Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Bank of America investory nenadchla

Summary: Bank of America investory nenadchla

16.04.2018 18:04
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Podtón, který s sebou přinášejí výsledky Bank of America, v podstatě kopíruje linii čísel JP Morgan a Citibank. Neboli není to špatné, ale mohlo to být lepší. Tržby poskočily o 3 % yoy na 23,2 mld. USD, což odpovídá i očekáváním trhu. Efficiency ratio, což je podíl provozních nákladů na celkových tržbách, poklesl na 60 % (-3 p.b. yoy). Ve spodní linii výsledovky výrazně pomáhala daňová reforma. Čistý zisk na akcii díky ní meziročně narostl o 50 % na 0,62 USD. Konsensus trhu byl o něco níže, což je však u takto velkých pohybů normální. V následujících řádcích se podíváme na zoubek detailnějším metrikám:

Kapitálové trhy:
Výnosy na dluhopisových produktech se po dobrém startu opět stáhly na nižší hladiny, což spolu s nízkou volatilitou a aktivitou klientů neprospělo výnosům z dominantního FICC segmentu. Jeho příjmy poklesly o 13 % yoy na 2,5 mld. USD (ex-DVA). Zato akciové trhy mají za sebou velice neklidné období, což se příznivě podepsalo na příjmech z obchodování s akciemi a deriváty (+40 % yoy na 1,5 mld. USD ex-DVA).

Úvěrová činnost: Výnosová křivka se za uplynulý kvartál posunula výrazně nahoru, avšak její sklon se nijak výrazněji nenavýšil. Úrokové marže proto nadále stagnují, v případě Bank of America na 2,39 % (+0 bps qoq). Situaci neprospívá ani objem poskytnutých úvěrů, jenž meziročně sice nabobtnal o 2 % na 932 mld. USD, nicméně proti předešlému čtvrtletí také stagnuje. Tyto dva faktory se slévají do čistého úrokového výnosu ve výši 11,8 mld. USD (+1 % qoq; +4 % yoy). Náklady na vytvořené rezervy dosáhly 830 mil USD a potěšila lepší kvalita úvěrového portfolia – poměr klasifikovaných úvěrů na celkových úvěrech poklesl o 10 bps yoy na 1,1 %.

Kapitálová pozice: Kapitálová přiměřenost vyjádřená ukazatelem CET1 se vinou rostoucích rizikově vážených aktiv zhoršila o 20 bps qoq na 11,3 %. Nadále se však nachází vysoko nad doporučovanou regulatorní hranicí. Firemní supplementary leverage ratio (poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv) se drží 6,8 %. Návratnost vlastního kapitálu (ROTCE) byla díky daňové reformě katapultována až na 15,3 % (+380 bps yoy).

Jak jsme zmiňovali na začátku, výsledky náš příliš nenadchly. Daňová reforma sice značně pomohla čistému zisku a návratnosti vlastního kapitálu, nicméně to již bylo zahrnuto do ceny akcií. Stagnující úrokové marže, jen zvolna rostoucí objem poskytnutých úvěrů a neuspokojivý FICC segment jsou však pro nás zklamáním.

Akcie Bank of America klesají o 1 %.


Čtěte více:

Zisky bank jsou tu, a mohly by být obrovské
13.04.2018 11:56
Daňové škrty, rostoucí sazby a duch robustnějšího hospodářského růstu...
Trumpova nepředvídatelnost Citigroup pomohla
13.04.2018 14:26
Nepředvídatelnost Donalda Trumpa americké bance Citigroup prospěla. Př...
JP Morgan k dobrým výsledkům pomohlo obchodování na akciových trzích, konsensus by ale bez bonusu nepřekonal (komentář analytika)
13.04.2018 15:50
První čtvrtletí roku se neslo ve znamení vysoké volatility na trzích, ...

Váš názor
 • Snad spíše naopak, mě banky úplně nadchly.
  16.04.2018 18:40

  Byl to nejsilnější kvartál v dějinách americké velké bankovní čtyřky, kdy společný zisk přesáhl 26 mld. USD!!! Již 6. rokem porážím s americkými bankami DJIA a domnívám se, že i letos se mi to podaří. I Charles Thomas Munger je veliký přítel s americkými bankami jako já a podle Vašeho komentáře jsme oba dva úplní hlupáci, což úplně nechápu?
  stas
  • BAC
   16.04.2018 19:38

   Po dnešku BAC také vlastním, ale jen se chci krátce zhoupnout do zasedání FEDu. Do 2.5. řekněme někam k 31 USD? Chtělo by, aby S&P 50 prorazil SMA 50 (2687) a SMA 100 (2699). Už je to blízko.
   Zvonička
   • Re: BAC
    16.04.2018 20:07

    Bank of America je fundamentálně podhodnocená akcie, stejně jako Citigroup. Z celkových 13 nákupů mám pouze ten poslední z tohoto měsíce v mínusu. Jsem +103% a jsem nadmíru spokojen, protože růstový příběh trvá a na podzim se bude opět zvyšovat dividenda. Od 28.2.2011 jsem pouze nakupoval a nikdy jsem neprodal ani jednu akcii. Akcie budou prodány po fundamentálním předražení, což by mohl být rok 2021 a výše. Takže držení celou jednu dekádu a se solidním výdělkem.
    stas
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data