Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Jak moc se bát tržních výprodejů?

Rozbřesk: Jak moc se bát tržních výprodejů?

12.02.2018 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

České koruně se obrat nálady na globálních trzích vůbec nelíbí a oslabila v závěru týdne k 25,40 EUR/CZK. A není se čemu divit. Byla to právě kombinace nízkých globálních výnosů a nízké averze k riziku, která držela zahraniční hráče ve spekulativních pozicích v české měně. Uplynulý týden nám nabídl dobrou ochutnávku toho, jak by koruna mohla reagovat na případnou změnu klimatu. Pro všechny, co koruna zajímá, je tedy důležité odpovědět si na zásadní otázku - budou výprodeje na globálních akciových trzích a s nimi i strach dál narůstat?

Výprodeje podle našeho názoru odrážejí primárně strach z utaženější měnové politiky - z konce skoro dekádu dlohého období, kdy peníze ve vyspělém světě byly “levné”. Souběh relativně silného oživení v USA, v Evropě i v Japonsku dohromady s vylepšující se situací na trzích práce vrací v očích investorů postupně do hry riziko inflace a obecně “dražších” peněz. Spouštěčem výprodejů byla poslední čísla z amerického trhu práce, která ukázala zrychlení mzdového růstu skoro na 3 % (nejrychlejší za posledních 9 let). To vše ve chvíli, kdy kombinace daňové reformy a plánovaných veřejných investic Donalda Trumpa katapultuje v příštím roce americké deficity nad 5 % HDP. Načasování takto výrazné rozpočtové expanze na vrchol hospodářského cyklu budí právem u řady investorů obavy - bojí se, že inflace půjde nahoru rychleji a Fed bude muset být ve finále o poznání agresivnější.

Vyšší výnosy přitom vadí akciovým investorům ze dvou důvodů. Za prvé prodražují zadlužení a za druhé alternativní investice jako dluhopisy vypadají pro řadu konzervativnějších investorů daleko atraktivněji. Výprodej v uplynulém týdnu je reakcí přesně na tuto novou situaci, kdy investoři přesunuli část prostředků z rizikovějších pozic (akcie a emerging markets fondy) do bezpečnějších dluhopisových investic. Tato korekce může sice pokračovat, protože v uplynulých měsících příliš vzrostly sázky na to, že volatilita a strach zůstanou v dohledné době na uzdě. Na druhou stranu ale nevěříme, že by zatím tržní korekce měla zlomit probíhající silné oživení ve vyspělém světě. Jinými slovy, nevěříme, že aktuální tržní korekce ohlašuje příchod nové krize,...tedy alespoň zatím.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna se vyhoupla k 25,40 EUR/CZK na vlně globální nejistoty (viz úvodník). Pokud vrtkavá nálada a nejistota na globálních trzích vydrží, může se obchodovat pod tlakem. Nejsme ale zatím toho názoru, že by korekce ohlašovala příchod nové krize a tím pádem i ztráty koruny v tuto chvíli vidíme jako dočasné

Zahraniční forex

Dramatický růst výnosů a úrokových sazeb na hlavních trzích motivovaný obavami investorů z (konečně) přicházející inflace bude tento týden konfrontován s řadou vystoupení centrálních bankéřů na obou stranách Atlantiku a především ve středu s výsledkem americké inflace.

Začátek týdne bude ovšem poměrně hluchý, a tak eurodolar (ale i libra) mohou spíše vyčkávat. Euro pak musí být ve střehu před politickými zprávami přicházejícími z Itálie a především Německa. Vyjednávání o velké koalici totiž vyvolává velké pnutí uvnitř německé sociální demokracie a tak vůbec není jisté, že řadoví členové ve vnitrostranickém referendu schválí vstup do další koalice s Angelou Merkelovou.

Ropa

Výrazným propadem cen až pod 63 USD/barel završila ropa Brent svůj nejhorší týden od listopadu 2016. Celkově za minulý týden klesla její cena o 9 %, přičemž jen v pátek to byla téměř 4 %. Ropa se nedokázala „otřepat“ z výprodejů na globálních akciových trzích a ve světle zpráv o dalším nárůstu ropných zásob a zvýšení americké produkce svůj propad ještě prohloubila. Zvlášť citelně ceny zasáhl nárůst aktivity amerických producentů, kteří v posledním týdnu přidali celkem 26 (!) aktivních vrtných souprav (zpožděná reakce na říjnový růst cen). Jedná se o nejvyšší nárůst za poslední rok, díky čemuž vystoupal aktuální počet již na 791.

Prostor pro další cenovou korekci přitom na trhu stále existuje. I přes to, že investoři propad cen umocňují uzavíráním dlouhých pozic, jejich množství nadále zůstává rekordní. Proto budou v tomto týdnu opětovně zajímavá data o zásobách a aktivitě amerických těžařů. Ta navíc doplní měsíční zprávy o stavu ropného trhu z dílny OPEC (po) a IEA (út).


Čtěte více:

Perly týdne: Usínání akciového býka, skrytá tvář Tesly a ČR Švýcarskem
09.02.2018 19:54
Budíček medvědů. Uspání býka. Chudoba nehrozí. Nejziskovější těžaři. ...
Korekce, medvědí trh nebo čas na zmrzlinu? A co na to Buffett?
12.02.2018 6:21
Světové akciové trhy vstoupily do nového roku skvěle, jak americký ind...
Rozpolcená Wall Street
09.02.2018 22:02
Obchodování na zámořských burzách po dlouhé periodě ultranízké volatil...
Nový týden, nové zisky? Evropské trhy zřejmě otevřou výrazně výše
12.02.2018 8:48
Akciové trhy v Evropě zamíří v úvodu nového týdne po sérii předchozích...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university