Americká ropa je po čtvrt roce zpátky pod 50 dolary. Pod důležitou hranici ji pomohl srazit středeční výprodej, který pokračuje i dnes. Severomořskému Brentu schází k 50dolarové hranici něco přes 2 dolary.
Středeční obchodování bylo pro americkou ropu drastické. Benchmark ukazatel West Texas Intermediate ztratil během dne až 5,8 procenta. Nad 50 dolary se ale ještě dokázal udržet, když ho od nich v „nejhorším" okamžiku dělilo 5 centů. Americká ropa zažila největší ztráty od loňského února. A na masivní propad dnes trhy navzdory počáteční stabilizaci navázaly.
Futures na WTI dnes na burze Nymex naposledy klesaly o 1,7 % na 49,42 USD/barel. Futures na Brent (kontrakt s dodáním v květnu), který ve středu také odepsal přes 5 procent, naposledy na burze ICE ztrácel 1,5 procenta na 52,30 USD/barel.
Vývoj ceny WTI od listopadu 2016:

Dvě strany ropné mince
Pozorovatelé připisují pokles rostoucím americkým zásobám ropy. Nejnovější vládní čísla, která vyšla ve středu, ukázala, že zásoby ropy v USA stouply minulý týden o 8,2 milionu barelů na nejvyšší hodnoty od roku 1982. Ropa WTI po těchto datech zamířila včera prudce dolů:

Právě americké zásoby černého zlata a rostoucí aktivita amerických těžařů jsou jednou linkou v ropné story. Druhou píše ropný kartel OPEC, který loni dohodl s Ruskem a dalšími velkými těžaři, že budou společně omezovat produkci, aby snížili přebytečné globální zásoby ropy a pomohli cenám k růstu.
Další osud půlroční dohody, která vyprší na konci jara, zatím není jasný. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih tento týden řekl, že světové zásoby ropy se neztenčují tak rychle, jak čekal, a ministři na květnovém zasedání OPECu rozhodnou, zda ropný pakt prodloužit.
Obavy z vysokých ropných zásob v USA naopak ještě v úterý zlehčoval samotný šéf OPECu Mohammed Barkindo, když prohlásil, že pozorovatelé se na tato data soustředí, protože jsou prostě dostupná, a naznačil, že zásoby na moři se začínají ztenčovat. K pesimistické náladě na trhu přispívají i aktuální signály z OPECu, podle kterých mají velcí ropní producenti v úmyslu ve škrtech pokračovat - žádný slib o prodloužení historického ropného paktu ale v tuto chvíli čekat nelze.
Spíše strop?
Stávající ropná dohoda podle jejích účastníků funguje dobře. Detailnější pohled ale ukazuje, že pakt se drží naplňovat hlavní díky Saúdské Arábii, potažmo Kuvajtu. Bez nich by dohodnuté škrty nedosahovaly ani 50 procent, říká šéf komoditního výzkumu v Eugen Weinberg. Exportní statistiky jsou navíc stejné jako loni v prosinci, kdy dohoda ještě neplatila.
„Trh se v tuto chvíli snaží o zotavení, já si ale myslím, že škrty pořád nejsou dost velké, aby poslaly nabídku do deficitu. Domnívám se, že 50 dolarů za barel je pravděpodobně spíše strop než dno a že ceny letos potenciálně klesnou na 40 dolarů,“ řekl také podle CNBC.
Zdroje: BBG, CNBC, FT