Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Nálada v eurozóně láme rekordy, ale euro nemá sílu dobrá čísla ocenit

Rozbřesk: Nálada v eurozóně láme rekordy, ale euro nemá sílu dobrá čísla ocenit

24.11.2017 9:23
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Kdo si myslel, že eurozóna už jede na plný plyn, spletl se. V listopadu podle poslední sady čísel ještě přišlápla “pedál více k podlaze” - podnikatelské nálady vyskočily na nejvyšší úrovně za posledních šest a půl roku, a to není vše.

Klíčové subindexy nových objednávek a zaměstnanosti v průmyslu prolomily sedmnáctiletá maxima. Na jedné straně eurozóna sklízí ovoce z pozvolna se vylepšujícího trhu práce - postupně přirozeně sílí domácí poptávka. Silná je ovšem i poptávka zahraniční - ta podle indexu PMI dosáhla historicky vůbec nejrychlejšího růstu. Včera také Francie zveřejnila nejlepší výsledek podnikatelské nálady za posledních 10 let (INSEE) a dnes s vysokou pravděpodobností podobně dobře dopadne Německo (index Ifo). To vše ukazuje na další zrychlení eurozóny na konci tohoto a na začátku příštího roku. A to je dobře i pro Česko, kde může dojít podle našeho nowcastu k revizi HDP za třetí kvartál směrem vzhůru a i konec roku vypadá v tomto světle velice slibně.

Euro včera na výborná čísla ovšem nijak silně nezareagovalo. Jeho zisky v tomto týdnu na frontě s dolarem spíše odrážely dění v USA - nejistotu šéfky Fedu ohledně americké inflace, která oslabila dolar a pomohla euru. Výborná čísla z eurozóny na druhé straně euru nijak nepomáhají, protože nikdo nevěří, že by ve finále ovlivnila ECB. Přes výborná čísla trhy dál nevěří, že ECB v následujících dvou letech ukončí politiku záporných sazeb. A i proto spekulanti sází radši dál na ty měny, kde se silná evropská čísla mohou projevit ve vyšších úrokových sazbách centrálních bank…, například na korunu.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna pluje dál vstříc silnějším zítřkům, včera se měnový pár posunul ke 25,42 EUR/CZK. Zde je slabší technická bariéra, po jejímž překonání se mohou měnovému páru teoreticky otevřít dveře k posunu až ke 25,10 EUR/CZK. Závěr týdne ale možná bude klidnější. I když koruna může pozitivně reagovat na dobré výsledky podnikatelských nálad v eurozóně (viz úvodník), může si ve finále nakonec chtít počkat na zajímavá domácí čísla (příští týden revize HDP, za čtrnáct dní mzdy).

Zahraniční forex

Eurodolar se včera posunul vzhůru na 1,1850, kde svou cestu zatím přerušil. Dobrá evropská data a pochybnosti Fedu o inflaci pomáhaly kurz zvedat, aktivitu trhů však odpoledne omezila absence amerického obchodování.

Dnešek bude na eurodolarovém trhu opět ve znamení událostí v eurozóně. Kromě německé politiky bude eurodolar sledovat německý index podnikatelské nálady Ifo a vystoupení centrálních bankéřů z ECB. S vidinou silného růstu eurozóny ve 4. čtvrtletí a klesající hrozby, že v Německu budou předčasné volby, může euro držet relativně silné pozice.

Zatímco forint se nemůže vzpamatovat z holubičí politiky MNB, tak zlotý kopíruje v regionu korunu a posiluje vůči euru. Příběh je to velmi podobný - zlotý těží z velmi dobrých domácích makro dat a uvolněné politiky ECB.

Ropa

Ropa Brent se na konci týdne obchoduje nadále nad hranicí 63 USD/barel, její severoamerický konkurent WTI pak nad 58 USD/barel. Z hlediska tržních zpráv nebyl včerejšek nikterak zajímavý, čemuž jistě přispěl omezený objem obchodů s ohledem na státní svátek v USA.

V souvislosti s blížícím se zasedáním OPEC snad stojí za zmínku jeho harmonogram, předpokládající pouze tříhodinové jednání. To samo o sobě naznačuje, že již zřejmě byl vybudován široký koncensus na prodloužení dohody až do konce roku 2018, jak preferuje Saudská Arábie. Nic na tom pravděpodobně nic nezmění ani stesky ruského ministra hospodářství na negativní efekt omezení produkce na domácí hospodářský růst. Důvodem toho je, že scénář prodloužení dohody již vlastně trh ve svých cenách očekává, cokoli jiného by tedy znamenalo výrazný propad cen.

 

 

Čtěte více:

Rozbřesk: Česká koruna se snaží rozšířit zisky po silnější inflaci… Nedaří se jí ale zaútočit na 25,50 EURCZK
10.11.2017 9:16
Česká koruna se po silnější inflaci pokusila rozšířit svoje zisky. Det...
Rozbřesk: Číslem týdne bude české HDP. Překvapí vyšším výsledkem?
13.11.2017 9:11
Hlavní událostí tohoto týdne by měly být výsledky české ekonomiky (HDP...
Rozbřesk: Korunu nerozhýbalo Česko mezi tygry. Dokáží to jestřábí slova Hampla?
15.11.2017 9:21
I třetí čtvrtletí bylo pro českou ekonomiku ve znamení velmi dobrých v...
Rozbřesk: Evropský automobilový trh se vzpamatovává. Zatím
16.11.2017 9:12
Růst české ekonomiky stojí a padá s průmyslem, především tím automobil...
Rozbřesk: Krach německých koaličních jednání potápí euro, koruna zatím zůstává bez „šrámů”
20.11.2017 9:14
Krach německých jednání o koalici je pro eurozónu nepříjemnou zprávou...
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s přebytkovými rozpočty
21.11.2017 9:14
Po ČNB přišlo se svojí novou prognózou vývoje české ekonomiky i Minis...
Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu
22.11.2017 9:13
ČNB zatím její prognóza vychází, minimálně u dvou nejsledovanějších u...
Rozbřesk: Koruna navzdory překoupenosti posiluje, Fedu se stále nelíbí nízká inflace
23.11.2017 9:11
Česká koruna pokračuje ve spanilé jízdě a včera se držela pod klíčovou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.05.2025
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem
17:15Cena stříbra loni stoupla o 21 procent a v průměru rostla nejvíc za 13 let
16:48Ochlazení na akciovém trhu v USA  
16:43Bulharsko může vstoupit do eurozóny v roce 2026, EK má rozhodnout ve středu
16:27Ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle zpřesněných údajů klesla o 0,2 procenta
15:56Braňo Soták: Vele-robustní sada čísel Nvidie ukazuje na investiční renesanci AI  
15:41Bloomberg: Favorit českých voleb bude usilovat o plné státní vlastnictví ČEZu
13:15Stáří jako byznys: Kdo by mohl na demografické krizi vydělat?
12:00Podíl investic na výdajích státu stagnuje, investice se musí zvýšit, myslí si prezident Hospodářské komory
11:34Čína vyzývá USA ke zrušení cel, Británie považuje rozhodnutí soudu za věc USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university