Ropa zlevňuje, severomořský Brent se dostal pod 55 dolarů a americká lehká ropa WTI pod 53 dolarů za barel. Trh čeká další týdenní nárůst amerických zásob, zatímco Libye těžila nejvíce ropy od roku 2014. Svou roli v korekci na trhu možná hraje i podpora amerického prezidenta Donalda Trumpa novému ropovodu z Kanady, říká analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
Ropovod Keystone XL je čtvrtou částí potrubního systému, který spojuje naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu a v Illinois. Celý systém se jmenuje Keystone. Jako Keystone XL se označuje plánovaná zkratka, která má dopravovat surovinu z kanadských ropných písků (a v menší míře také americkou ropu) do města Steele City v Nebrasce. Tam se má napojit na již dokončenou část potrubního systému, který vede do amerických rafinerií.

Zdroj: keystone-xl.com
Keystone XL je privátní projekt, vládní souhlas ale potřebuje k tomu, že přetíná státní hranici. Společnost TransCanada, které celý systém patří, tvrdí, že výstavba bezmála 1 900 kilometrů dlouhého potrubí vytvoří tisíce pracovních míst ve stavebnictví a přinese miliony dolarů do rozpočtů místních samospráv podél jeho trasy.
Projekt ale kritizují ochránci životního prostředí a minulý americký prezident Barack Obama, pro kterého byl boj se změnou klimatu jednou z priorit, ho předloni zrušil. jeho nástupce Trump nyní exekutivním příkazem rozhodl, že výstavba kontroverzního ropovodu bude pokračovat. Akcie TransCanada v úterý v Torontu uzavřely vyšší o 2,7 procenta.
U vášně vzbuzujícího Keystone Trump pátý den v úřadu nezůstal (více ZDE). Dalším dekretem oživil ropovod Dakota Access, kterým má být americká surovina dopravována z nalezišť v Dakotě přes americký středozápad k Mexickému zálivu. Proti podzemní stavbě za 3,8 miliardy dolarů protestovali američtí indiáni z kmene Siouxů v obavě, že jim poškodí zdroje pitné vody. Minulý měsíc mohli slavit dílčí vítězství, když Army Corps of Engineers, federální agentura spadající pod ministerstvo obrany sdělila, že bude hledat alternativní trasu mimo přehrazený úsek na řece Missouri.

Zdroj: Wikipedie
Trh s ropou nyní vyhlíží další údaje o stavu amerických zásob suroviny. Dnešní zpráva amerického energetického úřadu EIA možná ukáže, že americké zásoby suroviny rostly tři týdny za sebou. Podle soukromé organizace API, jejíž data přinesly anonymní zdroje Bloombergu, by přírůstek za minulý týden mohl dosahovat 2,93 milionu barelů. Vrtných soustav v zemi mezitím opět přibývá, podle organizace Baker Hughes se jejich počet zvýšil minulý týden o 29 (na 551). Byl to největší nárůst za téměř čtyři roky.
Další potenciálně medvědí zprávy chodí z Libye. Severoafrická země se po letech násilností snaží dostat svou ropnou produkci na nohy a má výjimku z dohody OPECu o koordinovaném snížení těžby. Nyní podle státního ropného podniku těží 715 000 barelů denně a produkci chce letos dál zvyšovat.
Cena severomořské ropy Brent klesala na londýnské burze ICE naposledy o zhruba procento na 54,85 dolaru za barel. Od listopadové dohody OPECu a jejího prosincového rozšíření o Rusko a další desítku nečlenských zemí se ale nedostala pod 50 dolarů. Americká WTI se na burze Nymex pohybovala naposledy kolem 52,60 dolaru se ztrátou taktéž jednoho procenta. V obou případech jde o ceny termínových kontraktů s březnovým dodáním.
Zdroje: keystone-xl.com, BBG, ČTK, NYT