Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem

Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem

23.06.2017 13:22
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Mezinárodní banky v očekávání brexitu přesunují z londýnské City některé své operace na pevninskou Evropu. Včera se k nim přidaly dvě velké japonské banky, které přestěhují desítky bankéřů do Frankfurtu, uvedl deník Financial Times. Dnes ráno si zároveň ECB řekla o větší pravomoci ohledně regulace clearingových operací denominovaných v eurech, což by mohlo znamenat další ztrátu pracovních míst v Londýně.

Alternativním centrem evropského finančního dění se podle všeho má největší naději stát německý Frankfurt, kde i sídlí Evropská centrální banka (ECB). Podle zdrojů deníku Financial Times plánují japonské banky Nomura a Daiwa přesunout každá několik desítek bankéřů a back office k tomu z Londýna do metropole na Mohanu. Investiční bankovnictví však má i nadále zůstat v hlavní městě Spojeného království. Nomura se rozhodla přesunout část svých operací pryč z Londýna už po loňském referendu, jen ještě nevěděla, kam.

Nejedná se o jediné banky, které přesuny z Londýna už oznámily. Podle seznamu sestaveného agenturou Bloomberg ze City odejde, zřejmě do Irska, například část zaměstnanců Bank of America. Goldman Sachs přidá 200 pracovních míst ve Frankfurtu a počítá s tím, že jich zde může přibýt až 800. Zároveň přesune některé zaměstnance, kteří přichází do styku s klienty, do dalších měst v EU. JPMorgan přesune až tisíc zaměstnanců do Irska, Frankfurtu a Lucemburska, přičemž připouští, že celkem může z Londýna odejít až 4 000 lidí. Podpůrné centrum možná zřídí ve Varšavě.

Deutsche Bank, která už má ve Frankfurtu solidní zázemí, v nejhorším případě přesune z britské metropole až 4 000 lidí. Morgan Stanley se podle zdrojů Bloomberg chystá své evropské operace přesunout do Paříže a do Dublinu. Londýn tak opustí asi tisíc dalších lidí.

Na brexit se připravují i britské banky. Skupina Lloyds chce rozšířit svou pobočku v Berlíně, aby získala licenci pro operace v EU. Barclays chce svou evropskou základnu vytvořit v Dublinu nebo Frankfurtu.

Regulace clearingu


Frankfurt je pro mnohé banky atraktivní kvůli existující infrastruktuře, ale také kvůli tomu, že zde sídlí ECB a německý finanční regulátor BaFin, kterého podle agentury Bloomberg globální finanční domy považují za dostatečně schopného poradit si i s jejich složitým derivátovým byznysem.

Další pro Londýn nepříznivý vývoj nastal dnes ráno, když si frankfurtská ECB řekla o pravomoc regulovat clearing instrumentů denominovaných v eurech. V současnosti v Londýně probíhají například tři čtvrtiny veškerých transakcí v eurech spojených s vypořádáváním úrokových swapů. Clearingové domy, které tyto platby zprostředkovávají, mají v Londýnském city také stovky zaměstnanců a na jejich přítomnosti závisí i pracovní místa v mnoha právních kancelářích.

Podle návrhu by se musely do eurozóny kvůli novým požadavkům přesunout všechny systematicky důležité clearingové domy. Ty menší by dále mohly operovat podle stávajících pravidel. Návrh musí schválit Evropský parlament a hlavy členských států EU. Stanovisko se očekává od Evropské komise.

 
 
 
 

Čtěte více:

Vyvolá brexit slibovaný exodus bankéřů z Londýna?
01.05.2017 12:49
Velké banky hrozily, že v případě brexitu nastane jejich hromadný odch...
Tvrdý nebo měkký brexit? Každý chce něco jiného, ukazuje povolební pondělí
12.06.2017 12:37
Ratingová agentura Moody’s dává po britských parlamentních volbách min...
Británii trápí nízká produktivita. Pomohla by státní intervence?
14.06.2017 10:51
Právě dovršené volby ve Spojeném království měly zajistit – jak tvrdil...
Soros: Brexit Brity bude bolet. Rozvod může utnout druhá svatba
20.06.2017 14:54
Odchod Velké Británie z Evropské unie nepochybně sníží životní standar...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data