Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk Siemensu klesl, jeho šéf říká: Dejme Trumpovi šanci

Zisk Siemensu klesl, jeho šéf říká: Dejme Trumpovi šanci

10.11.2016 10:45, aktualizováno: 10.11. 15:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čistý zisk německého průmyslového konglomerátu Siemens v uplynulém finančním roce klesl o 24 procent na 5,58 miliardy eur. Tržby se naopak o pět procent zvýšily a dosáhly 86,48 miliardy eur. Finanční rok skončil v září. Firma dnes také uvedla, že plánuje uvést na burzu svou divizi zdravotnické techniky.

Siemens rovněž upozornil, že plány vítěze amerických prezidentských voleb Donalda Trumpa na zvyšování investic do infrastruktury by jí mohly přinést nové podnikatelské příležitosti.

"Dejme mu šanci, uvidíme, co můžeme společně udělat," uvedl v rozhovoru na televizní stanici Bloomberg TV generální ředitel Siemensu Joe Kaeser. Firma ve Spojených státech zaměstnává zhruba 50 000 lidí a Spojené státy jsou pro ni největším trhem. Na celkových tržbách Siemensu se podílejí asi čtvrtinou, upozorňuje agentura Reuters.

Celoroční zisk Siemensu klesl ze 7,38 miliardy eur v předchozím roce, kdy hospodářské výsledky podpořily vysoké příjmy z prodeje divize naslouchacích zařízení a podílu ve výrobci domácích spotřebičů BSH. V samotném čtvrtém finančním čtvrtletí se čistý zisk meziročně zvýšil o 18 procent na 1,18 miliardy eur.

Siemens se snaží více soustředit na své klíčové aktivity v oblasti elektrifikace, automatizace a digitalizace. Součástí této strategie je i plán uvedení divize zdravotnické techniky na burzu. Kaeser uvedl, že načasování a rozsah nabídky akcií této divize bude záviset na podmínkách na burze. Finanční ředitel Ralf Thomas pak naznačil, že firma si v divizi ponechá většinový podíl.

Právě oznámení odprodeje divize Healthineers, která vyrábí zdravotnické zařízení, bylo od Siemensu jednou z nejzajímavějších novinek dneška,  říká analytik Patria Finance Ján Hladký. "Je pravda, že se jedná o nejprofitabilnější divizi (provozní marže 19,4 %), zároveň ale celý sektor směřuje od základního prodeje vybavení ke komplexnějšímu a integrovanějšímu poskytování zdravotnických služeb," říká Hladký. Siemens se podle něj evidentně přesouvá k velko-zakázkovému industriálnímu zboží, tedy k sektoru, který je náchylnější na politická rizika. Siemensu přitom plyne polovina tržeb z USA, kde budoucí prezident Donald Trump slíbil navýšit výdaje na infrastrukturu. To by "pro německého výrobce mohlo v budoucnu představovat nové příležitosti", říká Hladký. I proto podle něj akcie Siemens dnes skokově rostou.

Titul odpoledne přidával zhruba 5,6 procenta. Vývoj akcií Siemens za posledních pět let je vidět v následujícím grafu:

sie

Siemens působí i v České republice, kde podle svých internetových stránek patří mezi největší elektrotechnické podniky. V Česku zaměstnává zhruba 9200 lidí.

Zdroj: ČTK,BBG


Čtěte více:

Ferrari a pivní akcie pro kontrariány
09.11.2016 19:00
Dnes se budu věnovat BBC. Ne té britské, mediální, ale americké Bosto...
Summary: E.ON, Carlsberg, Coca-Cola Co/PepsiCo
09.11.2016 17:29
Evropa: E.ON SE Nižší než očekávané tržby postihly v tomto kvartálu...
Moneta vydělala za 3Q 909 miliónů, navrhla dividendy
10.11.2016 8:33
Moneta Money Bank ve čtvrtek oznámila zisk ze třetího čtvrtletí 909 mi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y