Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Korunu nerozhýbalo Česko mezi tygry. Dokáží to jestřábí slova Hampla?

Rozbřesk: Korunu nerozhýbalo Česko mezi tygry. Dokáží to jestřábí slova Hampla?

15.11.2017 9:21
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

I třetí čtvrtletí bylo pro českou ekonomiku ve znamení velmi dobrých výsledků. I když oproti předchozímu kvartálu, kdy HDP doslova poskočil o 1,5 %, tentokrát ekonomický růst „polevil“ na 0,5 %, v meziročním srovnání to i tak znamenalo zrychlení na rovných pět procent a prozatím pomyslnou bronzovou příčku v rámci celé EU. Sice podrobnosti o tom, co přesně stojí za výkonem tuzemského hospodářství, nebo jak se dařilo investicím či jak se vyvíjela ziskovost firem, přijdou na řadu až v průběhu následujících dvou měsíců, je velmi pravděpodobné, že i tentokrát si nemalou zásluhu na růstu HDP připsal průmysl. Nakonec je to největší tuzemské odvětví jak z pohledu podílu na přidané hodnotě, tak i zaměstnanosti, a ekonomiku pohání vzhůru už čtvrtým rokem. Přitom se mu daří stále nad očekávání dobře navzdory sílící koruně i stále většímu nedostatku zaměstnanců vedoucímu ke zrychlování nominálních i reálných mezd.

S výsledky české ekonomiky za třetí čtvrtletí by mohla být spokojena i ČNB, protože se tuzemská ekonomická realita vyvíjí přesně podle jejích očekávání. Jak HDP, tak i říjnová inflace dopadla přesně podle prognózy, a tak nás před prosincovým měnovým zasedáním čeká už jen jedno číslo, kterému centrální banka věnuje v poslední době stále větší pozornost, a sice mzdy. Už předchozí vývoj překvapil svojí razancí, když v důsledku rostoucího napětí na trhu práce firmy zvyšují mzdy výrazně rychleji, a podobné to nejspíše bylo i ve druhé polovině roku. Růst mezd začínající sedmičkou by proto neměl být žádným překvapením, nicméně pokud by se začal naplňovat „scénář vyšších domácích inflačních tlaků“ předpokládající výrazné zrychlení růstu mezd, byla by ČNB zřejmě razantnější. O případném prosincovém zvýšení sazeb proto vedle kurzu koruny „rozhodnou“ i mzdy, které ČSÚ zveřejní 4. prosince. Za pravděpodobnější však i nadále považujeme až únorový termín. 

Zatímco u nás si trh bude lámat hlavu, kdy ČNB znovu posune sazby vzhůru, v eurozóně bude panovat i nadále klid. Navzdory nadprůměrnému růstu (+2,5 %) bez ohledu na inflační tlaky či realitní boom v úspěšnější části této měnové oblasti. Návrat k normálu zůstává ještě hodně vzdálený, nebo už možná chtě nechtě vznikl nový dlouhodobý normál? 

TRHY

CZK a dluhopisy

Českou korunu silný výsledek HDP posunul na chvíli k silnějším úrovním, nicméně dlouho jí to nevydrželo. V závěru dne se postupně dostala až nad 25,60 EUR/CZK. Růst odpovídal prognóze, stejně jako již dříve zveřejněná prognóza, a tak se z pohledu trhu (FRA) pravděpodobnost případného prosincového zvýšení sazeb nezvýšila. Jak už je uvedeno v úvodníku, impuls k akci by ČNB mohla dostat až na začátku prosince, kdy bude zveřejněn vývoj mezd za třetí čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že sama centrální banka počítá s tempem 7,5 %, musel by výsledek hodně překvapit, aby si zasluhoval rychlou reakci.

I tak je docela pravděpodobné, že i tentokrát ČNB bude chtít trhy na rozhodnutí připravit, takže lze čekat řadu komentářů, které ozřejmí aktuální rozpoložení bankovní rady. Na tomto poli se již objevila první vlaštovka, když se viceguvernér M. Hampl v rozhovoru pro E15 vyslovil pro prosincové zvýšení o 25 bazických bodů. Hampl řekl, že si umí velice dobře představit, že bude na prosincovém měnovém zasedání hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb o 25 bps. To podle něj odpovídá hladkému návratu k normální měnové politice. 

Nic dramatického se včera neodehrálo ani na bondovém trhu. Dlouhý konec výnosové křivky stále zůstává (bez korekcí) výrazně nad německým a pomáhají mu v tom především dva hlavní faktory. Jednak je to odhodlání ČNB zvyšovat sazby ECB navzdory, a pak i příklon tuzemského ministerstva financí ke střednědobým a dlouhodobým dluhopisům. 


Zahraniční forex

Eurodolar si včera připsal značné zisky. Euro našlo oporu v nových datech - pozitivně překvapil růst německé ekonomiky, HDP za celou eurozónu pak vykázal růst "jen" podle očekávání. 

Výrobní inflace v USA nečekaně dál zrychlila. Na trhu v posledních dnech roste očekávaná trajektorie sazeb Fedu pro další roky, ale včerejší data toho mnoho nezměnila a dolar nestačil na posilující euro.

Libra lehce ztratila pozice po slabší britské inflaci, ale pozornost trhu míří hlavně na britskou politickou scénu. Tam se řeší brexit při klesající podpoře premiérky Mayové, což britské měně neprospívá.

Dnešek by měl být pro eurodolar ve znamení amerických dat, konkrétně inflace a maloobchodních tržeb za říjen. Pokud by inflace (zejména jádrová) zklamala nižším než očekávaným růstem, dolar by mohl dále oslabit.


Ropa

Cena ropy Brent tento týden prozatím klesá, včera ropa ztratila asi procento. K poklesu přispěla měsíční zpráva z trhu od mezinárodní energetické agentury (IEA), která revidovala očekávaný růst spotřeby ropy v letošním i příštím roce směrem dolů. V posledních týdnech pozorovaný vcelku razantní nárůst cen ropy IEA připisuje zejména sérii nečekaných výpadků produkce (USA, Irák, Venezuela, Nigérie,…) a stále varuje před poměrně velkým převisem produkce nad spotřebou v prvním čtvrtletí 2018. Náš pohled zůstává rovněž konzervativní, a ačkoliv cena ropy v posledních týdnech významně vzrostla, tak náš střednědobý výhled prozatím nerevidujeme a pro příští rok zůstáváme věrni odhadům v rozmezí 50-60 USD/barel (i když cenově pozitivní rizika tohoto základního scénáře v současnosti převažují).

Dnes v USA vládní agentura EIA zveřejní data o zásobách za minulý týden. Obdobné statistiky API včera večer naznačily vcelku výrazný růst zásob surové ropy, což ropné býky také netěší.



Čtěte více:

Zůstaňte bez eura, pokud ještě můžete…
15.11.2017 7:41
Jedním z nejpozoruhodnějších momentů celé euroságy byla chvíle, kdy ev...
Česká ekonomika si drží tempo
14.11.2017 9:19
I ve třetím čtvrtletí letošního roku růst české ekonomiky nijak nepole...
Jan Bureš: HDP zatím ukazuje na únorový růst sazeb
14.11.2017 9:43
České HDP ve třetím kvartále dál zrychlilo na 5 %, a i když trh překv...
Sdílená ekonomika by v ČR mohla přinést 60 miliard korun, tvrdí studie
14.11.2017 11:41
Sdílená ekonomika by v Česku mohla přinést až 60 miliard korun. Její ...
Průlom? Skupina bank spustila v USA platby v reálném čase
14.11.2017 15:37
Skupina největších světových bank spustila ve Spojených státech platby...
Dnešek patří euru - přetlačilo dolar a nakonec i korunu
14.11.2017 17:15
Lehce pozitivní sentiment z dnešního rána finančním trhům příliš dlou...
Japonská ekonomika roste v nejdelší řadě za 16 let
15.11.2017 8:32
Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala v růstu, a to již s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m