Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Eurodolar pokořil po Fedu důležitou rezistenci nad 1,17 a mašíruje na sever, ECB může přece jen zviklat odhodlání ČNB zvyšovat sazby

Rozbřesk: Eurodolar pokořil po Fedu důležitou rezistenci nad 1,17 a mašíruje na sever, ECB může přece jen zviklat odhodlání ČNB zvyšovat sazby

27.07.2017 9:16
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Jen kosmeticky a zcela v souladu s očekáváním upravilo vedení americké centrální banky svůj názor na ekonomiku. Z drobných korekcí nicméně vyplývají dvě důležité informace. Další restriktivní krok v podobě vyfukování bilance Fedu, alias kvantitativního utahování, má přijít relativně brzo. Centrální bankéře také stále zajímá, proč inflace zůstává viditelně pod 2% cílem.

Začněme bilancí Fedu a tím, jak daleko je “relativně brzo”. V terminologii Fedu “relativně brzo” značí vcelku jednoznačně příští zasedání, které proběhne 20. září. Po zasedání FOMC bude je naplánována tisková konference, takže šéfka Fedu bude mít prostor další restrikci snáze (do)vysvětlit. Nenastane-li do té doby v americké a potažmo globální ekonomice nějaká neočekávaná mela, tak se Fed v průběhu posledního čtvrtletí roku postupně začne zbavovat nakoupených dluhopisů a to tak, že jeho bilance by se měla scvrkávat o 10 miliard dolarů měsíčně.

Přejděme k nízké inflaci, což je bod, který, zdá se, americké centrální bankéře evidentně začíná znervózňovat. Po pravdě je ale třeba přiznat, že těch několik zmínek na adresu inflace, které se ve včerejším komentáři objevily, se téměř neliší od toho, co jsme si od Fedu mohli přečíst v červnu. Každopádně americká inflační data budou v následujících měsících sledována možná bedlivěji než jindy. K tomu je třeba dodat, že červencová (meziroční) inflace zřejmě bude blízko relativně nízkým hodnotám, které jsme viděli v červnu.

Sečteno a podtrženo: od Fedu jsme se nedočkali ničeho překvapivého, resp. zajímavého. Chtělo by se dokonce napsat, že hlavní včerejší zprávou o Fedu byl nakonec výrok Donalda Trumpa, který se v rozhovoru pro Wall Street Journal nechal slyšet, že vážně uvažuje o ponechání J. Yellenové v čele centrální banky. Trump jako již po několikáté na Yellenové ocenil, že drží úrokové sazby nízko a nečiní dolar příliš silný.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna zůstala i včera v úzkém pásmu těsně nad úrovní 26 EUR/CZK. Až do zasedání bankovní rady ČNB bude koruna nejspíše i nadále postrádat impulsy pro další posílení. Bude se hrát o úrokový diferenciál, který mj. včera v článku zmínil i viceguvernér Tomšík. Jeho slova vyznívala výrazně umírněněji než předchozí komentáře z ČNB, které potvrzovaly odhodlání zvyšovat úrokové sazby. Prostor pro akci totiž limituje ECB, která tiskne a tiskne a k ukončení této své velkorysé politiky se zatím rozhodně nemá.

EURUSD + zahraniční FX

Eurodolar včera po zasedání Fedu pokořil důležitou technickou hranici nad úrovní 1,17 a dostal se na nová téměř tříletá maxima. Malá část trhu zřejmě věřila, že FOMC spustí vyfukování své bilance alias kvantitativní utahování již na včerejším zasedání. To se nestalo a tento jestřábí krok byl odložen až na září. Proti silnému dolaru se však včera vyslovil znovu D. Trump a z ECB zazněly další jestřábí tóny (Nowotny), takže se ani nelze divit, že eurodolar pokračuje dále na sever. Další metou nevyhnutelně je (hlavně pro ECB) psychologicky významná úroveň 1,20.

Neutrální Fed nicméně pomohl středoevropským měnám - nejen forintu, ale i zlotému. Polská měna se nicméně bude muset vyrovnat i s narůstajícími spory vlády a Evropské komise. Ta dala Polsku měsíc na to, aby odstranila sporné body justiční reformy - zejména ty, jež se týkají odvolávání soudců nejvyššího soudu. Pokud by byli soudci propuštěni, je EK připravena okamžitě aktivovat mechanismus podle článku sedm smlouvy o EU, na jehož konci by mohlo být až odejmutí hlasovacích práv Polska v Unii.

Ropa

Oficiální data sice odhalila méně razantní pokles zásob ropy než statistiky API z předchozího dne, avšak i tak byl výrazný (-7.2 mb). Navíc klesaly i zásoby produktů, takže cena ropy Brent se posunula opět o trochu výše k hranici 51 USD/barel.

Data o amerických zásobách budou jistě velmi sledovaná v srpnu, kdy by měly odrážet nižší saúdské vývozy ropy oznámené toto pondělí. USA má největší podíl na zásobách držených členy OECD a jejich pohyb tak je dobrou proxy proměnnou stavu zásob v OECD zemích, jejichž snížení si dal OPEC a spol. za cíl. Stále se nicméně domníváme, že prostor pro růst cen ropy zůstává omezený (květnová maxima byla kolem 54 USD/barel.

 

Čtěte více:

Rozbřesk: ECB ukáže cestu ČNB, zatímco Bank of Japan znovu zamává holubičími křídly
17.07.2017 9:12
Tento týden ECB opět o něco více poodhalí karty a ukáže, jak vážně to ...
Rozbřesk: Česká potravinová inflace
18.07.2017 9:13
Spokojená s inflací už nemusí být jen ČNB, ale jak to tak vypadá i ECB...
Rozbřesk: Rostou sázky na zisky české koruny? Eurodolar vyčkává na ECB nad úrovní 1,15
19.07.2017 9:16
Česká koruna se drží dál na dostřel od 26,00 EUR/CZK a zdá se, že si l...
Rozbřesk: Co čekat od dnešního zasedání ECB… A jak může dopadnout na korunu?
20.07.2017 9:16
Poslední čísla potvrzují, že nad eurozónou se v tuto chvíli rozplynula...
Rozbřesk: Draghimu se nepodařilo zkrotit euro, to sílí na dvouletá maxima. A koruna otestovala 26,00
21.07.2017 9:44
Mario Draghi se včera snažil nabádat k trpělivosti a nedat euru moc dů...
Rozbřesk: Letošní druhé nejnapínavější zasedání ČNB na obzoru
24.07.2017 8:50
Sice ještě jen pár dnů zbývá do zahájení oficiálního týdne mlčení ČNB,...
Rozbřesk: Rozjetou ekonomiku slabší PMI příliš neovlivní
25.07.2017 9:31
Včerejší indexy nákupních manažerů (PMI) opět prokázaly velmi dobrou k...
Rozbřesk: Návrat Řecka na trh dluhopisů jako důkaz uvolněných finančních podmínek
26.07.2017 9:13
Řecká ekonomika se jako bájný pták Fénix zvedá z popela a euro s ní. V...

Váš názor
  •  
    27.07.2017 9:32

    Je dobré, že se dolar dostává po krůčcích na úrovně, kam podle mého soudu patří. Také česká koruna míří po několika letech do míst, kde je její místo. Za mě to chce méně regulace a více tržních principů.
    Monika
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y