Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Další nadílka nových státních dluhopisů na obzoru

Rozbřesk: Další nadílka nových státních dluhopisů na obzoru

20.03.2018 9:14
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Český dluhopisový trh čeká další solidní nadílka státních dluhopisů. MF včera zveřejnilo emisní kalendář, podle kterého v dubnu nabídne investorům dluhopisy za 24 mld. korun ve splatnosti od tří do patnácti let. Za celý kvartál by pak mělo jít o maximálně 60 mld., které chce ministerstvo z trhu získat. A vlastně by to nemusel být ani problém. Úvod roku byl sice slabší z pohledu zájmu i výsledků emisí, nicméně situace na bondovém trhu se docela změnila k lepšímu. Zájem o dluhopisy roste, i když zahraniční investoři z tohoto trhu úspěšně couvají. Ze statistik státního dluhu se dá vyvodit (vyspekulovat), že nerezidenti bondy ani tak nevyprodávají, ale spíše čekají do splatnosti. Získané koruny však už do dluhopisů zpátky většinou neinvestují. Trh tak znovu opanovaly domácí subjekty, jejichž podíl z necelých 50 % v září loňského roku vyšplhal na více než 62 %. A pondělní splátka padesátimiliardového dluhopisu nejspíše jejich podíl dále navýšila. Trh se pozvolna a vlastně i bezbolestně vrací do podmínek před koncem intervenčního režimu. Nakonec proč by investoři spekulující na posilování koruny měli mít eminentní zájem nakupovat dlouhé papíry s vidinou, že jejich ceny budou klesat s tím, jak bude chtít ČNB normalizovat úrokové podmínky v ČR.

I bez zahraničí je zájem o české korunové dluhopisy v posledních týdnech docela solidní. MF se už podařilo na trhu za necelé tři měsíce umístit papíry za přibližně 49 mld. korun bez nějakého rapidního nárůstu požadovaných výnosů. Pozici ministerstva navíc posiluje i dosavadní vývoj státního rozpočtu, který za první dva měsíce skončil s přebytkem 26 mld. korun. I s ohledem na stovky miliard točící se ve státní pokladně není likvidní pozice ministerstva rozhodně chudá. O aktuální přesné částce na účtech se neví, ale na konci roku tam „leželo“ 235 mld. korun, které případnou krátkodobou likvidní potřebu hladce vykryjí. Na druhou stranu – když pomineme „drobné“ – čeká MF ještě další padesátimiliardová splátka v červnu a více než sedmdesátimiliardová v srpnu, takže dluhopisový trh rozhodně nedostatkem nových papírů trpět nebude. Otázkou je, jestli neutrpí jejich ceny poté, až se ČNB opět vrátí ke své jestřábí rétorice.

TRHY

CZK a dluhopisy
Koruna se během včerejška pohybovala těsně nad hranicí 25,40 EUR/CZK a její volatilita zůstává i nadále v podstatě jen symbolická. Chybí impuls k posílení, který by mohla dodat snad jen ČNB. Ta ovšem zůstává v podstatě spokojená s dosavadním vývojem a o růstu sazeb mluví víceméně mlhavě v termínech druhého pololetí. Je vidět, že se čeká na ECB, která by během tří měsíců měla začít vyjasňovat, jak chce postupovat dál. Respektive, jak hodlá vycouvat z politiky QE, která sice obohatila její portfolia o dluhopisy za stovky miliard eur, ale na druhou stranu vlastně už nemá moc co přinést. Před začátkem týdne mlčení by se mohl ozvat ještě nějaký ten hlas z bankovní rady ČNB, nicméně zásadní změnu pohledu asi nepřinese.

Zahraniční forex
Britská libra nadšeně zareagovala na včera zveřejněnou informaci, že Velké Británii a Evropské unii se podařilo dát dohromady návrh dohody, která upraví vzájemný vztah po brexitu. Jde stále o návrh, který upravuje "jen" přechodné období po opuštění EU a který se ještě může lehce měnit, ale pokud povede k ratifikaci, bude to velký úspěch. Zejména se podařilo posunout v otázce Severního Irska, které dosud dohodu blokovalo. Dohoda, z níž mimo jiné vyplývá, že Velká Británie bude mít statut nehlasujícího člena EU až do konce roku 2020, měla dokonce pozitivní vliv na euro, které zpevnilo vůči dolaru.

Britská libra nemůže klidně spát ani dnes, kdy přijdou na pořad britská inflační data za březen. Pokud jde o eurodolar, tak ten bude sice dopoledne monitorovat výsledek německého indexu podnikatelské nálady ZEW, ale trh již začíná upínat pozornost k zítřejšímu zasedání Fedu.

Ropa
Ropa Brent vstoupila do dnešního obchodování bez výraznějších změn a nadále se tak drží poblíž 66 USD/barel. V posledních týdnech se ropný trh potýká s relativně nízkou volatilitou a je otázkou, jaký typ nových zpráv by na něj mohl vnést výraznější rozruch. Téma znovu uvalení sankcí na Írán, stejně jako finální podoba amerických importních cel sice poutají zvýšenou pozornost, nicméně zůstávají zahaleny mnoha nejasnostmi a jejich dopad na cenu je tak zatím spíše tlumený. Nejinak tomu s největší pravděpodobností bude v případě dnešních dat o zásobách od API, předskokana zítřejší EIA.

Akcie
Ztrácely všechny hlavní indexy, v čele s technologickým Nasdaqem (SPX500 -1,4 %, DJIA -1,3 %, Nasdaq -1,8 %). Vlnu výprodejů spustila technologická společnost Facebook, když se ukázalo, že díky chybě Facebooku se dostala společnost Camridge Analytica k datům 50 milionů uživatelů Facebooku. Akcie Facebooku včera ztratily bezmála 7 % své hodnoty. Poklesům se neubránily ani tituly jako Google (-3 %), Microsoft (-1,8 %), Amazon (-1,7 %) nebo Apple (-1,5 %).

 

Čtěte více:

Summary: Smolný den pro Shire i Facebook
19.03.2018 17:56
EVROPA: Shire (Investiční tipy) Akcie irské farmaceutické společnost...
Americké akciové indexy začaly týden silným výprodejem, Facebook -7%
19.03.2018 21:01
Dnešní obchodování se neslo v silně negativním duchu. Ztrácely všechny...
ČEZ, a.s.: Výsledky hospodaření za rok 2017
20.03.2018 8:06
ČEZ, a.s. (IČ 45274649) Povinně zveřejňovaná informace Skupina ČEZ, ...
ČEZ předčil odhady, letos ale očekává zisk 12-14 miliard a EBITDA 51-53 miliard korun
20.03.2018 8:19
Energetika ČEZ dosáhla v posledním loňském čtvrtletí čistého zisku 2,4...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2024
9:21Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 2,3 procenta, je nejníže za tři roky
9:09Šéfka ECB je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu
9:05Rozbřesk: V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak zareaguje Evropa?
8:54Je na čase zrušit mimořádnou daň? Inflace v Evropě je podle Lagardeové pod kontrolou a futures jsou smíšené  
6:18BlackRock: Nižší sazby by mohly působit protiinflačně, zajímavé jsou některé nudné akcie
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC