosy jsou cenou za nejistotu a očekávaný ekonomický útlum. Pro nebritské investory je pak přirozeně nutno uvažovat i o tom, jak se kurz libry promítne do jejich celkové návratnosti.

 
 
 
 

Čtěte více:

Akcie easyJetu od začátku roku ztratily skoro 50 %, roční zisk se propadne o čtvrtinu
06.10.2016 11:30
Britský nízkonákladový letecký dopravce ve čtvrtek na londýnské burze ...
Britská premiérka otupila (svůj) tlak na libru, dolar dál řeší sazby
12.10.2016 10:41
Sázky na růst amerických úrokových sazeb jsou nyní faktorem, o který...
Fidelity International: Vliv Brexitu se v eurozóně ještě neprojevil, ale…
12.10.2016 14:24
Eurozóna vykazuje i nadále stabilní, ačkoli nevýrazný růst. Domnívají ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC