Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské trhy mimo realitu?

Evropské trhy mimo realitu?

11.01.2018 16:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Výnosy desetiletých vládních obligací v USA se od září zvýšily o 40 bazických bodů. Jejich růst je tedy zhruba stejný jako absolutní výnos německých vládních dluhopisů. A rozdíl mezi americkými a německými výnosy nyní dosahuje více než 200 bazických bodů, což je podle Marcuse Ashwortha z Bloombergu s ohledem na současnou situaci v obou ekonomikách jen těžko pochopitelné.

V USA sice sílí ekonomický růst, ale to samé platí o Evropě. Navíc se zdá, že mzdová a cenová inflace se za současným oživením v eurozóně nebudou výrazně zpožďovat. Pro obligace představuje taková situace obvykle toxický mix. Podle Ashwortha na evropském trhu obligací navíc roste nabídka a poptávková strana trhu je zase ovlivněna snížením nákupů aktiv ze strany ECB na polovinu. Přesto se zdá, že výnosy německých vládních obligací (bundů) jsou proti růstovým tlakům imunní. To vede i k popsanému rozšiřování rozdílu ve výnosech německých a amerických vládních obligací – viz následující obrázek.

001

Výnosy německých bundů se během roku 2017 držely v rozpětí 15 – 60 bazických bodů a je těžké si představit, že v roce 2018 se budou chovat podobně. Na posledním zasedání ECB došlo ke zvýšení růstových a inflačních očekávání, ceny ropy se dostaly nad 60 dolarů za barel a sílí i vnější inflační tlaky. Mario Draghi často opakuje, že pro něj jsou hlavním kompasem pětiletá inflační očekávání. I ta ve druhé polovině roku 2017 rostla, ale ani to se bundů nedotklo.

Analytici bank Goldman Sachs Group a JPMorgan Chase tvrdí, že Fed by v roce 2018 mohl zvednout sazby až čtyřikrát. Atlanta Fed čeká, že americká ekonomika v tomto roce poroste o 3 % a takové predikce růstu sazeb tak dávají smysl. JPMorgan očekává, že americká vláda vydá letos dluhopisy v hodnotě 1,3 bilionu dolarů, Fed k tomu všemu plánuje zmenšování své rozvahy. To vše ovlivní dluhopisové trhy v USA, ale i daleko za jejich hranicemi.

Pro ECB bude obrovskou výzvou udržet evropské výnosy nízko v době, kdy bude Fed zvyšovat sazby, jeho rozvaha se bude zmenšovat a budou sílit inflační a růstové tlaky v Evropě. A navíc se blíží doba, kdy i samotná ECB bude muset nahlas uvažovat o zvedání sazeb. Ashworth má tedy za to, že výnosy evropských obligací se stále více zdají být mimo realitu.

Zdroj: Bloomberg Gadfly

 
 

Čtěte více:

Muskův idiot a „co je dobré pro mě, je dobré pro všechny“
28.12.2017 15:37
Jarrett Walker je konzultantem v oblasti dopravy a kromě toho také píš...
Dvě nepříjemné zprávy o vývoji v příštím roce
29.12.2017 12:04
Společnost Bespoke přináší svým klientům pár zajímavých faktů a dat tý...
Německá ekonomická morálka má nakonec něco do sebe
29.12.2017 7:59
Na vrcholu krize eurozóny tvrdil bývalý italský premiér Mario Monti, ž...
Tři nejlepší dividendoví aristokraté
28.12.2017 18:11
Takzvaní dividendoví aristokraté jsou obchodované společnosti, které d...
Dočká se měď nejdelší rally za generaci?
28.12.2017 12:33
Cena mědi se dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Tuna kov...
Víkendář: Německému altruismu zase tolik nevěřme
30.12.2017 12:00
Od dob druhé světové války prohlašují němečtí politici stále dokola, ...

Váš názor
  • hloupí hloupějším
    11.01.2018 18:21

    nenažranci opet tahají lidi do války https://www.youtube.com/watch?v=3czvpb3Nvbs
    stan013
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data