Švýcarská farmaceutická společnost údajně chystá prodej svých aktiv. Vynést by to mělo až 50 miliard dolarů. Jenže! Záměr se vůbec nelíbí akcionářům a investorům. Ti tvrdí, že firma výprodejem vlastně hledá další akvizici a upozorňují, že již jeden „meganákup“ se nepovedl. Akvizice amerického gigantu, který se věnuje péči o oči – Alcon – je totiž zatím spíše zklamáním. v roce 2011 za akvizici utratil 52 miliard dolarů.
Joe Jimenez, generální ředitel Novartisu, právě nyní podle zdrojů agentury Reuters, řeší finanční dopady akvizice společnosti Alcon. A je připraven se firmy zbavit. Pokud by tak učinil, získal by nyní 25 až 35 miliard dolarů. Tedy zhruba polovinu toho, co za firmu zaplatil v roce 2011. Jenže tím výčet aktiv Novartisu k prodeji nekončí.
K čemu bude Novartisu tolik peněz?
Americký generální ředitel švýcarské firmy plánuje prodat podíl Novartisu u konkurenčního , který shodou okolností sídlí také v Basileji. Výnos z prodeje by mohl být až 14 miliard dolarů. Dalších zhruba 10 miliard dolarů má přinést prodej OTC podniku, který provozuje s . „Co ale s těmi penězi firma hodlá udělat?“ ptal se podle Reuters Stephen Anness z Invesco Perpetual, 23. největšího akcionáře Novartisu. Podle zdrojů z Novartisu se investoři a akcionáři obávají, že plánované prodeje aktiv mají jen „najít“ další firmu k převzetí. A důvod? Prý obava vedení společnosti z toho, že ztratí kontakt s vývojem léků proti rakovině, podpořený ukončováním patentových ochran u řady léků a přípravků.
Oficiálně ovšem ujišťuje investorskou veřejnost o tom, že v akvizicích se nyní orientuje jen na menší transakce. A to včetně dohod o licencování léků s nižším rizikem, nepřesahující částku 5 miliard dolarů. Reuters ale uvedla, že Joe Jimenez nikdy vlastně oficiálně nevyloučil větší obchodní transakce, a to včetně prodeje podílu v . Na setkání s investory v americkém Bostonu tento týden vedení společnosti investorům podle Reuters vysvětlila, že uvedené aktivity mají pomoci dohnat ztrátu firmy v nových příležitostech.
Vývoj akcií společnosti Novartis na švýcarské burze

Zdroj: Patria.cz
: ztrácíme kontakt v nových způsobech léčení rakoviny
Jde zejména o nové postupy a výzkum imunologicko-onkologických způsobů léčení rakoviny. Tam totiž zaostává za , i . Analytici proto soudí, že manažeři Novartisu mohou mít chuť dohnat ony ztráty nákupem jiných firem. A na prvním místě se údajně nabízí propojení aktivit v imunologicko-onkologickém výzkumu s firmou . O možné akvizici AstryZenecy se mluvilo v souvislosti s Novartisem už v roce 2016, nyní ale tato možnost otevřela dveře novým diskuzím i o dalších možných „cílech“ případné nákupní aktivity Novartisu. Mezi kandidáty je zmiňován i Bristol-Mayers.
Akcionáři a investoři ale upozorňují, že na velké akvizice není nyní pro vhodný čas. A jedním dechem svá tvrzení podporují příkladem společnosti Alcon. Bývalý předseda představenstva Novartisu, Daniel Vasella, za jehož působení firma koupila Alcon, když se snažila vybudovat po vzoru společnosti evropský farmaceutický gigant, nyní tvrdí, že dvaapadesáti miliardová nákupní transakce v dolarech s Alconem byla chyba.