Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Na ropný nekrolog je ještě brzy

IEA: Na ropný nekrolog je ještě brzy

14.11.2017 11:31, aktualizováno: 14.11. 17:12
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Světový hlad po energiích budou během příštích 25 let poprvé uspokojovat zelené zdroje a zemní plyn. Ropa ale na odpis není, předpovídá ve zprávě s názvem World Energy Outlook 2017 Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Velkým motorem proměny globálního energetického řádu bude Čína a její zelenější mix. Spojené státy budou mezitím břidlicím vděčit za to, že z nich učiní „nepopiratelného“ lídra právě v ropě a v zemním plynu.

Čtvrtou silou, která bude proměňovat světový energetický systém, bude elektrická energie a její rostoucí zastoupení v energetickém mixu. Agentura očekává, že ve výrobě elektrické energie se budou stále více prosazovat obnovitelné zdroje. Rychlý pokles nákladů způsobí, že energie ze slunce bude nejlevnější způsob výroby elektřiny. Jen solární elektrárny by do roku 2040 měly ročně přidávat na 70 gigawattů, což je zásadně více v porovnání s ostatními zdroji. V Evropské unii se ale hlavním zdrojem elektrické energie stane vítr, a to někdy po roce 2030. 

Čínská transformace

Mimořádný důraz klade nejnovější zpráva na Čínu, jejíž ekonomika se stále více orientuje na služby a kde se z nejvyšších míst ozývá volání po „revoluci v energiích“ a „boji proti znečištění“. Právě cesta, kterou se druhá největší světová ekonomika vydá, by obrat k čisté energii mohla urychlit. "Když se proměňuje Čína, mění se vše," stojí v jednom z titulků dnešního textu. 

Stranou nezůstaly ani Spojené státy. Tamní břidličná revoluce a schopnost dobývat nová ložiska s rozumnými náklady způsobí, že země nebude pouze čistým vývozcem plynu, ale na konci 20. let tohoto století také čistým vývozcem ropy.

Ropa není na odpis

Pokud jde o ropu, je na nekrolog ještě brzy. Elektrická vozidla sice čeká další rozvoj, poroste ale spotřeba petrochemických pohonných hmot. Globální poptávka po ropě se tak v příštích 20 letech sníží pouze nepatrně. 

"Řada komentátorů píše ropě nekrolog..., což jistě platí pro segment osobních automobilů a výrobu elektřiny, ale neplatí to pro další sektory: pro přepravu a petrochemikálie," uvedla podle ČTK vedoucí analytička IEA Laura Cozziová. Změny v globální poptávce po ropě podle sektorů ukazuje následující graf:

oil_sector 

Kolik bude elektroaut?

Podle nového scénáře, který vychází ze stávající legislativy a zveřejněných politických záměrů zohledňujících změny klimatu, by se cena ropy do poloviny 20. let mohla zvýšit k 83 dolarům za barel. Světový trh ropy by měl být s to nalézt dlouhodobou rovnováhu při cenách v rozpětí 50 až 70 USD za barel. Ropa Brent se v podvečer obchodovala s více než 2procentní ztrátou za méně než 62 dolarů za barel, americká WTI za zhruba 55,5 dolaru za barel. Americká vláda v pondělí předpověděla, že těžba ropy z břidlicových ložisek v USA v prosinci stoupne o více než 80.000 barelů denně na 6,17 milionu barelů denně. Nárůst by tak měla vykázat již dvanáctý měsíc za sebou. 

IEA dnes snížila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě pro letošní a příští rok o 100.000 barelů denně. Agentura také odhaduje, že do roku 2025 bude na silnicích jezdit kolem 50 milionů elektromobilů a do roku 2040 se jejich počet zvýší na 300 milionů. Pro srovnání - dnes jsou jich zhruba dva miliony. Světovou poptávku po ropě tento nárůst ale stlačí jen asi o dvě procenta, což je zhruba o 2,5 milionu barelů denně. Celkový počet osobních automobilů v provozu se má v uvedeném období podle předpovědi zdvojnásobit na dna miliony. Předpokládaný nárůst světové flotily elektrických vozů ukazuje graf níže:

ev_fleet 

Celosvětově by měla spotřeba energií stoupnout do roku 2040 o 30 procent, odhaduje také agentura. Pořád to je ale polovina toho, než kolik by dosahovala bez pokroku na poli energetické účinnosti.

Zdroje: IEA, ČTK, BBG

 

 
 
 

Čtěte více:

Zpráva IEA: Elektřina z slunce loni poprvé vládla novým zdrojům energie
04.10.2017 13:52
Elektřina ze slunce byla loni z celosvětového měřítka nejrychleji rost...
Trh s ropou najde už příští rok rovnováhu, tvrdí ve zprávě IEA
12.10.2017 10:41
Poptávka a nabídka na světovém trhu s ropou budou v příštím roce do zn...
IEA: Slunce bylo loni nejrychleji rostoucí zdroj nové elektřiny
03.11.2017 14:48
Elektřina ze slunce byla loni z celosvětového měřítka nejrychleji rost...

Váš názor
  •  
    14.11.2017 11:39

    Naši politici by si měli všimnout jaký je trend ...
    Karel Havel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD