Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Rozjetou ekonomiku slabší PMI příliš neovlivní

Rozbřesk: Rozjetou ekonomiku slabší PMI příliš neovlivní

25.07.2017 9:31
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Včerejší indexy nákupních manažerů (PMI) opět prokázaly velmi dobrou kondici německé ekonomiky, a vlastně i eurozóny. Sice jsou o něco horší než minule, avšak stále zůstávají poměrně vysoko nad hranicí 50, a tak lze i nadále počítat s velmi slušnými výsledky těchto ekonomik i pro příští měsíce. I nadále přitom platí, že právě průmysl je tou dominantní silou pohánějící německou ekonomiku, zatímco služby zůstávají i nadále spíše v závěsu. Tedy alespoň z pohledu PMI, který pro průmysl skončil s výsledkem 58,3, což byl jen drobný posun dolů oproti předchozím 59,6.

Pozitivní přitom zůstávají jak očekávání firem pro další měsíce, tak i vývoj exportních zakázek díky silné poptávce v Evropě i v Asii. Německo tak i nadále prokazuje, že na rozdíl od řady dalších dokáže vytěžit díky své konkurenční pozici zahraniční poptávku téměř kdekoliv. A nakonec nejenom soft ukazatele, ať už jde o včerejší PMI nebo o dnes očekávané Ifo, to jen potvrzují. Německý průmysl se totiž docela rychle otřepal z minulé recese, zatímco tomu francouzskému se to podařilo teprve nedávno. O italském průmyslu snad raději nemluvit, protože tomu se to nepodařilo ani za celých pět let. Cynik by řekl, že německé firmy už dávno vyplnily prostor, který vyklidily ti méně flexibilní.

PMI za celou eurozónu vyznívají pozitivně, i když i ty jsou mírně slabší než minule. Na druhé straně dílčí zpomalení ekonomického růstu nemusí být pro doposud se dobře rozjetou ekonomiku eurozóny až takové drama. Problémem totiž nejsou a ani nebudou lehce horší měkká data, protože ta jen naznačují mírné zpomalení HDP, ale rostoucí rozdíly v konkurenceschopnosti jednotlivých zemí eurozóny. Po osmnácti letech vypadá eurozóna jako čím dál nesourodější mix úspěšných a neúspěšných hráčů, kterým navíc brzo začne s větší či menší mírou komplikovat život silné euro. O to zajímavější proto bude sledovat, jak se s takovou situací dokáže poprat třeba nová politická reprezentace ve Francii, nebo zda raději nezačne svoji pozornost upírat raději na řešení „evropských“ témat.


TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna zůstává ve fázi vyčkávání na vzpruhu od centrální banky v podobě zvýšení úrokových sazeb, o němž bude bankovní rada hlasovat už příští čtvrtek. ČNB vytvořila „velká“ očekávání, a tak nezbývá než čekat, zda od silných slov přejde i k činům. Naše pozice zůstává i nadále stejná a vychází z přesvědčení, že není kam spěchat. Zvlášť když ani ECB se do úpravy své extrémně uvolněné politiky nijak nehrne. Korunu tak nejspíše čeká několik dalších dnů se symbolickými pohyby těsně nad hranicí 26 EUR/CZK.

EURUSD + zahraniční FX

Eurdolarový trh upadl zpátky do prázdninové letargie, z níž jej nedokázaly probudit ani indexy podnikatelských nálad v Evropě. To samé se může opakovat dnes, kdy se bude na pořadu dne za normálních okolností sledovaný index podnikatelské nálady v Německu - Ifo. Celkově se však trh bude spíše připravovat na zítřejší zasedání Fedu.
Volatilita se vrátila na polský devizový trh, a to vinou domácí politiky. Kontroverzní justiční reformu, kterou ostře kritizuje EU a proti níž demonstrovaly desítky tisíc lidí, se prezident Duda rozhodl vetovat. To potěšilo zlotý, ale naopak zklamalo vládní stranu Právo a spravedlnost, z níž před dvěma lety Duda vystoupil (ještě předtím však oblékal dres dnes opoziční Unie svobody). K přehlasování prezidentského veta je zapotřebí třípětinové většiny, což vládní strana nemá. Přesto zlotý může nervózně vyčkávat na okamžik, kdy prezident zákon skutečně vetuje (má na to formálně tři týdny).

Ropa

Schůzka producentů ropy v Petrohradě zásadní novinky nepřinesla. Celkově si těžaři pochválili vysoký stupeň dodržování dohody a tiskové prohlášení obsahovalo i silný apel na ty producenty, kteří stále produkují více ropy, než slíbili (zejm. Irák). Asi nejzajímavějšími zprávami jsou ochota Nigérie nezvyšovat produkci nad 1,8 mb/d (pokud jí udržitelně dosáhne) a to, že větší pozornost chce OPEC a spol. věnovat exportům ropy.

