Zotavení v americké produkci ropy z břidlic zbytek ropného světa ještě nedohnal. Na svých výsledcích to pocítil ropný „servisman“ , kterému klesly tržby mimo Spojené státy a Kanadu od ledna do března oproti závěru loňského roku o 7 procent. je největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě. Jeho kvartální výsledky by mohly udat tón číslům, se kterými přijdou jeho konkurenti. Akcie firmy v premarketu klesaly o 0,6 procenta.
Spojené státy nyní těží nejvíce ropy od srpna 2015, což podrývá ropnou kampaň kartelu OPEC, Ruska a dalších ropných velmocí. Ty se naopak snaží těžbu omezit, aby redukovaly světové zásoby suroviny a pomohly cenám k růstu.
Trhy očekávají, že OPEC loňskou dohodu o omezení produkce rozšíří, což poslední tři týdny zvedalo ceny ropy. Nyní je zřejmě čeká největší týdenní pokles od začátku března. Prudký výprodej jsme mohli vidět především v polovině týdne, když americký vládní úřad EIA zveřejnil data, podle kterých americké zásoby benzínu narostly minulý týden poprvé od února a těžba ropy se zvyšovala už devět týdnů za sebou.
Podle byly však důvody tohoto výprodeje spíše technického než fundamentálního rázu. Americké zásoby ropy se podle významné americké banky snižují uspokojivě: v březnu a tento měsíc byly těsnější, než je v tomto období obvyklé. Hlavní ropné produkty se od února odčerpávaly rychleji, než bývá zvykem. Ve druhém čtvrtletí by navíc odsávání ropných zásob mělo pokračovat, neboť OPEC bude těžit méně a poptávka poroste.
je jedničkou mezi servisními společnostmi, které pomáhají těžařům s ropným průzkumem, hloubí vrty a pomáhají zvyšovat produkci. Kolaps cen ropy, který nastal v polovině 2014, zasadil servisním firmám těžkou ránu. Analytici Barclays ale nyní odhadují, že po bezpříkladných výdajových škrtech zvýší firmy prozkoumávající ropná naleziště svoje rozpočty na velké výdaje a investice letos o 9 procent.
Čistý zisk společnosti klesl v prvním čtvrtletí na 0,20 USD na akcii z 0,40 USD před rokem. Po očištění o některé položky dosáhl 0,25 USD na akcii, což odpovídá odhadům. Trh mimo Spojené státy se vyvíjel pomaleji, Severní Amerika ale nadále rostla z hlediska aktivity i cen, uvedl v prohlášení CEO Paal Kibsgaard. Ten už v březnu upozornil investory na pomalé zotavování na světových trzích, které se promítne do výsledků za první kvartál.
Celkové výnosy v prvním čtvrtletí stouply meziročně o 6 procent na 6,89 miliardy dolarů. Mezičtvrtletně však jde o 3procentní pokles, když více peněz než v posledním loňském kvartálu firma generovala v Severní Americe (+6 procent), v Evropě s Afrikou a na Blízkém východě s Asií jí ale konsolidované tržby klesly a v Latinské Americe stagnovaly. Většinu tržeb přitom firma tradičně vytváří v zahraničí.
Futures na americkou lehkou ropu WTI klesají tento týden po čtyřdenním výprodeji zatím o 4,7 procenta. Futures na WTI s červnovým dodáním přidávaly v New Yorku naposledy slabých 0,1 procenta na 50,76 USD za barel poté, co ve čtvrtek vypršel květnový kontrakt na 50,27 USD, nejnižší zavírací ceně pro tento typ kontraktů od 3. dubna. Cena severomořského Brentu s dodáním v červnu dnes naposledy přidávala 0,3 procenta na 53,13 USD za barel.
Vývoj ceny americké lehké ropy WTI za poslední rok:

Zdroje: Schlumberger, BBG, Patria.cz