Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dostane rakovina na frak? Novartis AG může mít v USA první genovou terapii

Dostane rakovina na frak? Novartis AG může mít v USA první genovou terapii

13.07.2017 18:11
Autor: Pavel Daniel

Farmaceutika Novartis AG je velmi blízko zlomovému prvenství. Firemní nová doslova průkopnická metoda léčby rakoviny, v podobě genové terapie, totiž získala podporu od amerického federálního poradního sboru. To odborníci považují za otevření cesty pro získání finálního oprávnění od amerického regulátora pro léčiva. Šlo by tak o první genovou terapii schválenou ve Spojených státech.

Lék Tisagenlecleucel farmaceutiky Novartis AG získal od poradního sboru jasnou podporu. Podle serveru Market Watch byl totiž výsledek hlasování 10 : 0 ve prospěch schválení léku pro léčbu pacientů s relabující B-buněčnou akutní lymfoblastickou leukémií (ALL). Jde přitom o nejčastější formu dětského karcinomu v USA.

Novartis AG je blízko zásadnímu prvenství

Faktem sice je, že poslední slovo pro schválení veřejného používání léku v USA bude mít FDA, tedy US Food and Drug Administration - Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, ale má se za to, že i když není povinen následovat výsledek doporučení svých poradců, obvykle tak učiní podle výsledku hlasování. FDA má finální slovo o léku říct do konce září.

Klinická studie léčivého přípravku Novartisu ukázala, že až 83 procent pacientů, kteří měli relapsovanou nebo neúspěšnou chemoterapii, dosáhlo úplné nebo částečné remise onemocnění po třech měsících infúzí nového léku. Pacienti s ALL, u kterých selhávala chemoterapie, mají obvykle pouze 16 až 30procentní šanci na přežití. Vedle toho Novartis AG testuje i lék na difúzní b-buněčný lymfom (DLBCL), což je nejčastější forma nehodgkinského lymfomu.

Vývoj akcií společnosti Novartis v systému Xetra za poslední rok

Novartis

Analytici říká, že pokud by došlo ke schválení genové terapie, znamenalo by to zásadní změnu na trhu nejen pro společnost Novartis AG, ale i další firmy, které vyvíjejí podobné typy léčby. Patří mezi ně například společnosti Kite Pharma Inc, Juno Therapeutics Inc či Bluebird bio Inc. Podle serveru Market Watch zmíněné společnosti vyvíjejí T-buněčné terapie chimérního antigenu (CAR-T), které využívají imunitní buňky lidského těla k rozpoznání a napadení maligních buněk.

Miliardy dolarů už jsou na cestě

Náklady spojené s žádostí o schválení léku jsou vyčísleny na půl milionu dolarů, ale pokud Novartis AG získá pro lék Tisagenlecleucel skutečné oprávnění, může dle hrubých odhadů analytiků počítat s inkasem až miliard dolarů. Nehledě na samotný pokrok v léčbě proti rakovině. „V uplynulých pěti letech došlo k významnému nárůstu počtu společností zabývajících se buněčnou terapií, které šly se svými akciemi na veřejný trh, nebo investovaly v naději, že tento typ terapie bude úspěšný," citoval server Market Watch Reniho Benjamina, analytika společnosti Raymond James.

Genová terapie využívá léků, jejichž výroba je spojená s extrakcí a izolací T-buněk pacienta a cestou genetického inženýrství pomáhá rozpoznat a cílit specifické rakovinnové buňky. Novartis AG říká, že léčba zmíněného typu onemocnění trvá 22 dní od okamžiku spuštění. Rizikem, které může podle Market Watch ohrozit schválení léku do užívání je dřívější výhrada FDA k tomu, že lék Tisagenlecleucel může vyvolat nové malignity v dlouhodobém časovém horizontu. Nově však poradní sbor FDA konstatoval, že toto riziko je nízké.

 
 

Čtěte více:

Týdenní výhled: Odezva francouzských voleb, inflace či ECB. Které těžké váhy ohlásí svoje výsledky?
24.04.2017 15:03
Dnešní otevření trhů pozitivně ovlivnily výsledky prvního kola francou...
Týdenní výhled: Bankovní rada ČNB zasedá poprvé po ukončení intervencí, investory čeká nabitý týden výsledkové sezóny
02.05.2017 10:50
Tento týden ve čtvrtek zasedne bankovní rada České národní banky k prv...
Tržby Pfizeru (-1,2 %) zůstaly pod odhady, Merck (+1 %) i Shire (+3 %) investory těší
02.05.2017 15:40
Největší americký výrobce léků Pfizer v prvním čtvrtletí zvýšil čistý ...
Novo/Nordisk má velmi dobré výsledky hospodaření. Díky kontrole nákladů a silným tržbám
03.05.2017 13:36
Největší světový výrobce inzulínu, společnost Novo Nordisk, představil...
Chemickým a farmaceutickým firmám v Německu se má dařit víc
12.05.2017 15:41
Sdružení německých chemických a farmaceutických společností zvýšilo vl...
Farmaceutice Mylan sice meziročně narostly příjmy, nedosáhly ale na očekávání
10.05.2017 16:02
Celkové tržby farmaceutické společnosti Mylan za první čtvrtletí 2017...
Hledá Novartis nové akvizice? Vedení firmy zvažuje výprodej aktiv
30.05.2017 14:56
Švýcarská farmaceutická společnost Novartis údajně chystá prodej svých...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y