S tím souvisí asi i tržně nejzajímavější výstup z jednání, a sice závazek Saúdů od srpna významně omezit vývozy ropy (oproti loňskému vrcholu o 1 mb/d), který pomohl posunout ceny ropy výše. Barel Brentu se však stále obchoduje kolem 49 USD a je patrné, že případných vyšších cen ropy využívají velmi rychle producenti z USA...

Akcie

Americké akciové trhy v úvodu týdne navázaly na smíšené obchodování v Evropě, když index Dow Jones odepsal 0,3 %, S&P 500 zakončil beze změny, a technologický Nasdaq Composite posílil o 0,4 % na hodnotu 6410 b.

Technologický index byl podpořen zejména růstem akcií Apple a Aplphabet (Google), jenž představil výsledky za druhý kvartál letošního roku po závěru obchodování. Těžař břidlicové ropy Halliburton představil lepší než očekávaná kvartální čisla, výhled na zotavení byznysu ale investory zklamal a ti poslali akcie o 4 % níže. Nepotěšil ani pokles zisku zpracovatele hliníku Arconic, který se vloni odštěpil jako samostatná divize společnosti Alcoa.

Pondělek však byl z hlediska výsledkové sezóny nejchudším dnem nového týdne a investoři již vyhlížejí nadcházející výsledkovou smršť, která vyvrcholí ve čtvrtek, kdy bude výsledky představovat hned 48 významných společností včetně Amazon nebo Intel.


Čtěte více:

Rozbřesk: Rostou sázky na zisky české koruny? Eurodolar vyčkává na ECB nad úrovní 1,15
19.07.2017 9:16
Česká koruna se drží dál na dostřel od 26,00 EUR/CZK a zdá se, že si l...
Rozbřesk: Co čekat od dnešního zasedání ECB… A jak může dopadnout na korunu?
20.07.2017 9:16
Poslední čísla potvrzují, že nad eurozónou se v tuto chvíli rozplynula...
Rozbřesk: Draghimu se nepodařilo zkrotit euro, to sílí na dvouletá maxima. A koruna otestovala 26,00
21.07.2017 9:44
Mario Draghi se včera snažil nabádat k trpělivosti a nedat euru moc dů...
Rozbřesk: Letošní druhé nejnapínavější zasedání ČNB na obzoru
24.07.2017 8:50
Sice ještě jen pár dnů zbývá do zahájení oficiálního týdne mlčení ČNB,...

Váš názor
  •  
    25.07.2017 13:05

    lokomotiva jede o sto šest, ale sazby jsou na nule......at mi to někdo vysvětlí, tak až lokomotiva bude opotřebovaná, jistě sazby budou stále na nule.....je to tedy svět
    abc
Aktuální komentáře
27.05.2025
6:41FX Strategie: ECB sníží sazby a svojí rétorikou bude zisky eurodolaru raději brzdit  
26.05.2025
17:31USA jako rozvíjející se trhy?
17:28Nepředvídatelný Trump? Euro se může stát protiváhou dolaru, soudí šéfka ECB
17:26Skupina Rohlik Group prohloubila ztrátu téměř o půl miliardy na 824,6 mil. Kč
17:11Představenstvo ČEZ si loni celkově vydělalo 194 milionů Kč, šéf Beneš 55 mil. Kč
16:18Čína chystá novou verzi strategie Made in China. USA volá po rovnováze
12:44Týdenní výhled: Trump tentokrát útočí cly na EU a Apple, od Nvidie čekáme solidní výsledky  
12:35Ifo: Počet německých podniků plánujících propouštění se v květnu snížil
11:51Cla na EU se odkládají a evropské akcie mažou ztráty  
11:12Apple a prezidentova cla – může se iPhone reálně vyrábět v USA?
11:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů s rozhodným dnem 26. května 2025
9:39Důvěra v českou ekonomiku v květnu stoupla, rostla u podnikatelů i spotřebitelů
9:31KARO Leather v Q1 téměř zdvojnásobilo provozní zisk EBITDA, potvrzuje výhled a jedná o přestupu na Prime Market
9:28EPH Financing CZ, a.s.: EPH dokončila akvizici podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách
9:18EPH Financing International, a.s.: EPH dokončila akvizici podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách
9:10Rozbřesk: Americká cla na EU se odkládají. Eurodolar spokojen
8:59Trump odkládá 50procentní cla na dovoz z EU do 9. července
8:54Oddálení amerických cel na EU podpořilo futures, Erste a VIG se dnes obchodují bez dividendy  
6:28Invesco: Jak si vedlo zlato v prvním čtvrtletí roku 2025?
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board